پذیرش هدیه ازدواج توسط بیمه شدگان اجباری تامین اجتماعی.


پذیرش هدیه ازدواج توسط بیمه شدگان اجباری تامین اجتماعی.

مبلغ کل حق بیمه پرداختی سازمان تامین اجتماعی معادل ۳۲۲ میلیارد تومان است.

به گزارش ایلنا، بیمه شدگان تامین اجتماعی در صورت داشتن دو سال سابقه پرداخت بیمه در اولین ازدواج خود صرف نظر از اینکه زن و شوهر در رابطه اجتماعی باشند، بر اساس کسورات حق بیمه معادل یک ماه حقوق هدیه ازدواج دریافت می کنند. این هدیه برای هر دوی آنها رایگان خواهد بود زیرا امنیت آن تضمین شده است. در سال ۱۴۰۰ حدود ۹۸ درصد از هزینه های ازدواج به صورت غیرحضوری پرداخت می شد و بیمه شدگان به بهزیستی مراجعه نمی کردند.

بر اساس ماده ۸۵ قانون تامین اجتماعی، کمک هزینه ازدواج باید به عنوان یکی از تعهدات سازمان تامین اجتماعی پرداخت شود و به کسانی که برای اولین بار بیمه اجباری دارند، هدیه داده شود.

بیمه شدگان باید شرایط اخذ جواز ازدواج را داشته باشند. یکی از شرایط مهم اخذ این کمک هزینه، وجود سابقه است. بنابراین بیمه شده در ۵ سال قبل از ازدواج حداقل ۷۲۰ روز کار کرده و حق بیمه توسط کارفرما پرداخت شده است. از دیگر شرایط لازم برای اخذ پروانه ازدواج از سازمان تامین اجتماعی این است که رابطه بیمه شده با کارفرما در تاریخ عقد پایان یافته و ازدواج به صورت دائم در دفتر رسمی ازدواج به ثبت رسیده باشد.

میزان مرخصی زناشویی برابر حقوق و مزایا منهای حق بیمه تقسیم بر ۲۴ در ۲ سال قبل از تاریخ ازدواج و مبلغ قابل پرداخت در صورتی که مبلغ کمتر از حداقل دستمزد در تاریخ ازدواج باشد. افزایش حداقل دستمزد سال ازدواج.

در صورتی که هر دو زوج بیمه شده سازمان تامین اجتماعی باشند و واجد شرایط باشند، به هر دوی آنها پروانه ازدواج اعطا می شود. ضمناً بیمه شدگان متاهلی که در سنوات گذشته متاهل بوده و کمک هزینه فوق را دریافت نکرده اند نیز می توانند مراجعه نمایند.

مراجعه حضوری به شعب تامین اجتماعی برای درخواست پروانه ازدواج الزامی نیست، اما این سرویس در سامانه آفلاین سازمان تامین اجتماعی موجود است و متقاضیان بیمه می توانند به آدرس: es tamin ir وارد این سامانه شده و مراجعه کنند. به منوی بیمه شده/پشتیبانی کوتاه مدت/ درخواست ازدواج مراجعه کرده و با وارد کردن تاریخ ازدواج و اطلاعات کد ملی همسر، درخواست خود را برای دریافت این حمایت ثبت کنند.

آمار سازمان تامین اجتماعی; بر اساس گزارش اداره اطلاعات و محاسبات، از ۱۴۰۰ فقره مطالبات هدیه ازدواج، تعداد مطالبات منفعت نزدیک به ۱۰۰ هزار مورد بوده که تنها ۱۴۸۴ مورد به صورت حضوری بوده است. حدود ۹۱ هزار و ۵۰۰ پرونده به صورت حضوری مطرح شده است که ۹۸ درصد از این مطالبات بدون مراجعه به شعب سازمان و بدون مجوز انجام شده است.

بر اساس این گزارش، مجموع مبالغ پرداختی محل هدایای ازدواج در سال گذشته معادل ۳۲۲ میلیارد تومان بوده و بیشترین و کمترین مبلغ پرداختی برای هدیه ازدواج در سال ۱۴۰۰ مربوط به بهزیستی شهرستان پوتیهران بزرگ غرب بوده است. در خراسان شمالی یافت می شود.

انتهای پیام/