پیام نمایندگان ادیان به رهبران جهان؛ پرهیز از زبان پرخاشگرانه – نبأ خبر.


یکی از اهداف این کنفرانس تاکید بر نقش دین در حل منازعات و بازسازی زبان صلح و آشتی است که درگیری ها و ویرانی های جهانی از بین رفته است.

به گزارش نبأخبر، در قزاقستان ۱۸ فرقه مذهبی مختلف وجود دارد و سال هاست که گفتگوی بین ادیان باز است. در شهریور امسال، آستانه پایتخت این کشور میزبان هفتمین کنگره رهبران جهان و رهبران دینی سنتی بود. نمایندگان بیش از ۵۰ کشور جهان در این کنفرانس خواهان صلح و وحدت جهانی شدند.

اصغر شاکروف، معاون سنای قزاقستان درباره این کنفرانس گفت: تلاش رهبران جهان و سازمان های بین المللی برای غلبه بر چالش های پیش روی بشریت کافی نیست. صدای رهبران معنوی که نفوذ زیادی در بین مردم دارند. ما شدیداً نیاز داریم که برای غلبه بر چالش‌های مشترک با جهان به وحدت دعوت کنیم.»

اسلام مسیحیت یهودیت در این کنفرانس نمایندگان هندوئیسم و ​​بسیاری از ادیان دیگر حضور داشتند. همچنین پاپ فرانسیس و احمد الطائب; شیخ الازهر از مهمانان محترم این دیدار بود. تصویر بسیاری از رهبران دینی در جهان پیام وحدت را به جهان می رساند.

دیوید باروخ، خاخام اشکنازی از اسرائیل می‌گوید: «مهم‌ترین نتیجه این کار این است که کنار هم می‌نشینیم و صحبت می‌کنیم و می‌فهمیم که پاسخ مشکلات جهان در جنگ و درگیری پیدا نمی‌شود. بشین حرف بزن.”

یکی از اهداف این کنفرانس تاکید بر نقش دین در حل منازعات و بازسازی زبان صلح و آشتی است که درگیری ها و ویرانی های جهانی از بین رفته است.

میگل موراتینوس، نماینده ارشد سازمان ملل برای پیوند تمدن ها، گفت: «اینجا بهترین مکان برای رویارویی با جهانی است که با موانع خصمانه تقسیم شده است. فرهنگ مستلزم ایجاد پل های تفاهم و احترام است». امروز درک این موضوع که همه ما در کنار هم هستیم مهمتر از همیشه است.”

در بیانیه پایانی این گردهمایی از همه رهبران جهان خواسته شد که زبان تهاجمی و مخربی که جهان را بی‌ثبات می‌کند کنار بگذارند. این بیانیه همچنین خواستار پایان دادن به جنگ ها و خونریزی ها در سراسر جهان، افراط گرایی، تروریسم اعلام می کند که هر گونه افراط گرایی و خشونت ربطی به ادیان واقعی ندارد و باید رد شود.

اللهشکور پاشازاده، مفتی اعظم قفقاز، در مورد استفاده از دین برای اهداف سیاسی چنین می گوید: «متاسفانه برخی از محافل سیاسی از دین برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند. جدای از این، برخی از پیشوایان دینی را نیز می بینیم. من می خواهم با جنگ روبرو شوم. همه باید این را ببینند و آگاه باشند و با هم با این مشکل مبارزه کنند.»

شرکت کنندگان در این کنفرانس در پارک جدید صلح و همدلی پایتخت قزاقستان درخت کاشتند. این بزرگداشت ابراز امیدواری می کند که گفت و گوی بین ادیان به پیشرفت و تغییر منجر شود و الهام بخش جوامع مختلف در سراسر جهان برای اتحاد و همکاری برای صلح است.

اسقف کلیسای انگلیکن جو بیلی درباره تأثیر کنفرانس بر همکاری های منطقه ای گفت: «ما در مورد صلح جهانی صحبت می کنیم، اما اولین قدم در سطح محلی است، در هر شهر کوچکی که امکان حضور مسیحیان و مسلمانان وجود دارد. می خواهیم با هم به گرسنگان غذا بدهیم. بنابراین ما یک هدف مشترک داریم. ما دیگر تفاوت های خود را نمی بینیم. ما بر نگرانی مشترک خود متمرکز هستیم: رنج و درد و مردم نیازمند.»

حاضران در این کنفرانس ابراز امیدواری کردند که ندای آنها برای گفت و گوی جهانی و برقراری صلح و آشتی بر اساس ارزش های مشترک انسانی در بین همه ادیان به گوش جهانیان برسد.