نیمی از بازنشستگان با بحران وخیم مسکن دست و پنجه نرم می کنند و مستمری بگیران نگران آینده تامین اجتماعی هستند.


نیمی از بازنشستگان با بحران وخیم مسکن دست و پنجه نرم می کنند و مستمری بگیران نگران آینده تامین اجتماعی هستند.

بر اساس نظرسنجی ایلنا از ۲۵۰ بازنشسته به روش مصاحبه و پرسشنامه تلفنی، اکثر بازنشستگان نسبت به حقوق پایین مستمری خود ابراز نگرانی کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، طی نظرسنجی از بازنشستگان عضو یا وابسته به کانون بازنشستگان تامین اجتماعی؛ او خواسته ها و اولویت های این جامعه را سنجید.

این نظرسنجی از طریق مصاحبه و تماس تلفنی بین ۲۵۰ نفر از بازنشستگان کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهیه شده است. این نمونه آماری از بین حدود ۳۰۰۰۰ نفر از اعضای کانون های بازنشستگی تامین اجتماعی در سراسر کشور انتخاب شده است.

بر اساس این نظرسنجی، اولویت بازنشستگان تامین اجتماعی موضوعاتی مانند افزایش مستمری و کم بودن حقوق بازنشستگان نسبت به هزینه های بازنشستگان و مشکلات مسکن است.

در این نظرسنجی حدود ۴۸ درصد از بازنشستگان عدم تمایل خود را برای شرکت در انتخابات کانون بازنشستگان اعلام کردند. علاوه بر این، تنها دو درصد از بازنشستگان اظهار داشتند که نگران دریافت مستمری و تامین زندگی خود نیستند.

عمده ایراد بازنشستگان به سازمان تامین اجتماعی برخورد نامناسب در هنگام مراجعه است. بیش از ۴۱ درصد به بی احتیاطی بازنشستگان در مراجعه به ادارات مرتبط به عنوان انتقاد عمده اشاره کردند.

شصت و سه درصد از بازنشستگان در این نظرسنجی باید اعلام کنند که پس از سال ۱۳۸۹ بازنشسته شده اند. حدود نیمی از بازنشستگان اعلام کردند که هنوز در سن بازنشستگی صاحب خانه نیستند و مشکل مسکن یکی از دغدغه های اصلی آنهاست.

دغدغه بازنشستگان

این گزارش از دغدغه‌های بازنشستگان و اولویت‌های آنها، میزان نگرانی بازنشستگان و اعضای کانون بازنشستگی تامین اجتماعی را نشان می‌دهد که به یک نظرسنجی پاسخ دادند:

پاسخ: ۹۸ درصد بازنشستگان نگران کم بودن حقوق بازنشستگی خود هستند.

ب: ۸۲ درصد نگران هزینه بالای درمان و سقف پایین آن هستند.

ج: ۷۲ درصد در مورد دسترسی به خدمات پزشکی و کیفیت آن بسیار نگران هستند.

د: ۵۶ درصد نیز نگران ناتوانی صندوق در پرداخت مستمری های موجود هستند.

ه: ۴۷ درصد به شدت نگران ورشکستگی صندوق تامین اجتماعی هستند.

و: از همه جالبتر اینکه وضعیت شستا به عنوان منبع اصلی مالی صندوق به اعضا مربوط نمی شود. ۱۸ درصد آنها به شدت نگران سرنوشت شرکت های شستا یا فروش آنها به عنوان بازوی سرمایه گذاری ثروت هستند. در داخل صندوق

ز: در مجموع ۹۷ درصد اعضا در سالهای باقیمانده بسیار نگران آینده خود هستند.

مهم ترین انتقاد سازمان تامین اجتماعی است.

بیش از ۳۰ درصد اعضا در این نظرسنجی، نبود سیاست مشخص برای رسیدگی به مشکلات مالی صندوق را مهمترین انتقاد به سازمان تامین اجتماعی می دانند. ۲۷ درصد آنها نبود برنامه مشخص برای رسیدگی به مسائل تامین اجتماعی بازنشستگان را مهمترین انتقاد می دانند.

از سوی دیگر، ۴۱ درصد به تمرکز بازنشستگان در اشاره به ادارات مرتبط به عنوان انتقاد عمده اشاره کردند.

در حقیقت، انتقاد سوم که فقط نیاز به اصلاح رفتار دارد، ممکن است منجر به رضایت بیشتر بازنشستگان شود. شاید یکی از دلایل تشدید اضطراب آنها همین قرار گرفتن در معرض و تمرکز باشد.

آنچه بازنشستگان از کانون می دانند و از آن چه انتظاری دارند

بر اساس این گزارش پژوهشی، ۸۵ درصد از پاسخ دهندگان عضو کانون بازنشستگان محلی خود هستند و ۸۱ درصد پاسخ دهندگان با این مرکز آشنا هستند. حتی بیشتر از این تعداد اعضای باشگاه هستند. برخی از این اعضا اداری هستند و به ماهیت عضویت خود در این مراکز اهمیت چندانی نمی دهند.

بر اساس این نظرسنجی، افراد آشنا با این مرکز نظرات متفاوتی در مورد وظایف این مرکز دارند. حدود ۵۰ درصد آنها وظیفه محوری مرکز را برای پاسخگویی به مطالبات بازنشستگان از دولت و صندوق ها و ۲۹ درصد وام معرفی کردند. با در نظر گرفتن عملکرد مستقل برخی از خدمات، مانند خرید کالا و کمک های پزشکی؛ ۹ درصد معتقدند که مرکز نمی تواند به عنوان یک ماموریت اولویت اول کار زیادی انجام دهد.

