هدف از حکومت امام رضا چیست؟ – خبری نیست


چرا امام رضا مسئولیت پذیرفت؟ زیرا جامعه اسلامی به دلیل حضور سیاستمداران و سوء استفاده کنندگان، تحمل تشکیل حکومت عادلانه و جدی اسلامی را ندارد. امام حسین (ع) می فرماید: «مردم بندگان دنیا هستند و دین بر سنت آنان حق است. (مردم بندگان دنیا هستند و دین عامیانه زبانشان است. مادامی که به صورت گروهی امرار معاش می کنند، ایمان واقعی آنها هنگام امتحان کاهش می یابد).

به گزارش نبأخبر، تحلیل اوضاع و احوال و تاریخ جهان اسلام در زمان امام هشتم (ع) از زمان ولادت آقا موسی صدر (ع) گرفته شده است. در فوریه ۱۹۶۷، او در خانه یک مرد لبنانی ساکن کانو، نیجریه زندگی می کرد.

امام موسی صدر می فرمایند: «مردم در مورد دین زیاد صحبت می کنند، اما وقتی صحبت از دین می شود، عده کمی آن را باور می کنند. امام رضا (ع) می دانست که این مداحان نمی توانند قانون مداری را تحمل کنند، پیشنهاد مامون را پذیرفتند.

متن زیر گزیده ای از سخنرانی آقای سید موسی صدر به مناسبت ولادت امام رضا (ع) در فوریه ۱۹۶۷ در منزل یکی از ساکنان لبنان در کانو نیجریه است. متن کامل این سخنرانی که در کتاب راه امام سید موسی صدر منتشر شده است با ترجمه محمدمهدی خلیفه سلطانی منتشر شده است.

هدف از حکومت امام رضا چیست؟

پرچم های راهنما

«آنها پرچم های راهنما و چراغ های تاریکی هستند. نزد هم آمدند تا نوبت به امام علی بن موسی الرضا رسید. اتفاق جدیدی در زمان امام افتاد. همانطور که همه می دانیم، این امام در زمان عباس کلیف مأمون می زیست. در آن زمان اسلام در اوج فرهنگ و گسترش خود بود و جهان عرب در حال توسعه ایدئولوژی و عقاید خود بود.

نگرانی مامون از حضانت همزمان بغداد و خراسان و پیشنهاد حضانت امام.

مأمون بخشی از نوادگان خود را از هارون الرشید به ارث برد، و مأمون را وارث بسیاری از مشرق زمین و فرمانروایی شرق، ایران و بیشتر روسیه و افغانستان امروزی کرد. او پسر بزرگ بغداد است. هارون به آنها دستور می دهد که متحد شوند. اما کارکنان عقیم هستند.

امین به مال مأمون تجاوز می کند و آن را بیرون می کند. مأمون بر برادرش قیام کرد و با کمک خراسان بغداد را اشغال کرد. برادرش امین را کشت و قیچی تمام جهان اسلام شد. او در این فکر بود که آیا خراسان را که سنگر سربازان، سپاهیان و قهرمانان در بغداد، پایتخت جهان اسلام است، ترک خواهد کرد؟ آیا او باید پایگاه خود را ترک کند؟ همانطور که همه می دانیم خودروهای آن دوران نمی توانستند به سمت سپاه حرکت کنند. اگر خراسان برود، احتمال قیام بر او وجود دارد.

آیا خراسانی ها می توانند مأمون را همان گونه که امین سرنگون شد تولید کنند؟ یا به خراسان می رود و از بغداد خارج می شود که علویان و عباسیان زیادی در آنجا زندگی می کنند. در این مورد، ممکن است با امین که به شدت مخالف امین است بیعت کنند و از مأمون به خلافت بپیوندند تا با مشکل جدیدی مواجه شوند و او را بکشند. مأمون تصمیم گرفت پایگاه خود را در خراسان تأسیس کند و تأثیرگذارترین علوی و عباسی، امام علی بن موسی الرضا (ع) از سوی همه علویان و عباسیان شناخته شد و از مدینه به خراسان دعوت شد. بخواهید مسلمان شوید.

