نوشابه رژیمی – فواید و عوارض جانبی آن


نوشابه رژیمی به عنوان یک نوشیدنی بی ضرر به بازار عرضه می شود که باعث افزایش وزن نمی شود. سطح کالری آن معمولاً صفر است. اما واقعا؟ نوشابه رژیمی حاوی شیرین کننده های مصنوعی است و کالری کمتری نسبت به نوشابه معمولی دارد. بنابراین اگر بعد از غذا هستید و می خواهید هر چند وقت یکبار نوشیدنی های گازدار بنوشید، این نوشیدنی ها را دوست خواهید داشت. اما نوشیدن مقدار زیادی نوشابه رژیمی هر روز تصمیم درستی نیست. زیرا شیرین کننده های مصنوعی موجود در نوشیدنی ها و غذاها می توانند مشکلات زیادی را برای سلامتی شما ایجاد کنند. از این رو، روی فواید و عوارض جانبی نوشابه رژیمی تمرکز کنید. برای آشنایی بیشتر با این نوشیدنی رژیمی با ما همراه باشید.

نوشابه رژیمی چیست؟

سودای رژیمی؛ آب گازدار کم کالری یا بدون کالری (LNCS). به آن “رژیمی” می گویند زیرا حاوی شیرین کننده های مصنوعی با کالری کم یا بدون کالری است که آنها را به انتخاب بهتری نسبت به نوشابه معمولی تبدیل می کند. نوشابه رژیمی ترکیبی از مواد مختلف است.

چه مواد معدنی در نوشابه رژیمی وجود دارد؟

  • آب تمیز
  • آسپارتام
  • رنگ
  • اسید
  • طعم
  • کافئین
  • ماندگاری طولانی.
  • ویتامین ها و مواد معدنی

مزایای نوشیدن نوشابه رژیمی چیست؟

نوشابه رژیمی نوشیدنی مناسب افرادی است که می خواهند قند اضافه شده را در رژیم غذایی خود کاهش دهند. شیرین کننده های مصنوعی نقش عمده ای در بازار مواد غذایی و غذاها و نوشیدنی های بدون قند دارند. علاوه بر ارزان بودن، آنها پتانسیل مقابله با تهدید رو به رشد چاقی و پیامدهای سلامت مرتبط با آن را دارند.

همچنین بدن شما نمی تواند الکل های قند (قندهای مصنوعی) را به طور کامل جذب کند. بنابراین، نوشیدنی های شیرین به اندازه قند و سایر کربوهیدرات ها بر قند خون شما تأثیر نمی گذارد. اما اگر دیابت دارید، مهم است که برای کنترل سطح قند خون، الکل های قند را در نظر بگیرید.

با این حال، الکل در نوشابه رژیمی؛ مصرف بیش از حد مواد نگهدارنده و رنگ ها می تواند به بدن آسیب برساند. یک مطالعه نشان می دهد که مصرف نوشابه رژیمی می تواند منجر به افزایش وزن در ناحیه شکم و افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی شود.

فواید و عوارض نوشابه رژیمی

آسپارتام موجود در نوشابه رژیمی باعث افزایش گرسنگی می شود.

آسپارتام از دو اسید آمینه (یک واحد پروتئین) – آسپارتات و فنیل آلانین تشکیل شده است. آسپارتام نیز مانند شکر حاوی ۴ کالری در هر گرم است. اما نوشیدن بیش از حد نوشابه رژیمی معادله را تغییر می دهد. دانشمندان دریافته اند که آسپارتام گرسنگی را افزایش می دهد و باعث مصرف کالری بیشتر می شود.

به طور کلی، زیرا شیرین کننده های مصنوعی بدون کالری هستند. داده های مربوط به اثرات مثبت آنها بر سلامتی می تواند کمی ناامید کننده باشد. با وجود کالری کم، چاقی و افزایش وزن در ۵۰ سال گذشته سه برابر شده است. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، از هر ۳ بزرگسال ۱۸ ساله و بالاتر در سراسر جهان، ۱ نفر دارای اضافه وزن هستند.

حاوی رنگ کاراملی است که ممکن است باعث سرطان شود.

رنگ کاراملی با حرارت دادن ذرت یا نیشکر و سایر کربوهیدرات ها به دست می آید. اگر در تلاش برای کاهش وزن هستید، باید از شکر و تمام منابع کربوهیدرات ها (کربوهیدرات های بد) اجتناب کنید. علاوه بر این، رنگ کاراملی می تواند یک سرطان جدی باشد و نیاز به قوانین سختگیرانه دارد.

پوسیدگی دندان و اسیدوز در کلیه ها.

اسید فسفریک اسیدیته را در نوشابه های رژیمی افزایش می دهد. یک مطالعه تایید کرد که اسید فسفریک می تواند به مینای دندان آسیب برساند. همچنین بسیاری از مطالعات علمی نشان می دهد که اسید فسفریک باعث ایجاد سنگ کلیه می شود.

باعث سندرم متابولیک می شود.

انسولین توسط سلول های بتا پانکراس تولید می شود. مولکول های گلوکز را از جریان خون به سلول ها منتقل می کند و آنها را به انرژی به شکل ATP تبدیل می کند. وقتی نوشابه رژیمی می نوشید، شیرین کننده مصنوعی به سلول های بتا مغز سیگنال می دهد تا انسولین آزاد کنند. اما مولکول های گلوکز کافی برای انتقال آن به سلول ها وجود ندارد. این باعث سردرگمی مغز می شود و به تدریج بدن شما شروع به ایجاد سندرم متابولیک می کند.

اعتیاد به نوشابه رژیمی

مصرف منظم رنگ‌ها و طعم‌های مصنوعی از طریق کولاهای رژیمی باعث می‌شود آن‌ها هوس بیشتری کنند. شیرین‌کننده‌های مصنوعی مغز و جوانه‌های چشایی شما را تمرین می‌دهند و باعث می‌شوند بیشتر هوس قند کنید و معتاد شوید. می تواند باعث تحریک پذیری و هوس شود.

سودای رژیمی در روز چقدر مفید است؟

اگر دیابت دارید یا می خواهید میزان مصرف قند روزانه خود را کاهش دهید، می توانید روزی یک قوطی نوشابه رژیمی بنوشید. با این حال، توصیه می شود: حذف کامل نوشابه توصیه می شود زیرا نوشیدنی های مصنوعی با طراحی اعتیاد آور هستند.

باید گفت.

نوشابه رژیمی به دلیل استفاده از شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام کم کالری است. با این حال، با وجود محتوای کم کالری آن، هیچ مدرک علمی برای کاهش وزن وجود ندارد. در واقع، گفته می شود که آنها نسبتاً اعتیادآور هستند، اشتها را افزایش می دهند و منجر به پرخوری می شوند. علاوه بر این، آسپارتام موادی مانند رنگ ها و مواد نگهدارنده خطر ابتلا به سندرم متابولیک و سرطان را افزایش می دهند. پس در مصرف این نوشیدنی گازدار زیاده روی نکنید. همچنین در صورت امکان به جای چای سرد، آب سودا بنوشید.

لینک های مربوطه

نوشیدنی های انرژی زا: راه حل سریع یا خطری برای سلامتی؟

با این نوشیدنی بسیار موثر فشار خون بالا را فورا درمان کنید.

۵ یک نوشیدنی تابستانی با طراوت برای کاهش وزن سریع

۳ یک نوشیدنی شگفت انگیز طبیعی برای کبد چرب و سم زدایی آن