درمان کلسترول خون و درمان کلسترول بهترین درمان


کلسترول خون و درمان کلسترول خون

شاید وقتی به متخصص قلب مراجعه می کنید و هنگام انجام آزمایشات به شما گفته می شود که کلسترول خون شما بالا است و نیاز به درمان دارید و همچنین بسیار مضطرب هستید این مشکل را داشته باشید.

اما نگران نباشید ، نگرانی زمانی است که اطاعت نمی کنید و این کلسترول بالا می ماند. اما اگر از رژیم غذایی خود پیروی کنید و شیوه زندگی خود را تغییر دهید ، سطح کلسترول شما کاهش می یابد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی کاهش می یابد.

در بیشتر موارد ، پزشک متخصص شما ممکن است برای درمان کلسترول شما دارو تجویز کند ، اما شما باید رژیم غذایی خود را دنبال کنید و فعالیت بدنی خود را افزایش دهید تا بتوانید این کلسترول بالا را کنترل کنید تا قلبی سالم داشته باشید. در این مقاله ، نکاتی را به شما ارائه می دهیم که به شما کمک می کند سطح کلسترول خود را متعادل کنید.

کلسترول خون

اما کلسترول چیست؟

کلسترول یک ماده چربی است که توسط کبد در بدن تولید می شود. از اعصاب محافظت می کند و به ساختن بافت سلولی و تامین چندین گروه کمک می کند.

مصرف بیش از حد کلسترول برای بدن مضر است و سلامت شما را به خطر می اندازد. بدن چربی خود را از خوردن غذاهای خاصی مانند تخم مرغ ، گوشت و محصولات لبنی حاوی کلسترول دریافت می کند.

اما بدتر اینکه ما کلسترول و کلسترول بد خود را داریم که در این مقاله به طور کامل توضیح خواهیم داد.

جی! کلسترول خوب و کلسترول بد چه نوع کلسترولی است؟

نوعی کلسترول به نام LDL وجود دارد که باعث ایجاد پلاک در رگ های بدن ما می شود و باعث بیماری های قلبی عروقی می شود. این نوع کلسترول “کلسترول بد” نامیده می شود. اما برخلاف این کلسترول ، ما کلسترول خوب داریم که آن را HDL می شناسیم. HDL به بدن ما کمک می کند کلسترول بد یا LDL را از خون خارج کند.

احتمالاً متوجه شده اید که باید کلسترول بد را کاهش داده و کلسترول خوب را افزایش دهید. اما چگونه می توان LDL را کاهش داد و HDL را افزایش داد؟ اگر به این موضوع فکر می کنید ، باید از رژیم غذایی سالم شروع کنید.

همانطور که می دانید ، بدن انسان برای عملکرد صحیح به مقدار کمی کلسترول نیاز دارد. اما ما می توانیم سطح کلسترول LDL خود را با خوردن غذاهای خاص و دریافت چربی و کلسترول در بدن خود افزایش دهیم. به همین دلیل ، تغذیه نقش مهمی در ایجاد تعادل بین کلسترول بد و کلسترول خوب دارد.

نوع مناسب کلسترول خون

جی! کلسترول خون من باید چقدر باشد؟

اگر سطح کلسترول خون شما زیر 200 باشد ، بی خطر است و جای نگرانی نیست و می توان گفت کلسترول بهتری در بدن شما وجود دارد.

اگر کلسترول بد بدن شما زیر 130 باشد خوب است ، اما این به خطر بیماری قلبی شما ارتباط دارد.

• اگر کلسترول خوب شما 60 یا بیشتر است ، باید بگویم نگران بیماری های قلبی نباشید زیرا در این دوره خطر ابتلا به این بیماری کاهش می یابد.

نکته مهمی که باید در اینجا رعایت شود این است که سطح تری گلیسیرید باید زیر 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

اما شاید برای شما این سال پیش آمده باشد که چگونه می توانیم با اندازه گیری دقیق غذا ، میزان آن را در برنامه غذایی خود اندازه گیری کرده و کلسترول خود را کاهش دهیم؟

برای کنترل میزان غذایی که می خورید کمک بگیرید

اکثر ما تمایل به استراحت در هنگام خوردن و آشامیدن داریم.

آمریکایی ها همان رفتار را دارند ، دو برابر بیشتر از آنچه باید غذا می خورند که باعث افزایش وزن ما می شود و در نهایت کلسترول زیادی دریافت می کنیم و مشکلات قلبی زیادی برای ما پیش می آید.

اما چگونه مانند سلامت خود غذا بخوریم. ما یک روش بسیار ساده برای کنترل میزان غذای خود را به شما معرفی می کنیم.
به راحتی می توانید از دستان خود برای اندازه گیری تمام غذاها استفاده کنید. به عنوان مثال ، اگر در رژیم غذایی به شما گفته می شد که اندازه گوشت قرمز یا ماهی به اندازه کف دست است یا اگر 30 گرم نان می خورید ، باز هم اندازه کف دست شما خواهد بود. میوه به اندازه یک مشت است.

علل افزایش کلسترول خون

چه چیزی باعث افزایش کلسترول خون می شود؟

همانطور که قبلاً ذکر شد ، کبد کلسترول را در بدن تولید می کند و عملکرد آن محافظت از بافت ها و سلول ها است ، اما ما با خوردن غذاهای خاص کلسترول را به بدن خود تزریق می کنیم.

به عنوان مثال ، با خوردن غذاهای چرب ، سطح کلسترول را در بدن خود افزایش می دهیم.
اگر شما یکی از افرادی هستید که اضافه وزن دارید ، به احتمال زیاد تری گلیسیرید خون شما بالا است ، که می توانید با آزمایش تشخیص دهید.

اگر فعالیت بدنی خود را افزایش ندهید ، انتظار نداشته باشید که سطح کلسترول خوب شما تغییر کند. زیرا تری گلیسیرید خون بالا و عدم فعالیت بدنی باعث کاهش سطح کلسترول خوب در بدن می شود.

کلسترول خون نیز می تواند ارثی باشد. این بدان معناست که اگر یکی از بستگان (اعضای سطح اول) خانواده شما سابقه چربی خون بالا داشته باشد ، ممکن است چربی خون شما نیز بالا باشد.

همچنین استفاده از دخانیات مانند سیگار و الکل در بدن کلسترول خوب را کاهش داده و شما را مبتلا به این بیماری می کند.


می توانید این کمک را دریافت کنید: علائم و عوارض چربی خون بالا

علائم کلسترول خون بالا

جی! علائم و نشانه های کلسترول بالا چیست؟

خبر بد این است که کلسترول بالا هیچ علامتی ندارد. به عنوان مثال ، ممکن است فردی دارای کلسترول خون بالا باشد اما به هیچ وجه آن را نمی داند. اگر کلسترول خون شما بالا است ، بدن شما مقدار زیادی چربی در عروق ذخیره می کند که بسیار خطرناک است.

شریان ها سرخرگ هایی هستند که خون را از قلب به سایر قسمت های بدن ما منتقل می کنند. هنگامی که کلسترول در عروق ما ذخیره می شود ، به آن پلاک می گویند.

با گذشت زمان ، این صفحات در جریان خون ما تکثیر می شوند ، سفت می شوند ، ضعیف می شوند و در نهایت عروق را می بندند. مانند سنگ های کوچک ، در عروق تجمع می یابند و هنگامی که به شدت جمع شوند ، عروق به طور کامل بسته می شوند.

پلاک هایی که از تجمع کلسترول در بدن جمع می شوند ، می توانند تجزیه شوند. وقتی صفحات خراب می شوند ، تبدیل به لخته خون می شوند که جریان خون را متوقف می کند.

گرفتگی یا مسدود شدن عروق بسیار حساس و خطرناک هستند زیرا می توانند مسدود شوند بروز حمله قلبی در فرد افزایش می یابد و همچنین با انسداد این عروق ، خون نمی تواند به درستی به مغز برسد و سکته مغزی رخ می دهد. شاید شنیده باشید که می گویند سکته یا حمله قلبی رخ داده است.

