پروتئین کمبود VS: تفاوت چیست؟

پروتئین کمبود VS: تفاوت چیست؟


همه ما می دانیم که پروتئین یک درشت مغذی مهم در رژیم غذایی ما است. این بدن ما را با بسیاری از عملکردهای مهم ، از جمله رشد عضلات، سلامت استخوان، زوج کاهش وزنبه و بیایید با آن روبرو شویم هیچ گونه کمبود پروتئینی به دلیل امکانات بی پایان نوارها ، پودرها و تنقلات پر از پروتئین وجود ندارد. اما آیا همه منابع پروتئینی برابر هستند؟ نه کاملا! بنابراین قبل از تصمیم گیری در مورد منابع پروتئینی که باید در رژیم غذایی خود بگنجانید ، باید تفاوت بین پروتئین های کامل و کمبود را درک کنید.

مطالب مرتبط: 6 نشانه که شما به اندازه کافی پروتئین نمی خورید

پروتئین کامل یا ناقص

پروتئین های کامل و ناقص بر اساس اسیدهای آمینه (اجزای سازنده پروتئین) طبقه بندی می شوند. هر زمان که غذاهای غنی از پروتئین می خورید ، پروتئین به اسیدهای آمینه تجزیه می شود و بعداً برای عملکردهای مهم مانند ساخت و ترمیم ماهیچه ها ، حمایت از متابولیسم و ​​ترویج سایر فرایندها مورد استفاده قرار می گیرد.

20 نوع مختلف اسید آمینه برای تولید پروتئین در بدن مورد نیاز است. در حالی که برخی از اسیدهای آمینه را بدن می تواند تولید کند (اسیدهای آمینه غیر ضروری) ، برخی دیگر (اسیدهای آمینه ضروری) باید از رژیم غذایی به دست آید.

اما کدام غذاها آمینو اسیدهای ضروری و غیر ضروری را تأمین می کنند؟ و آیا یکی از دیگری بهتر است؟

برای آشنایی کامل با پروتئین های کامل و کمبود و چگونگی تأثیر این دو منبع پروتئین بر رژیم غذایی خود ، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

پروتئین کل چیست؟

بنابراین پروتئین کل چیست؟ پروتئین های کامل ، همچنین به عنوان پروتئین کامل شناخته می شوند ، منابع غذایی هستند که حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری مورد نیاز برای ساخت پروتئین ها هستند. برای درک این موضوع ، بیایید لحظه ای به اسیدهای آمینه برگردیم. نه از این بیست اسید آمینه توسط بدن تولید نمی شود – این آمینو اسیدها (هیستیدین ، ​​ایزولوسین ، لوسین ، لیزین ، متیونین ، فنیل آلانین ، ترئونین ، تریپتوفان و والین) باید از منابع خارجی مانند غذا تامین شوند.

آن را یک پازل 20 تکه در نظر بگیرید. بدن از قبل حاوی یازده قطعه (آمینو اسیدهای غیر ضروری) است ، فقط کافی است نه قطعه گمشده (آمینو اسیدهای ضروری) را کامل بیابید! بنابراین ، منابع پروتئینی که حاوی هر 9 اسید آمینه ضروری هستند ، پروتئین کامل محسوب می شوند.

بر اساس بهداشت هاروارد، همه غذاهای با منشا حیوانی حاوی هر 9 اسید آمینه ضروری هستند و بنابراین کامل تلقی می شوند.

برخی از پروتئین های کامل با منشاء حیوانی عبارتند از: بeef ، صطیور ، fاوggs ، جهیس ، ماولین.

در حالی که اکثر غذاهای گیاهی دارای کمبود پروتئین هستند ، برخی از آنها حاوی هر 9 اسید آمینه ضروری هستند و می توان آنها را منبع کامل پروتئین در نظر گرفت.

