چرا شارژر بی سیم اپل کار نمی کند؟


شارژر بی سیم یکی از رایج ترین وسایل برای کاربران تلفن است. نوع سیمی آن به دلیل استفاده از این نوع شارژر مشکلی ندارد. با پیشرفت تکنولوژی، شارژ بی سیم اپل روی سری ۸ به بالا نیز قابل استفاده است. در ادامه مطلب در اینجا چند دلیل برای کار نکردن این شارژر برای گوشی های اپل آورده شده است.

۱: آیفون از شارژر بی سیم اپل پشتیبانی نمی کند.

یکی از مهم ترین دلایل کار نکردن شارژر بی سیم اپل عدم پشتیبانی از این نوع IOS است. این مشکل در برخی از مدل های آیفون رخ می دهد. مدل های سری ۸ به بعد قابلیت استفاده از شارژر بی سیم را دارند.

۲: تنظیم آیفون در وسط شارژر.

یکی دیگر از دلایل کار نکردن شارژر، تنظیمات نادرست آن در شارژر بی سیم اپل است. از آنجایی که این شارژر دارای حسگرهای الکترومغناطیسی است، برای روش صحیح شارژر گوشی بهتر است به راهنمای آن مراجعه کنید. اما نظر برخی از کارشناسان شارژ آیفون این است که پشت گوشی برای شارژ مناسب باید در مرکز شارژر قرار گیرد.

۳: آیفون را ریستارت کنید.

یکی از رایج ترین مشکلات نرم افزار گوشی را می توان با راه اندازی مجدد حل کرد. اگر شارژر بی سیم اپل آیفون را شارژ نمی کند، بهتر است با راه اندازی مجدد، حافظه رم آن را پاک کنید. همزمان، اگر راه اندازی مجدد دستگاه مشکل شارژ را حل نکرد، بهتر است با روش های زیر راه اندازی مجدد شود.

چگونه آیفون ۸ را هارد ریست کنیم؟

  • برای انجام این، به سرعت دکمه های صدا را فشار داده و رها کنید.
  • سپس کلید کنار آن را لمس کرده و رها کنید تا لوگوی اپل روی صفحه ظاهر شود.

نحوه هارد ریست کردن آیفون ۷ و سری های زیر:

  • ابتدا کلیدهای پاور و کاهش صدا را همزمان لمس کرده و نگه دارید.
  • پس از ظاهر شدن یک صفحه سیاه و لوگوی اپل روی صفحه، رها کنید.
  • بعد از ظاهر شدن لوگو، چند دقیقه طول می کشد تا آیفون دوباره راه اندازی شود.

آیفون را ریستارت کنید.

۴: پشت آیفون و سطح شارژر را تمیز کنید.

آلودگی روی سطح شارژر یا پشت گوشی ممکن است سرعت شارژ گوشی را کاهش دهد. برای جلوگیری از این، بهتر است سطح شارژر و پشت گوشی را با دستمال نرم و مرطوب به آرامی تمیز کنید.

۵- تعویض شارژر بی سیم اپل در صورت خرابی.

دلیل دیگر کار نکردن شارژر مربوط به خرابی آن است. این مشکل ممکن است به دلیل نقص نرم افزاری یا سخت افزاری رخ دهد. از این رو، اگر آیفون از شارژ بی سیم پشتیبانی می کند، این ممکن است به دلیل شارژر معیوب باشد. شارژر معیوب می تواند در طولانی مدت به آیفون آسیب برساند و باتری آن را خالی کند. در حقیقت، بهترین راه برای اینکه بفهمید مشکل از گوشی است یا شارژر این است که شارژر خود را با دستگاه دیگری تست کنید. اگر دستگاه مورد نظر شارژ شود، گوشی دچار مشکل می شود.

۶: بررسی و تعویض قاب آیفون.

شارژر بی سیم اپل از حسگرهای الکترومغناطیسی در پشت آیفون برای شارژ آیفون از طریق سطح شارژ استفاده می کند. بنابراین اگر از کیس درست استفاده نکنید. با مشکل شارژ بی سیم آیفون مواجه خواهید شد. همچنین در برخی موارد عملکرد آنها ممکن است باعث قطع برق شود. همزمان، استفاده از قاب های مغناطیسی یا داشتن تراشه RFID در پشت آیفون باعث می شود گوشی به درستی شارژ نشود و باتری آن برای مدت طولانی خالی شود.

دو راه حل برای این مشکل وجود دارد.

  • برای شارژ صحیح گوشی؛ بهتر است موانع بین آیفون و پایه شارژ را بردارید و گوشی را به آرامی روی پایه شارژ قرار دهید. اگر گوشی شارژ نشد، این مرحله را بدون قاب آیفون امتحان کنید.
  • در صورت خرید قاب آیفون، بهتر است از قاب شارژر بی سیم مناسب استفاده کنید.

۷: استفاده از شارژر غیر Mag Safe برای آیفون ۱۱.

سعی کنید از شارژرهای غیر MagSafe استفاده کنید تا آیفون را به درستی شارژ کنید. این نوع شارژر برای مدل های آیفون ۱۱ به بالا مناسب است. می دانید که شارژر Mag Safe برای مدل های آیفون ۱۲ و ۱۳ مناسب است. بنابراین شارژر Mag Safe مدل های پایین را به درستی شارژ نمی کند. از این رو، استفاده از شارژر بی سیم Qi را برای آیفون ۱۱ و مدل های پایین تر توصیه می کنیم.

شارژر ناایمن برای آیفون 11

۸: به روز رسانی سیستم عامل iOS آیفون

یکی دیگر از دلایل کار نکردن شارژر بی سیم اپل، نسخه قدیمی iOS آن است. برای حل این مسئله، بهتر است نسخه iOS را آپدیت کنید. مثلا، برخی از افرادی که آپدیت iOS 13 را روی گوشی خود نصب کرده اند، هنگام شارژ از طریق شارژ بی سیم با مشکل مواجه می شوند. اما این مشکل در آپدیت جدید آن برطرف شده است. از این رو، نسخه به روز شده iOS می تواند بسیاری از باگ های شارژ را برطرف کند، اما نمی توان تصور کرد که آیفون به دلیل مشکل در نسخه iOS آن قابل شارژ نیست. برای حل این مسئله، بهتر است سیستم عامل iOS خود را به آخرین نسخه آپدیت کنید.

۹: قاب گوشی را بردارید.

دلیل دیگر کار نکردن شارژر بی سیم اپل ضخیم بودن قاب آیفون و اختلال در عملکرد شارژ است. از این رو، برای رفع این مشکل بهتر است کاور گوشی را از روی آن بردارید و سپس در حین شارژ آن را شارژ کنید.

۱۰: آیفون را در حالت DFU قرار دهید.

برای شارژ صحیح آیفون؛ بهتر است فریمور دستگاه (Device Firmware Update) را آپدیت کنید. در واقع اگر روش های فوق را انجام داده اید و هنوز نمی توانید مشکل شارژ را برطرف کنید، این آخرین راه حل است. در بیشتر موارد، این روش می تواند مشکل را برطرف کرده و آیفون شما را با خیال راحت شارژ کند. علاوه بر این روش، تنظیم مجدد کارخانه وجود دارد که می توانید سریعتر انجام دهید. از این رو، توجه داشته باشید که هنگام انجام DFU مانند بازنشانی کارخانه، تمام داده ها از گوشی پاک می شوند. از این رو، لطفاً قبل از انجام این کار از نسخه iOS خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.