بسیاری از شرح حال نویسان و مورخان به این موضوع پرداخته اند. بحث بر سر این بود که آیا پیشنهاد علیان به علی بن موسی الرضا یک پیشنهاد واقعی بود یا یک تعارف؟ آره، من نمی خواهم به آنجا بروم. وقتی مأمون خواست این وظیفه را به امام بسپارد. اگر خلافت نمی خواهی، حضانت را بپذیر. امام در ابتدا نپذیرفت، اما پس از بحث های طولانی، امام به این دلیل که به حکومت نپیوسته و خلافت مأمون را تشکیل داد، این وظیفه را پذیرفت. جهان اسلام در آرامش است.

هدف از حکومت امام رضا چیست؟

چرا امام رضا (ع) پیشنهاد مامون را پذیرفت؟

چرا امام رضا مسئولیت پذیرفت؟ زیرا جامعه اسلامی به دلیل حضور سیاستمداران و سوء استفاده کنندگان، تحمل تشکیل حکومت عادلانه و جدی اسلامی را ندارد. امام حسین (ع) می فرماید: «مردم بندگان دنیا هستند و دین بر سنت آنان حق است. (مردم بندگان دنیا هستند و دین عامیانه زبانشان است. مادامی که به صورت گروهی امرار معاش می کنند، ایمان واقعی آنها هنگام امتحان کاهش می یابد).

مردم در مورد دین زیاد صحبت می کنند، اما وقتی علایقشان با دین فرق می کند، عده کمی باور می کنند. اینجا دین با دین فرق دارد. امام می داند که این کسانی که او را تجلیل می کنند، نمی توانند حقیقت را تحمل کنند، حتی اگر خوب نباشد. مأمون از امام خواست که در امتحان نماز عید را قبول کند. امام ابتدا عذرخواهی کرد، اما پس از پذیرش درخواست مامون، او پذیرفت و گفت من امام را به روشی که به سیره رسول خدا ارائه می کنم قبول دارم. مه مون پذیرفته شد.

پس امام اعلام کرد که نماز عید را در خارج از شهر اقامه خواهد کرد. به طور سنتی، هنگامی که صخره ها می خواستند روز سبت را برگزار کنند، سربازان با لباس های فاخر، سوار بر اسب های گرانبها، جلوی خانه امام می ایستادند. لحظاتی بعد در باز شد و امام با پای برهنه در حالی که عبای خود را وارونه کرده بود و متواضعانه لباس پوشیده بود از خانه بیرون آمد.

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: پیروان از او پیروی می کنند و شعار خدا را می خوانند. در این شرایط وقتی نیروهای امام را می بینید، از اسب پیاده شد و کفش هایش را در آورد. اگر یکی از آنها شمشیر داشت با آن طناب کفش خود را می برید. همه پابرهنه به دنبال امام رفتند. امام خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند: بندگان و لشکریان به درگاه خدا ندا کردند. حدیث این داستان را می گوید: زمین کوه ها؛ انگار دشت و همه چیز خدای متعال را فریاد می زد. «گویا هنگام حرکت برای عید قربان، رسول خدا بر ما ظاهر شد. بدین ترتیب نوه ی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) ظهور کرد. خبر به مومون رسید. وزیر او فضل گفت: ای امیرالمومنین! اگر می خواهید خلافت را پایدار نگه دارید، امام رضا باید به خانه اش برگردد. وگرنه اگر نماز بخواند مردم به او می چسبند. مأمون به دنبال امام دوید و فریاد زد: پسر عمو! داری خودتو اذیت میکنی من از رنج شما خوشحال نیستم میفرستمت خونه…

هدف از حکومت امام رضا چیست؟

گزارش های قبلی اخبار آنلاین از امام رضا (ع) را در لینک های زیر بخوانید.

* منشور اخلاقی و تربیتی امام رضا (ع) / یادداشت حواد محدثی را اینجا بخوانید.
*سخنرانی توسعه دانش و ادب و ترجمه دکتر مهدی محقق در امام رضا(ع) را اینجا بخوانید:
مشی امام هشتم را اینجا بخوانید، شش راهکار امام رضا (ع) در نبرد با مأمون / تحلیل مقام معظم رهبری از مقام معظم رهبری.
* راهنمای بحث و نه مقاله جنجالی احمد مسجد جامعی در مورد پوشش امام رضا (ع) را اینجا بخوانید.
* گزارش پنج مولفه مسیر امام رضا (ع) مدینه به خراسان / مدینه به مرو به مرو را اینجا بخوانید.