این غذاهای گیاهی عبارتند از: سuinoa ، sاوباب ، حدانه های emp

کمبود پروتئین چیست؟

در مورد پروتئین های کامل یا ناقص ، پروتئین های کمبود یک یا چند مورد از نه اسید آمینه ضروری را از دست می دهند یا حاوی مقادیر بسیار کمی از برخی اسیدهای آمینه ضروری هستند.

همانطور که پروتئین های مشتق شده از حیوانات اغلب منابع کامل پروتئین هستند ، پروتئین های گیاهی بیشتر پروتئین های کمبود هستند. با این کار می توان گفت پروتئین های گیاهی کمبود می توانند در بدن متحد شوند! از تغذیه گیاهان نترسید – تا زمانی که هر 9 آمینو اسید در یک ظرف وجود داشته باشد ، می توانید تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را برای تولید پروتئین کامل تأمین کنید.

برخی منابع پروتئین کم: vegetables ، legumes ، nuts ، seeds ، wذرات سوراخ دار

چگونه مطمئن شوید که تمام اسیدهای آمینه مورد نیاز خود را دریافت می کنید

بسیار مهم است که همه اسیدهای آمینه ضروری را در رژیم غذایی خود بگنجانید. از رشد بافت تا عملکرد سیستم ایمنی بدن تا جذب مواد مغذی ، پروتئین ها تعدادی نقش کلیدی در بدن ایفا می کنند. اما برای اطمینان از دریافت همه 9 اسید آمینه ضروری ، مجبور نیستید آنچه می خورید را ثبت کرده و هر لقمه در رژیم غذایی خود را پیگیری کنید.

بهترین کاری که می توانیم انجام دهیم این است که اطمینان حاصل کنیم که هنگام خوردن طیف گسترده ای از غذاها همه اسیدهای آمینه را دریافت می کنیم غذاهای غنی از مواد مغذیبه البته ، خوردن پروتئین کامل یا ناقص به اطمینان از برآوردن نیازهای شما کمک می کند. اما اگر از شیوه زندگی گیاهی پیروی می کنید ، هنوز می توانید نیازهای آمینواسید ضروری خود را با ترکیب برخی غذاها (که گاهی اوقات به عنوان ترکیب پروتئین نیز نامیده می شوند) برای ایجاد ترشح کامل پروتئین برآورده کنید.

ترکیب غلات ، آجیل و / یا دانه ها با حبوبات یک روش معمول ترکیب پروتئین برای تهیه پروتئین کامل از منابع پروتئینی کمبود است.

چند نمونه از ترکیب پروتئین کامل گیاهی:

  • لوبیای سیاه و برنج
  • عدس و بادام
  • نان سبوس دار و کره گردو

مصرف منابع پروتئینی کافی برای تامین نیازهای ضروری اسید آمینه

دریافت پروتئین در رژیم غذایی برای حمایت از عملکردهای طبیعی بدن ضروری است. با این حال ، دریافت پروتئین کافی تنها چیزی نیست که شما باید روی آن تمرکز کنید – اطمینان از این که همه نه اسید آمینه ضروری خورده شده اند نیز برای سلامت کلی مهم است! اگر به طور منظم غذاهایی مانند گوشت ، محصولات لبنی ، تخم مرغ ، کینوا و سویا مصرف می کنید ، در حال حاضر پروتئین کامل و در نتیجه اسیدهای آمینه مورد نیاز بدن را از رژیم غذایی خود دریافت می کنید. اما اگر از شیوه زندگی گیاهی پیروی می کنید ، ترکیب غلات ، آجیل و دانه ها با حبوبات نیز به رفع نیازهای آمینو اسید شما کمک می کند.

اکنون که تفاوت بین پروتئین های کامل و ناقص را می دانید ، یافتن راهی برای برآوردن تمام نیازهای پروتئین و آمینو اسید شما آسان است. اگر واقعاً بر این ماموریت تمرکز کنید ، می توانید در چند لحظه تعیین کنید که برای تغذیه بدن خود به چه غذاهایی نیاز دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *