نشست راهبردی با همسایگان خزر – نبأ خبر


کشورهای آسیای مرکزی در قلب “بیضی انرژی استراتژیک” پیشنهاد شده توسط اقتصاددانان و کارشناسان انرژی قرار دارند. مرکز خلیج فارس بخش هایی از اوراسیا و آسیای مرکزی را در بر می گیرد و آن را به منطقه ای ایده آل برای همکاری ایران و آسیای میانه تبدیل می کند.

به روز، ترکمنستان عشق آباد میزبان ششمین اجلاس سران خزر است. در این راستا، ایران، روسیه قزاقستان سران کشورهای حاشیه دریای خزر از جمله جمهوری آذربایجان و ترکمنستان بار دیگر در عشق آباد دیدار خواهند کرد. اولین بار در اردیبهشت ۱۳۸۱ در عشق آباد و با هدف تعیین حقانیت دریای خزر برگزار شد. ایران روسیه آذربایجان ترکمنستان و قزاقستان دومین اجلاس در ۲۴ مهر ۱۳۸۶ در تهران برگزار شد.
موقعیت استراتژیک ایران در دریای خزر
آسیای مرکزی از نظر ژئوپلیتیک و سیاسی متنوع است. علاوه بر اقتصاد جغرافیایی، روسیه، به دلیل ماهیت ظریف بین سه فرهنگ چین و اسلام، منطقه بسیار مهمی برای گذار است.
به گفته یک کارشناس اوراسیا، آسیای مرکزی در “محله استراتژیک انرژی” است که توسط اقتصاددانان و کارشناسان انرژی پیشنهاد شده است. مرکز خلیج فارس بخش هایی از اوراسیا و آسیای مرکزی را در بر می گیرد و آن را به منطقه ای ایده آل برای همکاری ایران و آسیای میانه تبدیل می کند.
به گزارش ایرنا، امروزه حمل و نقل یکی از مهمترین ابزارهای درآمدزایی و توسعه اقتصادی در جهان به شمار می رود و ایران از این نظر در جایگاه منحصر به فردی قرار دارد. به عبارت دیگر، ایران در چهارراه خاور دور از یک سو و کشورهای مشترک المنافع (CIS) از سوی دیگر قرار دارد. این موقعیت خاص بر روی نقشه جهان همچنین به این کشور اجازه می دهد تا از اروپا و آفریقا که از نظر بار و حمل و نقل به یک قدرت جهانی تبدیل شده است، بازدید کند.
یک قدم به جلو
در این مورد، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان که پیش از ابراهیم رئیسی به ترکمنستان سفر کرده بود، روز گذشته در اجلاس وزرای خارجه خزر سخنرانی کرد.
وی افزود: نشست وزرای امور خارجه در دریای خزر فرصتی برای اجماع در مورد دریای خزر و مسائل منطقه ای و بین المللی است و می تواند همکاری ها در دریای خزر را از پنج جهت تقویت کند.
၎င်း၏မိန့်ခွန်း၏ အခြားတစ်စိတ်တစ်ပိုင်း၌ နိုင်ငံခြားရေးဝန်ကြီးက ထောက်ပြခဲ့သည်- “ကက်စပီယံပင်လယ်ဆိုင်ရာ တရားဥပဒေဆိုင်ရာ ကွန်ဗင်းရှင်းကို လက်မှတ်ရေးထိုးပြီး လေးနှစ်ကျော်ကြာခဲ့ပြီ။ ဒီကိစ္စနဲ့ ပတ်သက်လို့ အရေးကြီးတဲ့ ခြေလှမ်းတလှမ်းကို လှမ်းခဲ့ပေမဲ့ အရေးကြီးဆုံးကတော့၊ ကက်စပီယံပင်လယ်အရေးကိစ္စများ။ ကွန်ဗင်းရှင်းကို လက်မှတ်ရေးထိုးပြီးနောက် ကက်စပီယံပင်လယ်အရေးဆိုင်ရာ အဆင့်မြင့်အရာရှိများ၏ လုပ်ငန်းအဖွဲ့တစ်ဖွဲ့ကို ကက်စပီယံပင်လယ်အတွင်း ပူးပေါင်းဆောင်ရွက်မှု၏ ရှုထောင့်အမျိုးမျိုးကို စစ်ဆေးရန်နှင့် မူလဇစ်မြစ်မျဉ်းရေးဆွဲခြင်းဆိုင်ရာ ဦးစားပေးလုပ်ငန်းကို လွန်ခဲ့သည့် လေးနှစ်တာကာလအတွင်း ဖွဲ့စည်းခဲ့ပါသည်။ အလုပ်အဖွဲ့အစည်းအဝေး လေးကြိမ်ကျင်းပပြီး မူလသဘောတူညီချက်မူကြမ်းကို အပြီးသတ်ခဲ့ပြီး ညှိနှိုင်းမှုများ ဆက်လက်လုပ်ဆောင်နေဆဲဖြစ်သည်။ علاوه بر این، جلسات متعددی برای تدوین و نهایی شدن اسناد پنج نفره برگزار شد و مذاکرات ادامه داشت. بسیاری برای ترویج تلاش و برنامه ریزی زیادی انجام شد. با این حال، ما تاکید می کنیم که انعقاد موافقت نامه اصلی باید در اسرع وقت انجام شود تا از مزایای کنوانسیون بهره مند شویم. واضح است که تعیین مبدا منجر به اجرای کنوانسیون خواهد شد.
امیرعبداللهیان گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره بر لزوم وجود سازوکار مشترک برای حفظ ثبات و امنیت و گسترش همکاری های اقتصادی پنج گانه در دریای خزر تاکید کرده است. در این رابطه، ما از سازوکار پنج جانبه از جمله پیشنهاد اخیر روسیه و ایجاد ساختار مشترک در دریای خزر حمایت می کنیم. ما معتقدیم که این ابتکار به طور سیستماتیک همکاری در دریای خزر را تقویت خواهد کرد.
وی از پیشنهاد برگزاری دومین کنفرانس اقتصادی خزر در روسیه حمایت کرد و خواستار توسعه دو بخش تجارت و حمل و نقل ساحلی برای تجارت و حمل و نقل در دریای خزر شد. ما به رشد و انگیزه اعتقاد داریم. این ملت های ساحلی باید همیشه مواظب سواحل خزر باشند. علاوه بر این، موضوع حفاظت از محیط زیست و منابع زنده دریای خزر باید در دستور کار پیگیری کشورهای دریای خزر قرار گیرد. تشکیل دبیرخانه منطقه ای کنوانسیون تهران در سال ۱۳۹۳ در پنجمین اجلاس کنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریایی خزر تصمیم گیری شد. این تصمیم هنوز اجرایی نشده است. تمرکز ما بر منطقه موقت «کنوانسیون تهران» است.

کد خبر: ۱۸۷۹۸۳