هدف ما تصمیم گیری برای تشدید تنش با ایران نیست، بلکه هدف نبأ خبر است.


ما برای اهداف سیاسی (ارائه قطعنامه ضدایرانی) این اقدام را برای افزایش تنش انجام نمی دهیم. ما به دنبال چنین تنش هایی نیستیم. موارد باقی مانده در گزارش مدیر کل به شورا روشن شد. بر اساس این گزارش، واضح است که همه ما باید نقص های دیرینه عدم همکاری و ضمانت بررسی ایران را برطرف کنیم.

نبأخبر، نماینده آمریکا در سازمان بین‌المللی مستقر در وین گفت: تصمیم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به منظور تشدید تنش‌ها با ایران نیست.

این دیپلمات آمریکایی در بیانیه ای گفت: «ایران برای رفع نگرانی های باقی مانده همکاری نمی کند». «هیئت حاکمه مسئول انجام اقدامات لازم برای حفظ پاسخگویی ایران است».

وی گفت: «ایالات متحده به همراه سه کشور اروپایی قطعنامه‌ای را تنظیم کرده است که در آن از ایران خواسته است برای انجام تعهدات قانونی خود اقدام فوری انجام دهد.»

وی گفت: «ما این اقدام را برای افزایش تنش برای اهداف سیاسی (ارائه قطعنامه علیه ایران) انجام نمی دهیم. ما به دنبال چنین تنش هایی نیستیم. موارد باقی مانده در گزارش مدیر کل به شورا روشن شد. بر اساس این گزارش، واضح است که همه ما باید نقص های دیرینه عدم همکاری و ضمانت بررسی ایران را برطرف کنیم.

ایالات متحده بریتانیا ایران روز دوشنبه پیش نویس قطعنامه ای را به شورای حکام آژانس ارائه کرد که در آن ایران و آلمان را به عدم همکاری کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی متهم کرد.

بسیاری از دیپلمات ها به رویترز گفتند که با وجود هشدارهای ایران و مخالفت چین و روسیه، این تصمیم به راحتی می تواند موفقیت آمیز باشد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی تعدادی از دوربین های آژانس بین المللی انرژی اتمی را در ایران تعلیق کرد.

در بیانیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده است: جمهوری اسلامی ایران همکاری گسترده‌ای با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دارد. بنابراین از امروز طبق تصمیم مسئولان مربوطه، تصمیم گرفته شده است که دوربین سطح سنج OLEM غنا و فلومتر نمایندگی قطع شود.»

در بیانیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده است: «بله، بیش از ۸۰ درصد دوربین‌های موجود این آژانس محافظت می‌شوند و مانند گذشته به کار خود ادامه می‌دهند».

وی گفت: «اگر گزارش‌هایی که ایران در واکنش به این تصمیم را هدف قرار می‌دهد، دقیق باشد، برای نتیجه دیپلماتیکی که ما به دنبال آن هستیم، بسیار تأسف‌آور و زیان‌بار خواهد بود».

او افزود: «ورود این آژانس محدود است و تلاش‌ها برای تبدیل این آژانس به یک حزب سیاسی غیرعمدی است.

این تحولات پس از آن صورت می‌گیرد که ماه‌ها مذاکرات برای لغو تحریم‌ها در وین به تعویق افتاد.

از زمان آغاز مذاکرات، دولت آمریکا بارها تلاش کرده است تا روند مذاکرات را کند کند و گام‌های عمل‌گرایانه را برای بهبود مذاکرات پیشنهاد دهد و هر یک از طرف‌ها مکرراً تلاش کردند تا مذاکرات را مسدود کنند.

به ویژه غرب و آمریکا از زمان پایان مذاکرات وین به فعالیت های رسانه ای و روانی خود ادامه داده اند و به دلایل مختلف به نقش خود در احیای برجام عمل کرده اند تا ایران را مقصر بدانند.

آنها اولین کسانی هستند که ادعا می کنند روسیه با ربط دادن آنها به جنگ در اوکراین، مذاکرات را مسدود کرده است.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در جریان سفر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه به ایران تصریح کرد که همکاری مسکو با ایران مانعی برای ازسرگیری مذاکرات پس از اجرای کامل برجام نیست. درخواست تهران برای حذف سپاه از لیست گروه های تروریستی جنجال در ایران به پا کرده است.