اما همانطور که گفته شد ، افزایش کلسترول نشانه این نیست که فرد زود تشخیص داده و شروع به درمان می کند و تنها در صورت داشتن یکی از بیماریهای فوق متوجه می شود.

بنابراین برای جلوگیری از این مشکلات ، بهتر است افراد با توجه به سنشان هر شش ماه یا هر سال آزمایش بدهند و خود را بررسی کنند. همچنین بهترین راه پیشگیری ، رعایت یک برنامه غذایی خوب و همیشه ورزش و اجتناب از تنبلی است.

جی! کلسترول بالا چگونه تشخیص داده می شود؟

درست است ، ما در بالا گفتیم که کلسترول بالا هیچ علامتی ندارد. آیا باید بدانیم که کلسترول خون ما بالاست ، سکته یا سکته قلبی کنیم؟ خیر
تشخیص کلسترول بالا بدون آزمایش غیرممکن است. با یک آزمایش خون ساده می توانید متوجه شوید که آیا کلسترول خون شما بالا است یا خیر. مردان بالای 35 سال و زنان بالای 45 سال باید به طور مرتب کلسترول خون خود را چک کرده و هر شش ماه تا یک سال آزمایش خون انجام دهند.

——- این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: سوالات و پاسخ های کلیدی در مورد بازرسی های منظم

همچنین ، اگر بالای 20 سال دارید و اعضای نزدیک خانواده شما به بیماری قلبی مبتلا هستند ، باید آزمایش خون نیز انجام دهید. حال ، اگر جوان و زیر 20 سال هستید ، اما داروهای خاصی مصرف می کنید یا فشار خون ارثی دارید ، باید تحت نظر باشید.

وقتی به پزشک مراجعه می کنید و متوجه می شوید که چربی خون بالایی دارید ، حتماً از پزشک خود بپرسید که هر چند وقت یکبار باید آزمایش شوید. برخی از عوامل ایجاد کلسترول بالا عبارتند از:

• سیگار کشیدن

• فشار خون

پیری و پیری

• وراثت

• وزن سنگین

• عدم انجام تمرینات بدنی

درمان و کنترل کلسترول خون بالا

جی! کلسترول بالا چگونه درمان می شود؟

اما اگر کلسترول بالا دارید ، چگونه باید این مشکل را درمان کنید؟ برای حل این مشکل ، باید تغییراتی در شیوه زندگی خود ایجاد کنید. اگر سیگار می کشید و الکل می نوشید ، باید ترک کنید و یک برنامه ورزشی روزانه داشته باشید.

اگر اضافه وزن دارید ، باید تغذیه را مشاهده کرده و وزن خود را کاهش دهید تا خطر بیماری قلبی کاهش یابد. این امر سطح کلسترول خون شما را متعادل می کند. همچنین ، خوردن میوه و سبزیجات ، ماهی و غلات را فراموش نکنید.

برای آزمایش چربی خون به کجا مراجعه کنیم؟

ممکن است فکر کنید که آزمایش خون و اطلاعات مربوط به چربی خون با مراجعه به آزمایشگاه به راحتی قابل انجام است. اما این همه ماجرا نیست.

اندازه گیری سطح کلسترول و کلسترول خون باید با تغذیه پیشگیرانه و گاهی درمان همراه باشد. بنابراین ، اگر این نوع چربی زیاد است ، باید با متخصص تغذیه و پزشک مشورت کنید.

مرکز قلب و دیابت اکسیر در حال حاضر پاسخگوی نیاز افرادی است که به دنبال راهی برای کاهش چربی خون از تمرکز بر بیماری های قلبی عروقی هستند. می توانید از این کانال دیدن کنید و برنامه تغذیه پیدا کنید برای کاهش این نوع چربی خون اقدامات خاصی را انجام دهید.

برای مشاوره رایگان با پزشکان واجد شرایط و تعیین وقت قبلی با مرکز اکسیر قلب و دیابت الان تماس بگیر.️

آدرس شعبه اول: یوسف آباد ، خیابان 18 ، پ. ۱۰

۰۲۱-۸۸۰۶۷۱۷۵

۰۲۱-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

برای رتبه بندی این نرخ کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *