هواپیماهای بدون سرنشین را به پوتین ندهید شما باید بین برجام و روسیه یکی را انتخاب کنید – نبأ خبر.


«من فکر می‌کنم ایران اکنون در موقعیتی است که می‌تواند به روسیه پهپاد بفروشد. برخلاف موضع بی طرف قبلی خود در درگیری بین روسیه و اوکراین، به طور کلی از جانب خود صحبت می کنیم… ایران اکنون یک انتخاب دارد. آنها می‌توانند وابستگی نسبی به روسیه و فرصت‌های اقتصادی محدود را انتخاب کنند یا می‌توانند به برجام بازگردند و روابط اقتصادی بهتری با همسایگان خود، اروپا و سایر نقاط جهان داشته باشند.»

به گزارش «ناباخبر»، لوید آستین وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه ۲۹ تیرماه در نشست خبری مشترک با مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا شرکت کرد. وی خطاب به روسیه تاکید کرد که واشنگتن به تهران توصیه کرده است این کار را انجام ندهد. آستین افزود که این یک “ایده بد” خواهد بود.

مارک میلی نیز در این بحث گفت که ارسال تسلیحات نظامی از ایران برای روسیه اقدام خوبی نیست. آستین و مایلی همچنین نگفتند که اگر ایران هواپیماهای بدون سرنشین را به روسیه تحویل دهد، ایالات متحده چه واکنشی نشان خواهد داد.

کاخ سفید هفته گذشته اعلام کرد که ایران قصد دارد به زودی صدها پهپاد با قابلیت حمل سلاح به روسیه تحویل دهد. واشنگتن این اقدام را محکوم کرد.

همزمان، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در حساب کاربری خود در توییتر اعلام کرد که ایران باید انتخاب کند که یا به روسیه وابسته باشد یا به برجام بازگردد. آقای مالی درباره این موضوع در توئیتر نوشت: «اکنون که ایران در موقعیتی قرار دارد که می‌تواند به روسیه هواپیماهای بدون سرنشین بفروشد، با صدای بلند علیه موضع بی‌طرف قبلی خود در درگیری بین روسیه و اوکراین صحبت می‌کند… ایران اکنون یک انتخاب دارد». ; آنها می‌توانند وابستگی نسبی به روسیه و فرصت‌های اقتصادی محدود را انتخاب کنند یا می‌توانند به برجام بازگردند و روابط اقتصادی بهتری با همسایگان خود، اروپا و سایر نقاط جهان داشته باشند.»

مقامات جمهوری اسلامی تحویل پهپاد از ایران به روسیه را تکذیب کردند. ناسا خانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، این موضوع را «تهمت‌های بی‌اساس» خواند و در یک کنفرانس خبری هفتگی تاکید کرد که ایران هیچ برنامه‌ای برای تحویل هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه ندارد.

تنش ها در حالی افزایش یافته است که مذاکرات هسته ای برای احیای برجام برای ماه ها به بن بست رسیده است و مذاکرات دوجانبه در ماه گذشته در دوحه پس از تعلیق طولانی مدت توسط مذاکرات اروپا، اوج گرفت. اما مذاکرات دوحه نتوانست شکاف میان ایران و آمریکا را پر کند و این مذاکرات بدون نتیجه به پایان رسید.

از سوی دیگر، پس از سفر به عربستان و اسرائیل. جو بایدن تاکید کرد که واشنگتن برای همیشه منتظر ایران نخواهد ماند و آینده برجام باید به زودی مشخص شود. همزمان، برخی از مقامات تهران معتقدند ایران باید از امضای توافقنامه احیای برجام خودداری کند تا زمانی که آمریکا تضمین‌ها و امتیازاتی به جمهوری اسلامی بدهد.

کد خبر: ۱۹۰۱۷۹