ناگفته هایی از کشتی شهید سلیمانی / افزایش توان حمله دسته جمعی با قابلیت دریایی دوربرد + عکس


خبرگزاری فارس – هرمزگان; مهدی خسروی: شناور شهید سلیمانی، شناور با شکلی متفاوت از هر شناور دیگری که تاکنون دیده‌ایم، هفته گذشته در نهمین نصب تجهیزات جدید نیروی دریایی ارتش با حضور سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به ناوگان سپاه پیوست. سرلشکر سلامی رئیس ستاد کل ارتش و فرمانده کل سپاه تصویری بی نظیر از تسخیر کامل باشکوه ترین مراسم تسلیح نیروی دریایی امروز به یادگار گذاشت.

بیانات فرمانده کل سپاه در مراسم رونمایی ناو شهید سلیمانی

شناور شهید سلیمانی شاید آراسته ترین شناور ناوگان سپاه در سال های پس از انقلاب اسلامی باشد. شناوری است که با توجه به توانمندی های دریایی کشور با روحیه خودکفایی در عرصه نظامی و درایت فرمانده معظم کل قوا ساخته شده است.

با مواد آلومینیومی شناور و ست شده است.

ناو شهید سلیمانی یک ناو جنگی آلومینیومی به طول ۶۷ متر و وزن ۶۰۰ تن است که با استفاده از آخرین تکنیک های صنعت کشتی سازی جهان ساخته شده و قابلیت هایی را در اختیار سپاه قرار می دهد. برای ماندن در آب های دور و سخت ترین شرایط آب و هوایی. اعداد خطوط شکسته در طراحی بدنه این کشتی برای کاهش سطح مقطع راداری این کشتی و برد فرار آن طراحی شده است و آن را در کلاس خود منحصر به فرد می کند.

خوردگی شناورهای آلومینیومی در آب در مقایسه با شناورهای فولادی بسیار کمتر بوده و دوام و دوام بیشتری دارد. از سوی دیگر، سپاه با فرآیندهای ساخت و جوشکاری ورق کشتی شهید سلیمانی و همچنین تعمیر و نگهداری، سطح کشتی سازی را در کشورمان ارتقا داده است. فرآیندهای سندبلاست و مکانیسم های ساخت و تثبیت نیز به مهارت های خاصی نیاز دارد.

عکسی از بازدید آیت الله رئیسی از صنایع دریایی سپاه در سال گذشته و نمایی از کشتی در حال ساخت شهید سلیمانی.

به گفته سردار تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه؛ این شناور در چندین آزمایش فنی توانسته سرعت بیش از ۳۲ گره دریایی (۵۸ کیلومتر بر ساعت) را ثبت کند که سرعت قابل توجهی برای شناورهای این کلاس است. شناور مدرن در صحنه نبرد واقعی در دریا چابکی استثنایی و تحرک بالایی دارد و در عین حال می تواند از قدرت آرایه های نصب شده بر روی آن با سرعت استفاده کند. همچنین با توجه به طراحی خاص خود، در صورت اصابت موشک به هر قسمت از شاسی، زنده می ماند و به ماموریت خود ادامه می دهد.

چرا شهید سلیمانی مهم است؟

۱- کشتی شهید سلیمانی با تکمیل هندسه قدرت دریایی ایران و توسعه ویژه دو فروند شناور کلاس کاتاماران (هال-هول) و سه فروند تریماران (هول-هول) در سپاه ایجاد شد و از آنجا اهمیت یافت. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تحولی خاص در کشتی سازی کاتاماران، تلفیقی از دانش و تجربه است. شناور شهید ناظری را می توان یکی دیگر از تجربیات سپاه در ساخت ناوهای جنگی مبتنی بر فناوری کاتاماران دانست.

شناور شهید سلیمانی

۲- با بهره گیری از توانمندی شرکت های دانش بنیان همکار با سپاه، بومی سازی کامل این شناور، سپاه را بر آن داشته تا با فناوری های خاص، این شناورهای آلومینیومی را که سبک تر و بادوام تر در دریا هستند بسازد. ایجاد این کلاس و تولید انبوه این شناورها برای استفاده در خلیج فارس و اجمالی از حضور سپاه در آبهای دورتر در نظر گرفته نشده است.

۳- برد عملیاتی شناور شهید سلیمانی بیش از ۷۵۰ کیلومتر گفته می شود. این برد برای ناوبری عادی و یگانی (تک) این ناوگان مشخص شده است و برد ۵۰۰۰ مایلی برای انجام وظایف این ناوگان پیشنهاد شده است که به طور مشترک توسط فرمانده کل قوا هدایت می شود. اگر شناور پشتیبانی مورد استفاده در ماموریت های دوربرد نیروی دریایی در کنار این کشتی مستقر شود. برد این شناور چندین برابر خواهد شد و این شناور می تواند هزاران کیلومتر از ساحل فاصله داشته باشد. به همین منظور، سپاه در سال‌های اخیر شناورهای تدارکاتی جدیدی به نام‌های شناور تدارکاتی شهید رودکی و شناور شهید مهدوی را به آب انداخته است. در مراحل پایانی ساخت است.

کشتی تدارکاتی شهید رودکی (مکمل کشتی شهید سلیمانی در ماموریت های دور)

۴- رکوردشکنی طول سازه شناور سازندگان شناور آلومینیومی، سپاه را به سومین کشور تولید کننده شناورهای آلومینیومی به طول بیش از ۶۰ متر تبدیل کرده و وارد میدان شده است. سپاه در ساخت شناورهای آلومینیومی با کاربردهای متنوع دیگر موفق بوده است. در اصل، سپاه همچنان به دنبال یافتن راهی برای تامین نیازهای خود در آلیاژهای غیر از فولاد بود.

شناور شهید سلیمانی

۵- نیروی دریایی سپاه در طراحی عملیات انبوه برای پشتیبانی از تعداد زیادی شناور سبک در دریا برای عملیات هوایی دشمن به شناورهای پشتیبانی راداری و موشکی ویژه نیاز دارد. این موضوع اکنون در سطوح مختلف از جمله کشتی شهید ناظری و شهید سیاووشی تکامل یافته است. در مقابله با دزدان دریایی آمریکایی در دریای عمان، تحرک بالای ناو شهید ناظری و سامانه سوم خرداد (پدافند میان برد) بر روی کشتی شهید سیاووشی با هدف ایجاد توان دفاعی در فاصله دور از جزایر است. . او برای دستاوردهای اخیر خود در ایران و مناطق ساحلی سخنرانی کرده است.

ناو شهید سیاووشی (گام های اولیه سپاه در استقرار پایگاه سامانه پدافند موشکی دریایی)

کشتی شهید ناظری (تجربه ساخت کشتی کاتاماران نظامی در کشور)

۶: رادارها و سیستم های تشخیصی نصب شده بر روی سطح شهید سلیمانی. این شناور علاوه بر نظارت خوب بر فعالیت های زمینی و هوایی، مجهز به سیستم های تشخیص راداری و شنود نیز می باشد. این شناور مجهز به سامانه های پدافند پرواز عمودی با برد بیش از ۱۵۰ کیلومتر است و برخی تحلیلگران این سامانه پدافندی را «صیاد ۳» می دانند. علاوه بر این، با این سیستم دوربرد، پهپادها، یک سامانه کوتاه برد نیز برای مقابله با موشک های کروز و دیگر تهدیدات هوایی آماده شده است.

نمای روبروی شهید سلیمانی

۷: شناور شهید سلیمانی در منطقه افندی علاوه بر بخش دفاعی دارای نظارت و آرایه های مخفی ویژه است. آنچه در تصاویر ناو شهید سلیمانی به چشم می خورد وجود ۶ فروند موشک کروز در دو طرف عرشه این ناو در مجاورت پل فرماندهی آن است. همچنین فرمانده تنگسیری گفت: شناور شهید سلیمانی مجهز به موشک هایی با برد ۹۰ تا ۷۰۰ کیلومتر است که قدرت تهاجمی شناور را افزایش می دهد.

۸: پدافند در لایه آخر در ناو شهید سلیمانی جدی گرفته می شود، این شناور مجهز به ۴ توپ ۲۰ میلی متری و ۴ برجک اتوماتیک با سیستم های رصد و سیستم های اپتیکی ویژه و مستقل است. علاوه بر این، این شناور مجهز به ۲ راکت انداز برای انحراف موشک های دشمن در نبرد احتمالی است. در دو طرف پل فرماندهی نصب شده است. هر موشک ضد رادار از این سری می تواند با هر قسمت راداری ۲۵۰۰ متر مربع هدفی برای دشمن ایجاد کند که حفاظت خوبی در برابر موشک دشمن ایجاد می کند.

توپ ۲۰ میلی متری با سه لوله چرخان روی عرشه

دید مسلسل های ۲۰ و ۳۰ میلی متری و راکت انداز فریبنده

۹- قایق پرتاب موشک شهید سلیمانی و حمل ۳ قایق گشتی. منطقه پایین تر فرود و برخاستن هلیکوپتر توانایی این شناور در حمل بالگرد با نیروی ضربت دریایی خود در کنار سایر ناوهای جنگی از جمله موشک های پدافندی عمودی به این شناور با نصب این سامانه ها ویژگی منحصر به فردی می بخشد. یک محیط بسته کشتی شهید سلیمانی را می توان گفت زرادخانه متحرکی است که می تواند شناورهای عملیاتی سبک خود را در ماموریت حمل کند و در صورت نیاز به سرعت به دریا منتقل کند.

بخشی از آشیانه عقب در زیر سکوی هلی کوپتر برای استقرار پرتابگرهای موشکی ۱۰۰ گره ای و قایق های گشتی در نظر گرفته شده است.

۱۰: فضای بازتر برای استقرار طولانی مدت نیروها از دیگر ویژگی های شناور شهید سلیمانی است. برای سفرهای دریایی طولانی مدت، این شناور برای استقرار نیرو مناسب بوده و به فضای بیشتری نیاز دارد و این اهمیت در ساخت آن به دقت مورد توجه قرار گرفته است.

کشتی شهید سلیمانی

۱۱: تکمیل آرایه های سازندگی داخلی در دفاع از اقتدار بالنده ایران اسلامی اکنون برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای پایان دادن به تسلط دشمن بر خلیج فارس و غلبه بر دریای عمان و اقیانوس ها موضوع مهمی است. دشمنان کشورمان و نیروهای خارجی در منطقه. این نتیجه شکل گیری و تحول قدرت در نیروی دریایی سپاه است.

کشتی شهید سلیمانی

اکنون پرتاب شهید سلیمانی در خلیج فارس یادآور حاج قاسم است که همیشه خود را یک سرباز می دانست. بعید می دانم خاطرات او همیشه در کنار همه سربازان این کشور باشد. در سال های آینده بیشتر درباره شهید سلیمانی و سایر کشتی های این کلاس خواهیم شنید.

انتهای پیام/