ورود «سوپر سامانه موشکی اس-۵۰۰» به ارتش روسیه – نبأ خبر


این سامانه از نظر سرعت و قدرت نسبت به اس-۴۰۰ برتری دارد و برد عملیاتی آن ۶۰۰ کیلومتر است که سه تا چهار ثانیه سریعتر از سامانه اس-۴۰۰ است. موشک های اس-۵۰۰ قادر به رهگیری موشک های بالستیک کروز و قاره پیما با سرعت بالای ۵ ماخ هستند. سازنده این سیستم، آلماز آنتی، ادعا می کند که اس-۵۰۰ می تواند ماهواره های زیر مدار زمین را هدف قرار دهد.

به گزارش «ناباخبر»، در مراسمی که روز سه شنبه در مجمع بین المللی فناوری نظامی نیروهای مسلح روسیه برگزار شد، وزارت دفاع روسیه و شرکت «آلماز آنتی» قراردادی را برای عرضه جدیدترین سامانه های پدافند هوایی اس-۵۰۰ به نیروهای روسی امضا کردند.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، در این مراسم اعلام شد که قرارداد تحویل سامانه موشکی زمین به هوای دوربرد اس-۵۰۰ با دولت منعقد شد. این قرارداد توسط معاون وزیر دفاع الکسی کریوچکو و معاون مدیر شرکت آلماز-آنتی ویتالی نهرودوف امضا شد.

اس-۵۰۰ برای از بین بردن تمام سلاح های تهاجمی هوابرد فعلی و آینده در تمام ارتفاعات و سرعت ها طراحی شده است. کارشناسان نظامی این سامانه موشکی را «کابوس آمریکا» می نامند.

اس-۵۰۰ سلاحی است که مسکو امیدوار است توانایی های دفاعی خود را تقویت کند و به پرفروش ترین محصول صادراتی آن تبدیل شود. اس-۵۰۰ به عنوان یک سیستم دفاع فضایی توصیف می شود که می تواند موشک های بالستیک قاره پیما را رهگیری کند. می تواند موشک های کروز و هواپیماهای مافوق صوت را رهگیری کند.

روسیه آزمایش این سامانه را سال گذشته آغاز کرد و ارتش روسیه اعلام کرد که اولین اس-۵۰۰ در اطراف مسکو مستقر خواهد شد.

گفته می شود این سامانه از نظر سرعت و قدرت نسبت به اس-۴۰۰ برتری دارد و برد عملیاتی آن ۶۰۰ کیلومتر است که سه تا چهار ثانیه سریعتر از سامانه اس-۴۰۰ است. موشک های اس-۵۰۰ قادر به رهگیری موشک های بالستیک کروز و قاره پیما با سرعت بالای ۵ ماخ هستند. سازنده این سیستم، آلماز آنتی، ادعا می کند که اس-۵۰۰ می تواند ماهواره های زیر مدار زمین را هدف قرار دهد.

مدیر آلماز آنتی گفت که اس-۵۰۰ ضربه ای به شهرت ارتش آمریکا وارد می کند، تمام تسلیحات تهاجمی آمریکا را از کار می اندازد و تمام لایه های دفاع هوایی و موشکی آمریکا را دور می زند.

سرگئی باباکوف، فرمانده پدافند موشکی نیروهای هوافضای روسیه در مصاحبه با «کراسنایا زوزدا» متعلق به وزارت دفاع روسیه گفت: «در حال حاضر آزمایش‌های زیادی با موشک‌های رزمی انجام می‌شود. موشک های بالستیک این سامانه با موفقیت به اهداف هوایی اصابت کرد.

نوع فعلی این سیستم سطح گرا بوده و در صورت نیاز برای نیروی دریایی نیز قابل استفاده است. یک نسخه دریایی از S-500 ممکن است همان مدل توسعه S-300 و S-400 را داشته باشد.