کمبود و سمیت سلنیوم


کمبود سلنیوم باعث تغییرات بیوشیمیایی در افراد می شود به طوری که چنین افرادی رنج زیادی می برند و از چندین بیماری رنج می برند. به عنوان مثال ، کمبود سلنیوم و همچنین استرس ثانویه ناشی از عفونت های ویروسی ، باعث کشان می شود. این یک بیماری قلبی است (بیماری عضله قلب که در آن توانایی قلب برای پمپاژ خون به اندام های مختلف بدن آسیب می بیند) که قبل از شروع برنامه سلنیوم تحت حمایت دولت در اوایل دهه 1970 در بخش هایی از چین رخ داد.
کمبود سلنیوم با ناباروری مردان ارتباط دارد و ممکن است در بیماری کاشین بک ، نوعی بیماری نخاع که در بخشهایی از چین ، تبت و سیبری و کمترین آن رخ می دهد ، نقش داشته باشد. کمبود سلنیوم می تواند کمبود ید را تشدید کرده و خطر بیماری عروق کرونر قلب (زوال عقل) را افزایش دهد.
آجیل برزیلی حاوی مقادیر زیادی se (68-91 میکروگرم) است که در صورت استفاده منظم ، می تواند باعث مسمومیت شود.

سمیت سلنیوم:

سموم شدید سمی ناشی از استفاده از محصولات تقلبی و ترکیبات نامناسب است که حاوی مقدار زیادی از se هستند. به عنوان مثال ، در سال 2008 ، 201 نفر از مصرف مکمل مایع که 200 برابر استاندارد برچسب داشت عوارض جانبی را تجربه کردند. سمیت شدید می تواند باعث علائم شدید گوارشی و عصبی ، ناراحتی تنفسی ، سکته قلبی ، ریزش مو ، ضعف عضلانی ، رعشه ، تنگی نفس ، قرمزی صورت ، نارسایی کلیه ، نارسایی قلبی و در موارد نادر مرگ شود.

FNB سطح se را از طریق غذا و مواد مغذی بر اساس سطح سلنیوم مرتبط با ریزش مو و شکنندگی ناخن ها تعیین کرده است.
جدول 3: حد بالایی که استفاده از se را تحمل می کند
سن زن باردار شیرده
نوزادان تا 6 ماهگی 45 میکروگرم 45 میکروگرم 45
7-12 ماه میکروگرم 60 میکروگرم 60
سن 1-3 سال 90 میکروگرم 90 میکروگرم
4-8 سال سن 150 میکروگرم 150 میکروگرم 150
رده سنی 9-13 280 میکروگرم 280 میکروگرم
سن 14-18 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم
میکروگرم 19 تا 400 ساله 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم
شیر مادر ، شیر خشک و غذاها باید تنها منابع کلسیم برای نوزادان باشند.

با تکنیک های امروزی که از Selenium Health به دست آمده آشنا شوید (بدست آورید ، بدست آورید)

سلنیوم

سلنیوم برای سلامتی

در این بخش ، ما بر روی چهار بیماری تمرکز می کنیم که می توانند نقش داشته باشند. این چهار بیماری شامل سرطان ، بیماری های قلبی عروقی ، از دست دادن حافظه و بیماری تیروئید است.

سرطان

به دلیل تأثیر سلنیوم بر ترمیم DNA ، آپوپتوز توسط سیستم غدد درون ریز و سیستم ایمنی و مکانیسم های دیگر ، علاوه بر خواص آنتی اکسیدانی آن ، se ممکن است در پیشگیری از سرطان نقش داشته باشد.
تشخیص یک رابطه معکوس بین خود se و خطر ابتلا به کولورکتال ، پروستات ، التهاب ، مثانه ، پوست ، مری و سرطان معده نشان داده است.

بیماری قلبی

پروتئین سلنو به جلوگیری از تغییرات لیپیدید ، کاهش التهاب و جلوگیری از تجمع پلاکت ها کمک می کند. به همین دلایل ، کارشناسان پیشنهاد کرده اند که مکمل ممکن است خطر بیماری های قلبی عروقی یا مرگ ناشی از این بیماری را کاهش دهد.

از دست دادن حافظه

سطح سرم با افزایش سن کاهش می یابد. کمبود سلنیوم ممکن است با کاهش عملکرد مغز در ارتباط با سن مرتبط باشد ، احتمالاً به دلیل کاهش فعالیت آنتی اکسیدانی است.

بیماری تیرویید

میزان se در غده تیروئید بیشتر از سایر بافتهای بدن است و سلنیوم مانند ید نقش مهمی در تولید هورمون های تیروئید و متابولیسم دارد.

تصحیح: زهرا محبی
منبع: ods

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *