منتظر کاهش قیمت خودرو نباشید.


وزیر صمت در پایان فروردین ماه از نهایی شدن واردات خودرو تا پایان ماه خبر داد و تاکید کرد: محدودیتی برای واردات وجود ندارد و با افزایش عرضه، واردات افزایش خواهد یافت. بخش عمده ای از تقاضای بازار خودروسازان داخلی را برآورده خواهد کرد. به گفته وی، تمهیدات لازم برای انجام هر چه سریعتر این واردات اندیشیده شده است، اما دولت اگرچه واردکننده نیست، اما شرایط را تسهیل خواهد کرد.

همزمان با این بیانیه، سخنگوی رئیس شورای اسلامی نیز از نهایی شدن قانون واردات خودرو توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد و به زودی این مصوبه اجرایی خواهد شد.

انجمن واردکنندگان خودرو و فعالان این حوزه با تمام شرایط و توصیه‌هایی که در آن زمان وجود داشت، تاکید کردند که تا زمانی که بخشنامه‌های نهایی صادر نشود چیزی مشخص نیست. پس باید صبر کنیم.

این در حالی است که منوچهر لاگی معاون حمل و نقل وزارت صمت روز سه شنبه (۳۰ تیر) به این نکته اشاره کرد که کمیته دولتی در حال بررسی مقررات برای تدوین و ابلاغ ضوابط واردات خودرو است. اعلامیه: قبل از اجرا; جلسه توجیهی با تولیدکنندگان و واردکنندگان برگزار خواهد شد. به گفته وی امکان واردات خودروهای فرسوده وجود ندارد. همچنین مشوق هایی برای رسیدن به قیمت نهایی به دست مصرف کنندگان و حق واردات خودرو بر اساس برنامه داده شده است. تا سپتامبر ۱۴۰۱ انجام خواهد شد

منطق در همان زمان این موضوع را مطرح کرد که هنوز دولت از نهایی شدن مقررات واردات خودرو خبر نداده است.

واردات خودرو تا شهریور ماه بعید است.

علاوه بر عدم قطعیت نظارتی واردات، ذکر این نکته ضروری است که هنوز سفارشات گمرکی ایجاد نشده است و خودروها چهار ماه پس از نهایی شدن سفارش، می توانند وارد شوند.

اعضای انجمن واردکنندگان وسایل نقلیه موتوری در روزهای پایانی اردیبهشت ماه مجوز واردات را داده اند و امروز نیز اخطار نهایی را داده اند و به صراحت اعلام کرده اند که در صورت مجوز واردات، در شهریورماه می توانند واردات داشته باشند. مثبت؛ حداقل چهار ماه از زمان صدور مجوز؛ هنگامی که دستورالعمل ها تنظیم می شوند؛ هیچکس نمی تواند این زمان را طبق قوانین و مقررات مورد نیاز برای واردات خودرو کاهش دهد.

مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در این باره گفت: ابتدا باید منتظر ماند و دید که قوانین واردات خودرو چه زمانی و چگونه منتشر می شود و سپس باید منتظر بررسی زمان واردات خودرو باشیم.

در ابتدا باید اعلامیه بانک مرکزی و مرکز پژوهش های مجلس مبنی بر آزادسازی واردات خودرو را دلیل افزایش نرخ ارز در ماه گذشته دانست. لذا معتقدند انجام این کار باعث افزایش نرخ ارز می شود و برعکس، اینها مشکل ساز هستند. همچنین اگر واردات خودرو در شهریور قطعی تلقی شود. شخص یا افرادی برای مذاکره با افراد خارج از کشور به منظور واردات اعزام شده اند و این افراد نیز هماهنگی کرده اند. کارهای مربوط به نوع خودرو و استانداردها تصمیم گیری و انجام شد.

دادفر میگه اشتباهه. اما اگر این اتفاق نمی افتاد، این اظهارات به نظر یک وعده نیست. / ایسنا