نکات فیبرومیالژیا و داروهای کم کاری تیروئید

اغلب همزمان، کم کاری تیروئید و فیبرومیالژیا علائم مشترک بسیاری دارند. خستگی شدید، افسردگی، دردهای عضلانی، دمای بدن سرد و تفکر مه آلود علائم اولیه مشترک این دو بیماری هستند.

در حالی که کارشناسان هنوز در مورد علت فیبرومیالژیا به توافق نرسیده اند، برخی معتقدند که مانند بسیاری از موارد کم کاری تیروئید، این یک اختلال خود ایمنی است. متابولیسم غیرفعال یک ارتباط رایج بین فیبرومیالژیا و کم کاری تیروئید است.

بسیاری از افراد مبتلا به فیبرومیالژیا از داروهای تیروئید برای تنظیم متابولیسم استفاده می کنند. تفاوت بین احساس خوب و عدم احساس خوب را می توان در انواع درمان تیروئید زیر یافت:

نسخه صحیح را مصرف کنید

اثربخشی داروهای خود را به حداکثر برسانید

نسخه صحیح را مصرف کنید

بسته به پزشک، آزمایش‌های مربوط به ارزیابی تیروئید و نسخه‌های بعدی می‌تواند بسیار متفاوت باشد. هورمون های تیروئیدی که توسط جامعه پزشکی برای اکثر موارد اختلال عملکرد تیروئید شناسایی شده اند، تیروکسین (TSH)، T3 و T4 هستند. رابطه بین این مواد پیچیده است و دائماً مورد بررسی و چالش قرار می گیرد. “استاندارد طلایی” برای ارزیابی عملکرد تیروئید، اندازه گیری TSH است. اگر این آزمایش به مقدار نرمال آزمایشگاهی برگردد، بسیاری از پزشکان کم کاری تیروئید را از لیست تشخیص های احتمالی خود حذف می کنند.

اگر سطح TSH نرمال باشد و در عین حال تمام علائم کلاسیک کم کاری تیروئید (ریزش مو، سردرد، افزایش وزن، شکنندگی ناخن ها، خستگی، دمای بدن سرد و غیره) شناسایی شده باشد، پزشک حاذق بیشتر بررسی خواهد کرد. به گفته متخصص محترم پزشکی یکپارچه، دکتر اریک گوردون، دقیق ترین راه برای ارزیابی جامع سلامت تیروئید، آزمایش TSH، سطح T3 آزاد و سطح T4 آزاد است. معمولاً پزشکان آزمایش سطح T3 را به صورت رایگان (در حال حاضر نامحدود) دور می زنند زیرا بدن آن را به T4 تبدیل می کند. با این حال، گوردون توصیه می کند که بدون در نظر گرفتن ارزیابی رایگان T3، هیچ راهی برای دانستن اینکه آیا بدن این تبدیل را به درستی انجام می دهد وجود ندارد. به گفته گوردون، “اگر علائم کم کاری تیروئید را نشان دهید، T3 آزاد شما کم می شود، حتی اگر TSH “طبیعی” باشد. TSH فقط آنچه را که در هیپوتالاموس شما می گذرد، نشان می دهد، نه در کبد یا هر جای دیگری از بدن شما.

در مواقع استرس، بدن ما به طور طبیعی T3 معکوس می سازد. در یک بدن سالم که به درستی کار می کند، پس از پایان استرس، بدن از انجام معکوس T3 متوقف می شود و تبدیل T4 طبیعی به T3 ادامه می یابد. با این حال، برخی از کارشناسان به افرادی اشاره کرده‌اند که به معکوس کردن T3 ادامه می‌دهند و در نتیجه علائم کم‌کاری تیروئید را نشان می‌دهند.

با وجود تنوع بالقوه در کم کاری تیروئید، دریافت نسخه صحیح برای بهبودی فرد بسیار مهم است. اکثر مردم بدون زحمت T3 را به T4 تبدیل می کنند. این افراد ممکن است به سادگی به مکمل T4 (Synthroid) نیاز داشته باشند. با این حال، برخی از افراد ممکن است به هر دو T4 همراه با T3 یا فقط T3 برای تعادل بهینه هورمون تیروئید نیاز داشته باشند. یافتن داروی مناسب با بهترین دوز اغلب مستلزم مراجعه مکرر به پزشک و آزمایش خون برای بهبود نسخه شما است. همکاری با پزشک برای بررسی همه این گزینه ها به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که داروی مناسب را با بهترین دوز ممکن مصرف می کنید.

اثربخشی داروهای خود را به حداکثر برسانید

بسیاری از ما برای حفظ سلامت خود از مکمل های روزانه همراه با داروهای تجویزی استفاده می کنیم. یک صبح معمولی برای افراد مبتلا به فیبرومیالژیا نه تنها صبحانه است، بلکه ویتامین ها، مواد معدنی، گیاهان و هر گونه داروی تجویز شده نیز می باشد. یادآوری اینکه چه چیزی باید مصرف شود و چه زمانی آن را مصرف کنید، می‌تواند باعث سردرگمی افرادی شود که از انواع قرص‌ها استفاده می‌کنند، به خصوص اگر آن شخص مبتلا به مه فیبرو باشد. بسیاری از ما برای حفظ سلامت خود از مکمل های روزانه همراه با داروهای تجویزی استفاده می کنیم. یک صبح معمولی برای افراد مبتلا به فیبرومیالژیا نه تنها شامل صبحانه، بلکه شامل ویتامین ها، مواد معدنی، گیاهان و هر گونه داروی تجویز شده نیز می شود. یادآوری اینکه چه چیزی باید مصرف شود و چه زمانی آن را مصرف کنید، می‌تواند باعث سردرگمی افرادی شود که از انواع قرص‌ها استفاده می‌کنند، به خصوص اگر آن شخص مبتلا به مه فیبرو باشد.

ماری شومون، مدافع و نویسنده محترم بیمار، پیشنهادات زیر را برای مصرف داروهای تیروئید به اشتراک می گذارد:

۱. همیشه نسخه را برای آنچه دریافت می کنید بررسی کنید. جایگزین های عمومی را مجاز نکنید، مواد تشکیل دهنده آنها ممکن است کمی متفاوت باشد.

۲. بیشتر پزشکان مصرف هورمون های تیروئید را با معده خالی توصیه می کنند تا حداکثر جذب را فراهم کنند.

۳. بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که هورمون‌های تیروئید را حداقل یک ساعت قبل از غذا مصرف کنید تا حداکثر جذب را انجام دهید.

۴. در مورد رژیم غذایی پر فیبر ثابت باشید. اگر مصرف غذاهای پر فیبر را شروع کردید یا آن را متوقف کردید، تیروئید خود را دوباره چک کنید، زیرا ممکن است جذب شما را تغییر دهد.

۵. بسیاری از کارشناسان مصرف ویتامین ها یا مکمل های حاوی آهن را با فاصله حداقل دو تا سه ساعت از هورمون های تیروئید توصیه می کنند. اگر آهن خیلی نزدیک به هم باشد، می تواند در جذب هورمون تیروئید اختلال ایجاد کند.

۶. از مصرف هر چیزی که حاوی کلسیم است، از جمله آب پرتقال غنی شده با کلسیم، همزمان با هورمون های تیروئید خود مراقب باشید. حداقل دو تا سه ساعت بگذارید تا جذب آن تحت تأثیر قرار نگیرد.

۷. آنتی اسیدها را در عرض دو ساعت پس از هورمون تیروئید مصرف نکنید. حداقل دو تا سه ساعت بگذارید تا جذب آن تحت تأثیر قرار نگیرد.

۸. همیشه با پزشک یا داروساز خود در مورد هرگونه تداخل احتمالی بین داروهای تجویزی، گیاهان دارویی و مکمل های غذایی با داروهای تیروئید مشورت کنید. برخی از شناخته شده ترین تداخلات دارویی با داروهای تیروئید شامل داروهای ضد افسردگی، انسولین، داروهای کاهش دهنده کلسترول و رقیق کننده های خون است. این فعل و انفعالات می تواند داروهای تیروئید شما را کم و بیش مؤثر کند و/یا سایر داروها را کم و بیش مؤثر کند.

۹. مصرف هورمون تیروئید را در دوران بارداری یا شیردهی قطع نکنید. برای سلامتی شما و کودکتان ضروری است. در مورد تنظیم دوز صحیح با پزشک خود صحبت کنید.

Deanna Couras Goodson از http://www.suite101.com/ پیشنهادهای ارزشمند بیشتری در مورد مصرف داروهای تیروئید اضافه می کند. در طول یک دوره کم کاری تیروئید یا فیبرومیالژیا، رنج بردن از حافظه یک مشکل بسیار واقعی و فعلی است. از آنجا که مهم است که با دوز داروی تیروئید خود هماهنگ باشید، جادسون توصیه می کند:

۱. برای خود یادآوری بنویسید که داروهای تیروئید خود را در تقویم، فهرست کارها یا هر مکان دیگری که اغلب به آن سر می‌زنید مصرف کنید.

۲. از فناوری مدرن استفاده کنید تا به شما یادآوری کند که داروهای تیروئید خود را مصرف کنید. به عنوان مثال می توان به ایجاد یک محافظ صفحه یا برنامه ریزی یادآورهای بازشو در رایانه یا دستیار دیجیتال شخصی (PDA) اشاره کرد.

۳. دارو را هر روز در ساعت معینی مصرف کنید و در جایی نگهداری کنید که مصرف آن را به شما یادآوری کند. به عنوان مثال می توان دارو را در کنار مسواک خود ذخیره کرد، به طوری که به طور خودکار در برنامه صبحگاهی شما گنجانده شود.

از آنجایی که یافتن تعادل مناسب داروهای تیروئید برای بهبودی از کم کاری تیروئید بسیار مهم است، هر چیزی که بر این تعادل تأثیر می گذارد باید تثبیت شود. اطمینان از اینکه داروی مناسب با دوز مناسب مصرف می شود می تواند کیفیت زندگی فرد را تا حد زیادی بهبود بخشد. برای بسیاری از افراد مبتلا به فیبرومیالژیا و کم‌کاری تیروئید، درمان مناسب با داروهای تیروئید می‌تواند با گرم کردن بدن و افزایش سطح انرژی و کاهش درد عضلانی و مه فیبرو، زندگی با این دو شرایط را لذت‌بخش کند.

این مقاله برای FibroManage.com تهیه شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علائم فیبرومیالژیا به ما مراجعه کنید [http://fibromanage.com/symptoms.htm]فواید درمان های طبیعی و سنتی [http://www.fibromanage.com/conventional.htm].

منابع:

http://www.ericgordonmd.com گوردون، اریک، MD، در مورد سمیت کبد و تیروئید.

http://www.suite101.com/، گودسون، دینا کورس، کم کاری تیروئید.

http://www.thyroid.about.com/، شومون، ماری، نحوه مصرف داروی تیروئید.

http://www.thyroid-info.com/، شومون، مری، داروهای تیروئید: سوالات متداول درباره تداخلات غذا، دارو و مکمل ها.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر