FM: هسته ای در ایدئولوژی ایران جایی ندارد.این اظهارات طی تماس تلفنی با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در حالی بیان شد که دو طرف درباره تحولات بین‌المللی، از جمله حمله اخیر اسرائیل به غزه و مذاکرات جاری در وین برای احیای توافق هسته‌ای ایران و لغو تحریم‌ها علیه تهران گفتگو کردند.

دیپلمات ارشد ایران در پاسخ به درخواست های گوترش برای توافق در وین، به فتوای (فرمان اسلامی) آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب مبنی بر ممنوعیت استفاده از سلاح هسته ای اشاره کرد.

امیرعبداللهیان گفت: سلاح هسته ای در ایدئولوژی ایران جایی ندارد و برخلاف سیاست ها و اعتقادات دینی کشور است.

وی همچنین گفت که جهان امروز در زمینه صلح و امنیت جهانی با وضعیت حساسی مواجه است.

وی افزود: معاهده بین‌المللی منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای نتیجه یک موازنه بود، اما برخی کشورها رویکرد گزینشی نسبت به آن داشتند.

وزیر امور خارجه ایران گفت که کشورش به جنبه‌های خاصی از NPT که هنوز اجرایی نشده است، مانند خلع سلاح هسته‌ای و خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای اعتقاد دارد.

امیرعبداللهیان گفت: جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یکی از کشورهایی که منطقه عاری از سلاح هسته‌ای خاورمیانه را آغاز کرد، آماده همکاری‌های مثبت در این زمینه است.

وی گفت: در مذاکرات وین، ایران برای دستیابی به یک توافق قوی و بادوام جدی است، اما نتیجه آنها به این بستگی دارد که آیا ایالات متحده واقعاً می خواهد این توافق را اجرا کند و انعطاف لازم را از خود نشان دهد یا خیر.

امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت: در حالی که این کشور به همکاری خود با آژانس ادامه می‌دهد، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید از مسائل سیاسی دور بماند و مسائل را صرفاً از راه‌های فنی حل کند.

دبیرکل سازمان ملل گفت که مذاکرات احیای برجام از اهمیت بالایی برخوردار است و سازمان‌های شرکت‌کننده در این مذاکرات باید انعطاف‌پذیرتر باشند.

وی بر اهمیت خلع سلاح هسته ای برای جلوگیری از حوادث وحشتناکی مانند بمباران اتمی شهرهای هیروشیما و ناکازاکی در سال ۱۹۴۵ که منجر به کشته شدن ۲۲۶۰۰۰ نفر شد، تاکید کرد.

گوترش و امیرعبداللهیان در گفتگوی خود نسبت به تشدید تنش ها در غزه ابراز نگرانی کرده و خواستار توقف فوری تجاوزات اسرائیل در غزه شدند.

آنها روز سه شنبه (۲ اوت) در یمن درباره تمدید آتش بس دو ماهه برای دو ماه دیگر گفتگو کردند.

دبیرکل سازمان ملل از تلاش های ایران برای تمدید آتش بس تشکر کرد.

۴۱۹۴**۲۰۵۰

ما را در توییتر دنبال کنید @IrnaEnglish