پلیس مسئول قتل “شینزو آبه” است. اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، در حالی که تحقیقات درباره ترور فومیو کیشیدا، نخست وزیر سابق ژاپن ادامه دارد، پلیس مسئول مرگ شینزو آبه است. .

نخست وزیر ژاپن با انتقاد از عملکرد پلیس کشورش گفت که در تدابیر امنیتی مشکلاتی وجود دارد.

کیشیدا گفت که کمیسیون امنیت ملی و آژانس پلیس در حال بررسی خطاها و کوتاهی های احتمالی در نحوه ترور شینزوآبه هستند و تیمی از افسران پلیس به محل حادثه در مقر پلیس در نارا اعزام شده اند.

شینزو آبه صبح روز جمعه در شهر نارا در غرب ژاپن در حین سخنرانی تبلیغاتی خود مورد حمله قرار گرفت. تتسویا یاماگامی ۴۱ ساله از پشت به این سیاستمدار نزدیک شد و از فاصله حدود ۱۰ متری با اسلحه دست ساز خود دو گلوله به گردن و سینه شینزو شلیک کرد. بر اساس گزارش ها، قاتل نزدیک به یک سال بود که قصد ترور نخست وزیر سابق ۶۷ ساله را داشت.

بر اساس گزارش های پلیس و رسانه ها، مرد مسلح آبه پلیس را به دلیل شایعاتی مبنی بر ارتباط نخست وزیر سابق با یک گروه اوباش کشت.

هیروکازو ماتسونو، وزیر و سخنگوی کابینه ژاپن، پیشتر گفته بود که دولت توکیو گزارشی در مورد ترور آبه دریافت کرده است که نقص‌هایی را در سیستم امنیتی و نگهبانی در جریان سخنرانی نخست‌وزیر سابق نشان می‌دهد.

به گفته یک مقام دولت ژاپن، شکاف های امنیتی ذکر شده منجر به ترور شینزو آبه شد.