رژیم کتوژنیک چیست؟ نکات کلیدی تغذیه کتوژنیک


رژیم های کتوژنیک رژیم های کم چرب و پرچربی هستند که برای کاهش وزن استفاده می شوند. در این مقاله ما مزایا و معایب این نوع رژیم را بررسی می کنیم.

رژیم کتوژنیک چیست؟

کاهش مصرف کربوهیدرات و افزایش مصرف چربی منجر به کتوز می شود. شرایطی که در آن بدن به جای کربوهیدرات از چربی برای استفاده از انرژی استفاده می کند. با این حال ، رعایت رژیم کتوژنیک بدون نظر پزشک توصیه نمی شود یا برای برخی از افراد خطرناک است.

رژیم کتوژنیک

مشکلات تغذیه کتوژنیک و راههای پیشگیری از آن

ممکن است فردی به بیماری کتو مبتلا باشد

در تغذیه کتو ، مصرف کربوهیدرات بدن در طول روز معمولاً کمتر از 50 گرم است به همین دلیل بدن شوکه می شود. باعث بیماری هایی مانند آنفولانزا در بدن می شود. علائم شامل سردرد ، سرگیجه ، خستگی ، تهوع و یبوست است. برخی از این علائم به دلیل کم آبی بدن و عدم تعادل الکترولیت ها در تغذیه کتو در بدن ایجاد می شود. این علائم پس از چند هفته بهبود می یابد. بنابراین ، شما باید مقدار زیادی آب بنوشید و غذاهای حاوی سدیم ، پتاسیم و سایر الکترون ها بخورید.

این نوع تغذیه می تواند به کلیه ها فشار وارد کند

غذاهای چرب حیوانی مانند تخم مرغ ، گوشت ، پنیر و … بخشی از رژیم کتو هستند زیرا کربوهیدرات ندارند. مصرف زیاد این غذاها در نهایت منجر به سنگ کلیه می شود. زیرا مصرف زیاد محصولات حیوانی اسیدیته خون و ادرار را افزایش می دهد. به همین دلیل ، کلسیم در ادرار آزاد می شود. علاوه بر این ، باید به خاطر داشته باشید که بیماران کلیوی هرگز نباید از رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن استفاده کنند. کلیه های ضعیف نمی توانند اسید خون را حذف کنند.

احتمال مشکلات گوارشی و تغییر در باکتری های روده

هنگامی که بدن کربوهیدرات ها را از دست می دهد ، نیاز روزانه به فیبر تجزیه می شود. فیبر مورد نیاز بدن از طریق غذاهای پر کربوهیدرات مانند سبزیجات و گیاهان تأمین می شود که به طور کامل از این رژیم حذف می شود. به همین دلیل ، تغذیه کتو می تواند منجر به اسهال و یبوست شود.

رژیم کتوژنیک باعث کاهش مواد مغذی در بدن می شود

به دلیل محدودیت در مصرف غذا ، ویتامین ها و مواد معدنی در بدن کاهش می یابد. در برخی مطالعات ، تغذیه کتو مواردی مانند کلسیم ، ویتامین D ، منیزیم و فسفر را تأمین نمی کند. با گذشت زمان ، آثار این کمبود ظاهر می شود و تأثیر منفی می گذارد. به همین دلیل مصرف مکمل های حاوی امگا 3 ، ویتامین B ، C و E ضروری است.

رژیم کتوژنیک

قطره قند خون

زیرا قند خون توسط کربوهیدرات ها آزاد می شود. اگر از افرادی که رژیم کتوژنیک آزمایش خون را بررسی کنید. کمبود هموگلوبین کاملاً مشهود است. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 معمولاً هموگلوبین کمتری نسبت به سایرین دارند. رعایت رژیم کتو برای دیابتی ها خطرناک است که می تواند منجر به کما شود. به همین دلیل ، تمام رژیم های غذایی باید زیر نظر پزشک رعایت شود تا مواد ضروری بدن دارای سطوح بالا و پایین نباشند. اگر پزشک بتواند و رژیم کتوژنیک فرد مبتلا به دیابت را درمان کرده و علائم وی را بهبود بخشید.

رژیم کتو سلامت استخوان ها را مختل می کند

توده استخوانی به دلیل کمبود مواد معدنی کاهش می یابد. بنابراین ، احتمال شکستگی استخوان افزایش می یابد.

نیاز به مشورت با پزشک است

در نهایت ، لازم به ذکر است کسانی که از بیماری ها یا بیماری هایی مانند بیماری کلیوی ، بیماری قلبی ، پوکی استخوان و دیابت رنج می برند ، حتماً قبل از خوردن هر غذایی با متخصص تغذیه مشورت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *