نفس های دریاچه ارومیه شمرده شد. دولت سیزدهم دست خالی


نفس های دریاچه ارومیه شمرده شد.  دولت سیزدهم دست خالی

دیدارنیوز – نسرین نیکنام ۳۰ تیرماه جلسه شورای منطقه ای احیای دریاچه ارومیه تشکیل شد و به گفته محمدباقر حنبر مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی، عملکرد دستگاه های متولی اجرا در این جلسه ارائه شد. طرح های احیای دریاچه ارومیه از ابتدای دهه ۱۴۰۰ مورد بازنگری قرار گرفت، اما سازمان ها از سوی دیگر، وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه روز به روز بدتر می شود. به گفته رئیس سامیه رفیعی؛ معاونت حفاظت محیط زیست شورای اسلامی دریافت که پس از گذشت ۷ سال، سطح آب ارومیه تغییر محسوسی نداشته است.

پول در هوا!

در سال ۱۳۹۳ که سطح ارومیه شروع به کاهش کرد و طی ۲۰ سال ۸ متر از سطح آب خود را از دست داد، اولین دولت حسن روحانی بر اساس یک برنامه مدون و تخصصی ستاد احیای دریاچه را تشکیل داد. آهنگ را رها کنید و احیای آن را از سر بگیرید.

همانطور که رئیس سازمان محیط زیست مجلس اذعان داشت بیش از ۵۷۰۰ میلیارد تومان برای احیای دریاچه تومان هزینه شد اما نتایج برنامه ریزی شده محقق نشد.

همیشه باید کسی برای چنین مشکلاتی مقصر باشد. پس کم کاری بر دوش اوست و تقصیر وضعیت موجود بر دوش است: تغییر اقلیم و سوء مدیریت منابع آب. آره، سهم متهمان متفاوت است. با تغییر اقلیم ۱۸ درصد و سوءمدیریت منابع آبی منطقه ۸۲ درصد تنها چیزی که برای متولیان و کارکنان دریاچه ارومیه اهمیتی ندارد این است. وضعیت فعلی آن.

قالیباف و رئیسی برای نجات دریاچه ارومیه

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس نیز یکی از معترضان به وضعیت کنونی دریاچه ارومیه بود. روز سه شنبه ۲۱ تیرماه، کشاورزی، در جلسه استماع گزارش کمیسیون آب و منابع طبیعی. پس از تایید درخواست نمایندگان مجلس مبنی بر تحقیق و تفحص از عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه، با اشاره به اهمیت دریاچه ارومیه به عنوان یک موضوع مهم و ملی در صورت احیای آن. اثرات زیست محیطی ناشی از عدم مراقبت از این دریاچه و عدم ارائه راه حل، میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار خواهد داد.اقتصادی، بهداشتی و بهداشتی. دریاچه ارومیه یک نقطه بسیار استراتژیک است و از دست دادن آن برای اقتصاد کشور زیان آور است. قابلیت های زیست محیطی و کشاورزی می تواند به یک پتانسیل منفی تبدیل شود که قابل جبران نیست و می تواند به زندگی در سرزمین ما آسیب برساند.

آره، قالیباف در اظهار نظر احساسی برای حل مسئله دریاچه ارومیه تنها نیست. رئیس اردیبهشت ابراهیم رئیسی در دیدار با خانواده های شهدای نخبگان آذربایجان غربی گفت: وی در دیدار با مردم خاطرنشان کرد که این یک مشکل جداگانه دولت است. مشکل دریاچه ارومیه مشکل دریاچه ارومیه فقط برای ارومیه نیست. این دریاچه یک اکوسیستم تاثیرگذار و مهم برای منطقه و کشور است. اقداماتی برای دریاچه ارومیه انجام شده اما هنوز تکمیل نشده است. ما در حال انجام این مراحل هستیم.

پیش از سفر رئیس جمهور، در جلسه هماهنگی اجرای پروژه های اولویت دار استان آذربایجان غربی، محمد مخبا معاون اول رئیس جمهور بر خواسته های رئیس جمهور تاکید کرد. احیای دریاچه ارومیه تصمیم گرفته شده تا در اجرای اقدامات مربوط به احیای این دریاچه تسریع شود.

دو ماه از وعده های داده شده می گذرد و وضعیت دریاچه بهتر نشده و رو به وخامت است. بازدید از دریاچه در تیرماه سال گذشته در حال حاضر ادامه دارد و همه متهمان به دنبال راه‌هایی برای رهایی هرچه سریع‌تر از خطر هستند تا ادامه این وضعیت موجب مجرم شدن دیگری شود. نه دریاچه ارومیه بهبود می یابد و نه هیچ دریاچه و دریاچه دیگری.