نحوه تعمیر لپ تاپ | عیب یابی و تعمیر لپ تاپ در منزل


لپ‌تاپ‌ها یکی از پرفروش‌ترین و پرکاربردترین دستگاه‌های الکترونیکی امروزی در جهان هستند. در کشور ما لپ تاپ ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و هر ساله این محصولات الکترونیکی در ایران به فروش می رسد. با این حال، برخی از وسایل الکترونیکی مانند لپ‌تاپ‌های باکیفیت و بادوام ممکن است در اثر تصادف آسیب ببینند. علاوه بر این، با افزایش قیمت خرید لوازم الکترونیکی در کشور ما، تقاضا نیز افزایش یافته است. تعمیر لپ تاپ روز به روز در حال افزایش است. در ادامه مطلب با مشکلات رایج لپ تاپ ها بیشتر آشنا می شویم.

عیب یابی لپ تاپ

برخی از مشکلات به راحتی توسط کاربران قابل رفع است و برخی از مشکلات نیاز به خدمات تعمیر و تعویض حرفه ای دارند. در اینجا برخی از مشکلات رایج لپ تاپ های Dell وجود دارد:

۱. کامپیوتر روشن نمی شود.

در این مورد، لپ تاپ روشن نمی شود یا نشانگر پاور کامپیوتر برای چند ثانیه روشن می ماند و سپس خاموش می شود یا لپ تاپ اصلا روشن نمی شود. این مشکل ممکن است به دلایل زیر باشد:

عیب یابی لپ تاپ

باتری به خودی خود شارژ یا شارژ نمی شود.

لپ تاپ شما به دلیل باتری کم روشن نمی شود. آداپتور برق کامپیوتر را وصل کنید و طرف دیگر را وصل کنید تا باتری شارژ شود. پس از انجام این کار، رایانه را مجدداً راه اندازی کنید یا بررسی کنید که LED «شارژ» رایانه شما روشن باشد. اگر مشکل ادامه پیدا کرد، شاید لازم باشد سیستم باتری لپ تاپ را بررسی کنید تا مشخص شود مشکل از کجاست.

خرابی آداپتور برق.

ممکن است آداپتور یا شارژر لپ تاپ شما آسیب دیده باشد و از تمام شدن شارژ لپ تاپ یا باتری جلوگیری کند. در این مورد، می توانید از یک ولت متر برای بررسی دوشاخه کناری لپ تاپ استفاده کنید. همچنین می توانید ببینید آیا آداپتور برق مشابهی از لپ تاپ دیگری در حال شارژ کردن رایانه شما است یا خیر. اگر ویراستاران دیگر کار می کنند، ممکن است لازم باشد پزشک خود را تعویض کنید.

خرابی باتری

مطمئن شوید که لپ تاپ شارژ نمی شود اما باتری آن شارژ شده است. ممکن است باتری نیاز به تعویض داشته باشد. آیا نیاز به تعویض باتری دارید؟ برای بررسی به سادگی باتری را بردارید و آن را به آداپتور برق رایانه خود وصل کنید. کامپیوتر را مجددا راه اندازی کنید. اگر کار کند باتری لپ تاپ از کار می افتد.

· آسیب سطحی.

در این مورد، به نظر می رسد کامپیوتر روشن نیست، اما صفحه نمایش در واقع شکسته است. در ابتدا، صفحه نمایش سیاه است، اما LED های کامپیوتر روشن هستند و در صورت شنیدن صدا، باید صفحه نمایش را تعویض کنید.

۲. مانیتور لپ تاپ دل خراب است یا روشن نمی شود.

هنگام کار با مانیتور ممکن است مشکلات زیادی رخ دهد. مثلا، سطح کاملا سیاه است. لرزش یا تغییر رنگ را نشان می دهد که قسمت های غیرقابل تشخیص یا خوانا را نشان می دهد. این به این دلیل است که مانیتور لپ تاپ روشن نمی شود. ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • ایجاد اشکال در نور مانیتور.

اگر فقط می توانید تصاویر بسیار تار را روی صفحه ببینید، ممکن است نور پس زمینه مانیتور لپ تاپ شما روشن یا آسیب دیده باشد و ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد. قبل از آزمایش آن، در کنترل پنل به Power Options بروید تا ببینید نور پس زمینه روشن است یا خیر.