شرکت در انتخابات کانون بازنشستگان.

از این افراد تاکنون تنها ۳۱ درصد در انتخابات کانون شرکت کرده اند و بیش از دو سوم آنها در انتخابات کانون شرکت نکرده اند و همین امر جذابیت بالایی برای حضور مردم در انتخابات پیش رو دارد.

مهمتر از آن، برای پیگیری این سوال، ۲۴ درصد از پاسخ دهندگانی که در انتخابات شرکت نکردند گفتند که با شرکت خود اتحادیه قوی تشکیل خواهند داد، اگرچه تعداد بیشتری از افراد ناراضی، یعنی ۴۲ درصد، بازنشسته بودند. . به طور کلی اگر مردم به ۳ گروه تقسیم شوند، اگر یک گروه در انتخابات شرکت کنند، دسته دوم شرکت نمی کنند اما معتقدند که کانون شرکت می کند و اجرا می کند و گروه سوم چنین اعتقادی ندارند. بنابراین، آنها به مشارکت خود ادامه نمی دهند.

بنابراین، نسبت به کسانی که می گویند در انتخابات بعدی شرکت خواهند کرد، توانایی جذب افراد جدید بیشتری را برای شرکت در انتخابات دارد.

وقتی از پاسخ دهندگان پرسیده شد که آیا کسی را می شناسند که برای بازنشستگان کار می کند، تنها ۲۶ درصد پاسخ مثبت دادند. وقتی از آنها خواسته شد نام آنها را بنویسید، کمتر از ۲۰ درصد پاسخ دادند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این بار در انتخابات کانون بازنشستگان شرکت خواهید کرد؟ ۳۸ درصد پاسخ مثبت و ۱۶ درصد منفی دادند. علاوه بر این، ۴۶ درصد از بازنشستگان گفتند که بلاتکلیف هستند. این در حالی است که ۳۷ درصد عملکرد خوب یا متوسط ​​را در مرکز بازنشستگان تأمین اجتماعی و بقیه (۴۸ درصد ضعیف و ۱۴ درصد بی اطلاعی از نوع مدیریت) گزارش کرده اند.

متغیرهای نظرسنجی فردی

سن این نظرسنجی دسته بندی بازنشستگی و جنسیت به شرح زیر است.

۷۹ درصد از پاسخ دهندگان مرد و ۲۱ درصد زن بودند.

۱۲ درصد از آنها قبل از سال ۲۰۰۵ بازنشسته شده اند.

۱۵ درصد بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ بازنشسته شدند.

۳۱ درصد نیز بین سال های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ بازنشسته شده اند.

۳۲ درصد نیز بین سال های ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰ بازنشسته شده اند.

این نشان دهنده افزایش تعداد بازنشستگان در سال های آینده است.

ضمن اینکه میانگین مستمری آنها نیز حدود ۶.۱ میلیون تومان در ماه است. ۳۷ درصد ۴ میلیون تومان و کمتر، ۳۱ درصد بین ۴ میلیون تا ۶ میلیون و ۲۰ درصد بین ۶ تا ۹ میلیون تومان مستمری می گیرند. ۷.۵ درصد از پاسخگویان نیز بیش از ۹ میلیون تومان مستمری دریافت کرده اند.

میزان تحصیلات بازنشستگان به شرح زیر است: ۲۳ درصد دارای مدرک تحصیلی کمتر از دیپلم هستند. ۶۴ درصد دارای دیپلم و فوق دیپلم هستند. ۱۴ درصد دارای مدرک لیسانس یا بالاتر هستند. بیشترین نسبت بازنشستگان مربوط به افراد دارای ۳ عضو خانواده است که ۳۹ درصد آنها را تشکیل می دهد. میانگین تعداد خانواده کمی بیشتر از ۳ است. یعنی ۳.۱ نفر.

اکثریت بازنشستگان وضعیت مسکن خود را کاملا نامناسب اعلام کردند و آمارها نشان می دهد که بازنشستگان تامین اجتماعی از استانداردهای مسکن پایین تری نسبت به همتایان خود خارج از این صندوق برخوردار هستند. در میان بازنشستگان، تنها ۵۱ درصد صاحب خانه هستند، ۲ درصد در خانه های سازمانی زندگی می کنند و ۴۷ درصد مابقی مستاجر هستند. به عبارت دیگر، تلاش برای اینکه آنها را صاحب خانه کنید بیش از هر چیز دیگری مهم است.

محل سکونت بازنشستگان منطقه ۱۰ تهران می باشد. بیشتر از جاهای دیگر در ۱۱ و ۱۲؛ در منطقه ۱۵ عمدتاً کارگری تهران است. ۱۶، ۱۷، منطقه ۱۵، مانند ۱۸; ۱۶، ۱۷، ۱۸ نفوذ مرکزی کمتری را نشان می دهد. و ۱۹ و نواحی میانی تا حدودی در بین این دو قرار دارند. واقع در مناطق ۴ تا ۸. این نتیجه حاکی از آن است که باید برای جذب کارگران بازنشسته از مناطق پایین شهر اقداماتی انجام شود.

بیمه بیماری و اضافی

۱۷ درصد از پاسخ دهندگان، چه خود یا یکی از اعضای خانواده شان، بیماری مزمن و خاصی داشتند که هزینه های قابل توجهی را بر آنها تحمیل کرد. حدود نیمی از این گروه دارای بیماری مزمن و سرطان هستند. (خوشبختانه حدود ۹۹ درصد از کل پاسخ دهندگان دارای بیمه تکمیلی هستند که بخش قابل توجهی از این هزینه ها را پوشش می دهد.)

گزارش: مهرداد دارانی-عباس عبدی

انتهای پیام/