نشست «برجام» در کشتار تندروها


برجام مسلخ تندروها است.

دیدارنیوز- تنش ها بین دو طرف چهارشنبه گذشته با تصمیم هیئت مدیره آژانس بین المللی انرژی اتمی و تشدید همه دوربین های اطلاعاتی و شناسایی در تاسیسات هسته ای تهران تشدید شد.

این بدان معناست که احزاب در بالاترین جایگاه خود باقی می مانند. به عبارت دیگر پیامدهای تغییر حکومت در آمریکا و ایران; در سال ۲۰۱۵، بیش از یک سال مذاکره در هتل کوبورگ وین برگزار شد و امیدهای جدیدی برای تفاهم و آشتی ایجاد کرد. بی فایده است. آیا واقعا شرایط همان خواسته های تندرو و ضد برجام است؟ به عبارت دیگر آیا روند کنونی توسعه به معنای از دست دادن موسیقی برای تندروهایی است که “توافق” را دشمن منافع خود می دانند و برای رسیدن به آن تلاش خستگی ناپذیری می کنند؟

اسرائیل عربستان سعودی و بحرین به طور فزاینده ای امیدوارند تا با حمایت متحدان افراطی خود در ساختار سیاسی آمریکا تنش های هسته ای ایران را تشدید کنند. نفتالی بنت اکنون از یک رویارویی مستقیم نظامی با ایران صحبت می کند و در ادبیات تهدیدآمیز خود به تصویر کشیده شده است. ریاض و منامه آشکارا از تصمیم هیئت مدیره استقبال کرده اند و به لزوم محدود کردن ظرفیت های هسته ای ایران افتخار می کنند.

آره، قطعنامه اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که انتشاری چالش برانگیز و مطالبه‌انگیز برای ایران بوده است، نباید نادیده گرفته شود، زیرا زمان آن را برای تهران می‌گذارد تا اختلافات را فراتر از ماهیت الزام‌آور خود حل کند و مواضع بالای خود را تعدیل کند. . ایالات متحده و اروپا برای بازگشت به میز مذاکره و دستیابی به توافق در مراحل پایانی توافق تلاش کرده اند. در پاسخ، تهران همکاری غیر الزام آور با آژانس بین المللی انرژی اتمی را قطع کرد. این بدان معناست که هر دو طرف به نحوی از یکدیگر حمایت می کنند و یکدیگر را به جلو هل می دهند. به این ترتیب می توان انتظار داشت که طرفین با حفظ موضع ظاهراً «اعلامی» خود بسیار مراقب سیاست های «عملی» خود باشند. با وجود نارضایتی ها، احتمال بازگشت همین موضوع به میز مذاکره وجود دارد. اگر احزاب تندروهای آنها باشند، ارنست رنان فیلسوف مشهور قرن نوزدهمی فرانسوی می گوید: «به جای مقاومت در برابر امر اجتناب ناپذیر، باید از سیاست درست استفاده کنیم.

منشور رفتار کنونی بخشی از قطعنامه ای نیست که روز چهارشنبه توسط شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی صادر شد، بلکه ابزاری برای وادار کردن غرب به بازگشت به بالاترین جایگاه خود در مذاکرات وین است. همزمان احزاب غربی با افزایش تقاضاها با افزایش رقبای داخلی برجام با امتناع از سازش با تهران، به اختلافات و بی اعتمادی عمیق دامن زده اند. مشکل خط قرمزهای کشیده شده در هر طرف است. فشار دادن برخی از این جملات فضا را برای بازگشت به میز تنگ می کند. اگر غرب فکر می کند فوتبال امروز در دادگاه تهران است، اما آنها نتوانستند از تکلیف ایران برای دستیابی به یک توافق ناگوار اجتناب کنند.

تصمیم هیئت امنای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای باز کردن باب بازگشت به مذاکرات برجام، علی‌رغم انتشار آن. پاسخ تهران به همکاری با آژانس و تعهدات آن خاتمه نمی دهد. فرصتی برای ایجاد شرایط متفاوت برای تندروها و مخالفان برجام. شجاعت، انتخاب و شروع مورد نیاز است در شرایط پرتنش کنونی، مهم این است که ابتکار عمل افراطیون را از دست ندهیم.

جلال خوش چهره – مشرق