سطح سیاه یا سفید با خطوط رنگی است.

ممکن است صفحه نمایش شما ترک کند و نیاز به تعویض داشته باشد. کامپیوتر خود را به مانیتور دیگری وصل کنید؛ سپس F1 را فشار دهید تا صفحه نمایش تغییر کند. اگر لپ تاپ شما برای مانیتور خارجی کار می کند، سطح نیاز به تعویض دارد.

تصاویر ارتعاشی

اگر صفحه لپ تاپ می لرزد یا تک خط یا پیکسل ها به درستی کار نمی کنند، یکی از مشکلات زیر ممکن است رخ دهد:

  • مانیتور خراب است و باید تعویض شود.
  • کابل اتصال مادربرد به مانیتور آسیب دیده یا نشتی دارد. اگر برای کمک به ایجاد تصویر مناسب، صفحه را به عقب ببرید، ممکن است.
  • چیپست گرافیکی مادربرد مشکل دارد.

تصاویر ارتعاشی

۳. صفحه کلید لپ تاپ کار نمی کند.

یکی از رایج ترین شکایات این است که صفحه کلید کار نمی کند. در این مورد، این ممکن است مربوط به کابل صفحه کلید معیوب یا قطع شده باشد.

۴. تاچ پد کار نمی کند.

تاچ پد کار نمی کند.

دلایل این امر ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

کثیفی یا آلودگی

اگر لپ تاپ روی تاچ پد یا نزدیک آن کثیف است، گرد و غبار می تواند به صفحه لمسی آسیب برساند. برای حل این مسئله؛ پس از تمیز کردن قسمت لمسی لپ تاپ با پاک کننده های آمونیاکی یا پاک کننده های صفحه، کافی است سیستم را ریست کرده و بررسی کنید که آیا مشکل صفحه لمسی قابل حل است یا خیر.

صفحه لمسی یا صفحه لمسی خاموش است.

تاچ پد ممکن است به طور تصادفی خاموش شده باشد. روی لپ تاپ به “مدیر دستگاه” بروید و “موش و سایر دستگاه های اشاره گر” را جستجو کنید. این برگه باید “مدفوع” باشد. این گزینه را انتخاب کنید و از فعال بودن صفحه لمسی مطمئن شوید. اگر گزینه «تاچ پد» ندارید، برای نصب مجدد آن بر روی سیستم خود باید به بخش Drivers بروید. اگر با این روش ها و راه حل ها مشکل حل نشد باید به یک مرکز مراجعه کنید. تعمیرگاه لپ تاپ دلیران برو لپ تاپتو چک کن

۵. داغ شدن بیش از حد لپ تاپ.

اگر لپ تاپ شما دائماً داغ می شود و به دلیل گرمای بیش از حد خاموش می شود، باید مشکل را ریشه یابی کنید. در این موارد موارد زیر باید در نظر گرفته شود:

  • تهویه لپ تاپ مسدود شده است.

استفاده از لپ تاپ روی تخت یا سطوح مشابه می تواند باعث داغ شدن لپ تاپ شود. برای حل این مسئله؛ برای انتقال محل کار خود به سطح مناسب تری یا خرید یک خنک کننده لپ تاپ کافی است.

  • دریچه هواکش مسدود شده است.

در این مورد، گرد و غبار یا سایر ذرات داخل فن می تواند باعث داغ شدن بیش از حد لپ تاپ شما و چرخش خیلی سریع آن شود.

  • مشکلات ناشی از خرابی بخاری یا فن

ممکن است فن لپ تاپ شما خراب باشد یا بخاری به درستی کار نکند. در این مورد، بهتر است کل فن یا بخاری را تعویض کنید.

عیب یابی و تخصصی در دلیران

با حل صحیح مشکل تعمیر لپ تاپ به عنوان یک حرفه ای، همه نمی توانند آن را انجام دهند. متخصصان باتجربه باید این کار را انجام دهند.

تعمیرات لپ تاپ دل و سایر برندها در دلیران با استفاده از بهترین و مجرب ترین تکنسین ها با استفاده از آخرین تکنولوژی و تجهیزات انجام می شود. علاوه بر این، دلیران تلاش می کند لپ تاپ شما در مدت زمان کوتاهی به دست مشتریان گرامی برسد. برای اطلاعات بیشتر و خرید لپ تاپ دل با دلیران تماس بگیرید.