پیام راهبردی پوتین با تغییر سفیر روسیه در تهران – نبأ خبر


به گفته بسیاری از ناظران بین المللی، اقدامات اخیر جاگاریان اشتباه بوده و در تضاد با روابط دوستانه ایران و روسیه است. سفیر روسیه در موقعیتی است که می تواند نگرش ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را نسبت به کشور میزبان خود نشان دهد و رفتار جاگاریان با سیاست پوتین در ماه های اخیر ناسازگار بوده است. من در روزهای آینده در تهران کار خواهم کرد. رئیس جمهور روسیه نشان داد که همچنان خواهان برقراری روابط پایدار و امن با ایران در زمینه های مختلف است و اخراج مقامات مختلف نشان می دهد که در این زمینه دخالت نخواهد کرد. حوزه.

به گزارش نبأخبر، کارشناسان سیاسی گفتند تغییر سفیر روسیه در تهران را باید نشانه خوبی برای توسعه روابط دو کشور دانست.
از روابط نزدیک، مأموریت سفیر روسیه در تهران پایان یافت.

اگرچه ایران و روسیه روابط حسن همجواری دارند اما در برخی زمینه ها تنش هایی وجود دارد و سال های اخیر را باید دوران اوج روابط دو کشور دانست. وضعیت امروز جهان بین دو کشور خوب است. یک رابطه گسترده و استراتژیک لازم است. منافع متقابل می تواند به یک رابطه راهبردی بلندمدت بین ایران و روسیه منجر شود.

در راستای توسعه روابط دوجانبه، کاظم جلالی سفیر ایران در مسکو روز سه شنبه در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: امروز با الکسی ددوف دیدار کردم. وی به زودی به عنوان سفیر جدید روسیه در ایران خدمت خواهد کرد. دو طرف تاکید کردند که روابط ایران و روسیه در یکی از بهترین دوران تاریخی است. ما از لوان جاگاریان سفیر سابق روسیه به خاطر تلاش هایش تشکر می کنیم و برای الکسی ددوف آرزوی موفقیت داریم.

جاگاریان نزدیک به ۱۱ سال است که مسئولیت سفارت روسیه در تهران را بر عهده داشته است، به زبان فارسی مسلط است، دارای مدرک روابط بین الملل است و پیش از این به عنوان فارسی زبان در افغانستان و تاجیکستان خدمت کرده است.

بارها در عرصه های سیاسی؛ برخلاف دوستانی که طرفدار روابط با روسیه هستند، بارها سعی کرده اند نشان دهند که روابط روسیه فعلی و شوروی سابق متفاوت است، اما اقدامات جاگاریان در مورد بازسازی نشست ۱۹۴۳; دفاع ما تحت تاثیر این رابطه قرار گرفت.

محمدهادی تسخیری کارشناس ارشد روابط بین الملل در گفت و گو با خبرنگار «راهبرد ماساذری» گفت: مصاحبه های دنیای دیپلماسی در دنیای دیپلماسی; انجام کلیه فعالیت های دیپلماتیک از جمله جلسات رسمی و غیره. تصور اقدام سفیر روسیه برای عکس گرفتن با سفیر روسیه در پله های تاریخی سفارت روسیه در سال ۱۹۴۳ غیرممکن است، زیرا با وزارت خارجه کشور میزبان هماهنگ شده است. ملاقات در تهران و یادآوری تاریخ گریبادف، خالی ماندن صندلی آمریکا غیرقابل مذاکره بود. این اقدام توسط یک دیپلمات مجرب و با درک خوبی از حساسیت های مردم جمهوری اسلامی و به ویژه ایران انجام شد.

وی گفت: جنگ در اوکراین نشان داده است که غرب به ویژه آمریکا چگونه در مقابل روسیه و جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است و تاکتیک هایی را که برای تحقق آن به کار می برند. زمین.

یک کارشناس ارشد روابط بین الملل می گوید: علیرغم تلاش های فراوان در عرصه سیاسی از سوی دوستان و حامیان روابط با روسیه برای نشان دادن متفاوت بودن روابط روسیه کنونی و شوروی سابق، اقدامات جاگاریان در خصوص بازسازی; کنوانسیون ۱۹۴۳ دفاع ما بود، به روابط لطمه زد و به خیانت شوروی سابق به ارتش مصر در جنگ ۱۹۶۷ با صهیونیست ها اشاره کرد. با این حال، رویدادهای زیادی وجود دارد که تفاوت روابط روسیه فعلی و شوروی سابق را نشان می دهد.

به گفته بسیاری از ناظران بین المللی، اقدامات اخیر جاگاریان اشتباه بوده و در تضاد با روابط دوستانه ایران و روسیه است. سفیر روسیه در موقعیتی است که می تواند نگرش ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را نسبت به کشور میزبان خود نشان دهد و رفتار جاگاریان با سیاست پوتین در ماه های اخیر ناسازگار بوده است. من در روزهای آینده در تهران کار خواهم کرد. رئیس جمهور روسیه نشان داد که همچنان خواهان برقراری روابط پایدار و امن با ایران در زمینه های مختلف است و اخراج مقامات مختلف نشان می دهد که در این زمینه دخالت نخواهد کرد. حوزه.

مسلم است که دست‌های پشت پرده در روسیه نمی‌خواهند روابط تهران و مسکو بیش از پیش گسترش یابد و سعی دارند دو کشور را به نوعی همکاری در دام بیندازند. اندیشکده اتحادیه اروپا ابوالفضل بهشتی در گفت وگو با «راهبرد معاصر» در خصوص یکی از رسوایی های اخیر جاگاریان گفت که سفیر سابق روسیه در تهران روی تحصن و استعفای سفیر انگلیس کار کرده است. موضع سفیر آمریکا در ایوان تاریخی سفارت روسیه را باید با توجه به عهدنامه ترکمن چای و … تخلفات سفیر روسیه در سال ها و ماه های اخیر; توسعه همکاری های ایران و روسیه

وی افزود: مسکو همه این موارد را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده است که برای حفظ شأن و جایگاه سفیر، او فراخوان نمی شود و سفیر دیگری تعیین می شود.

جاگاریان، یکی از اعضای اندیشکده اتحادیه اروپا، گفت که این بیانیه احتمالاً غیرعمدی بوده است و اگر عمدی بوده، او در مسیر خطرناکی قدم می‌زند. سفیر از داخل روسیه و در میان مخالفان روابط با ایران زیر آتش بود و ممکن است علیه آنها ابراز یا رفتار نامناسبی داشته باشد. معتقدم این گونه جنبه های رفتاری و گفتاری باید به دقت بررسی شود.

وضعیت جامعه جهانی در سایه جنگ در اوکراین. رویارویی ایالات متحده و چین به عنوان متحدان ایران و تحریم های غرب علیه روسیه، قطعاً اجتناب از به حاشیه راندن مانع تراشی از سوی ایران و روسیه را ضروری می کند. توسعه روابط دو کشور نباید در حاشیه سازی و بازی های مورد نظر غرب و آمریکا شرکت کنند. جاگاریان از امروز دیگر سفیر روسیه در تهران نیست و نباید به جنجال بی مورد در توسعه روابط دو کشور دامن بزند.

تغییر سفیر روسیه در تهران را باید به فال نیک گرفت، اقدامی داخلی و دیپلماتیک، نشان از تغییر رویکرد روسیه در رابطه با تهران و گسترش همکاری ها.

همچنین تلاش‌های جاگاریان در دهه گذشته برای توسعه روابط ایران و روسیه را نباید نادیده گرفت و برکناری اخیر سفیر را گسترش داد تا به کارنامه مثبت روابط تهران و مسکو آسیب برساند. اعتقاد سفیر مسکو به تحول معنا و پیام مثبتی دارد و نشان می دهد که عزم روسیه برای تغییر مسیر توسعه روابط جدی تر از همیشه است.

وضعیت جامعه جهانی در سایه جنگ در اوکراین. رویارویی ایالات متحده و چین به عنوان متحدان ایران و تحریم های غرب علیه روسیه قطعا برای جلوگیری از به حاشیه راندن از سوی ایران و روسیه ضروری است. مانع از توسعه روابط می شود.

محسن پاک آیین دیپلمات سابق کشورمان در گفت و گو با خبرنگار راهبرد مسارس گفت: به نظر من جاگاریان هیچ اقدامی در خصوص روابط ایران و روسیه انجام نداده است. او ۱۲ سال به عنوان سفیر در ایران برای تقویت روابط کار کرد. آره، او در مقاطعی دیدگاه ایران را در نظر نمی گرفت و از اقدامات منفی علیه ایران صحبت نمی کرد.

علیرغم اقدامات او مانند عکس گرفتن با سفیر انگلیس یا ابراز احترام به گریبایدوف. این مسائل را نمی توان دلیلی بر نادیده گرفتن نقش آن در روابط نزدیک ایران و روسیه در ۱۲ سال گذشته دانست.