مفهوم محتوای دیجیتال در دوره تولید محتوا


وقتی انسان را به عنوان مخاطب محتوا تعریف می کنیم. مرز بین محتوا و ترافیک واضح تر می شود.

بسیاری از ارائه دهندگان بسترهای ارتباطی دیجیتال (از جمله شرکت های اینترنتی و اپراتورهای تلفن همراه) مفهوم محتوا را بسیار نزدیک به ترافیک می دانند.

طبیعی است که بخش مهمی از مدل درآمدی آنها مبتنی بر ترافیک است و محتوا چیزی است که می تواند ترافیک آنها را افزایش دهد.

تقریباً تمامی شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی در ایران پروژه های تولید و عرضه محتوای خود را بر روی سایت های دانلود و تلویزیون اینترنتی و این قبیل دستگاه ها متمرکز می کنند تا بتوانند از راه های مختلف از مصرف ترافیک درآمدزایی کنند.

ارزش نرم افزارهای پیام رسان و شبکه های اجتماعی برای این شرکت ها به دلیل ترافیکی است که ایجاد می کنند.

اگر یک فایل چند گیگابایتی را با اعداد تصادفی پر کنید و برای دوست دیگری ارسال کنید. همه فرستندگان اینترنتی خوشحال خواهند شد. حتی بیشتر از زمانی که یک ویدیو یا یک فایل صوتی یا یک کتاب یا مقاله ارسال می کنید. چرا که از دید اکثر این شبکه ها محتوای اصلی به حجم محتوا مربوط می شود نه اصالت محتوا.

تاکید بر ساختار نیز محتوای تولید شده حرفه ای را از اطلاعات خام جدا می کند.

در واقع، اگر در فضای دیجیتال هستید، سرصفحه ها و پاورقی ها، اگر به صورت خام هزاران کلمه بدون توضیح و اطلاعات جانبی منتشر شود. می توان گفت که شما محتوای دیجیتال ارائه می دهید.

اما این موضوع محل بحث است. آموزش تولید محتوااستراتژی محتوا بازاریابی محتوا و تولید محتوا نیست.

از این رو، طبیعتا تاکید می کنیم که ساختار از ویژگی های ضروری محتوا نیست، بلکه در توجه به محتوای درس های ماست. ما ساختار را از همان ابتدا یکی از ویژگی های محتوا می دانیم و تعریف خود را به تعریف دیگری محدود می کنیم. اشکال محتوا (چه فیزیکی و چه دیجیتال) خارج از محدوده ما هستند.

ما عمداً تعریفی از محتوا را در ویرایش ساختاری گنجانده‌ایم.

این نمونه ها را در نظر بگیرید:

مقاله ای را در سایت یا وبلاگ خود منتشر کنید. معمولا قبل از انتشار ویرایش می شود. پس از انتشار، می توانید بارها به آن بازگردید و به مرور زمان آن را اصلاح کنید.

وقتی یک کتاب منتشر می شود، می توان آن را در طول زمان برای چاپ های مختلف ویرایش کرد. علاوه بر این، قبل از انتشار اول. قوی ترین سبک ویرایش برای آن اعمال می شود.

ارائه فایل صوتی؛ نوشتن توضیح برای پست اینستاگرام؛ ارسال مقاله در کانال تلگرام و همچنین تولید کلیپ ویدیویی یا انیمیشن تماماً در زمینه ویرایش است.

با گنجاندن فرآیند ویرایش در تعریف محتوا؛ مواردی مانند لایو در اینستاگرام یا ویدیوها و مصاحبه‌های زنده را از تعریف محتوا حذف می‌کنیم (مگر اینکه برای استفاده بعدی ذخیره شوند).

اینجا هم، تاکید می کنیم راه استثنا با در نظر گرفتن درس های استراتژی محتوا و بازاریابی محتوا است.

کسانی که در زمینه های رسانه ای و روزنامه نگاری فعالیت می کنند، پخش زنده و گزارش زنده را نوعی محتوای ممتاز در نظر می گیرند (ما لوگوی Live را با افتخار در کنار تصاویر این گزارش ها نمایش داده ایم).

اما در زمینه استراتژی و بازاریابی محتوا; محتوا بلافاصله پس از تولید از بین می رود و امکان مدیریت آن وجود ندارد. این همان محتوای مرده نیست. چرخه حیات محتوا در بازاریابی دیجیتال زمانی معنا پیدا می کند که کنترل کافی بر چرخه حیات محتوا داشته باشید و محتوای تولید شده را در تمام مراحل زندگی آن مدیریت کنید.

از این رو، هر چند تاکید می شود که این محدود کردن تعریف با در نظر گرفتن اهداف آموزشی تکمیلی انجام می شود. به مثال زیر توجه می کنیم.

شخصی برنامه‌ای داشت که به صورت زنده در اینستاگرام پخش می‌شد و لحظه یا ساعت‌ها بعد مشابه آن. فرض کنید آن برنامه ناپدید شده و به طور کامل ناپدید می شود. ما آن را نمونه ای از استراتژی محتوا و تولید محتوا و بحث سئو نمی دانیم.

در حقیقت، برای شخصی که این نوع تجارت رسانه ای را انجام می دهد. استراتژیست های محتوا و کارشناسان بازاریابی محتوا کار زیادی برای انجام دادن ندارند (انتخاب موضوعات و زمان پخش یک قرن تخصص حرفه ای تبلیغات است و ما نداریم. نیازی نیست استراتژیست های محتوا را سرزنش کنیم.)

اگر همان برنامه زنده ضبط شود و بعداً به شکل دیگری ارائه شود (مثلاً چندین پست اینستاگرام یا یک ویدیو در سایت یا مجموعه ای از قسمت های آن و ارائه عمومی یا حتی تنظیم یک گزارش متنی، آن را) اکنون با آن مواجه هستیم. یک محتوا ما می توانیم سوالات زیر را در مورد محتوایی که می توانیم روی آن کار کنیم بپرسیم:

  • این محتوا در کجای استراتژی محتوای من قرار می گیرد؟
  • چگونه تکنیک های بازاریابی محتوا می توانند به من کمک کنند تا از این محتوا ارزش کسب و کار ایجاد کنم؟
  • چگونه می توانم چرخه عمر این محتوا را افزایش دهم؟

طراحی سایت فروشگاه

طراحی وب سایت فروشگاهی گامی جدید در تولید محتوای دیجیتال است.

طراحی سایت فروشگاه در حال حاضر به مهم ترین روش فروش آنلاین تبدیل شده است. برای اینکه عملیات فروشگاه به موقع به مشتریان خدمات رسانی کند و از همه فرصت ها حداکثر استفاده را ببرد. شما باید یک فروشگاه آنلاین داشته باشید که مشتری بتواند بدون مراجعه به فروشگاه فیزیکی خرید کند. آنلاین به عنوان شعبه ثانویه فروشگاه به نفع صاحب کسب و کار.

سئو وب با توجه به ارائه خدمات طراحی سایت؛ برای ایجاد شعبه دوم کسب و کار خود (فروش آنلاین) به شما کمک می کنیم تا بهترین وب سایت با کیفیت بالا را برای شعبه آنلاین خود ایجاد کنید.

محمد نصیری مشاوره سئو و کسب و کار اینترنتی موسس شرکت وبین سئو خبر خوبی دارد. وبسیما نوین webinseo او پویا است و رزومه حرفه ای عالی دارد.

برای دریافت مشاوره از کارشناسان سئو وب سایت به وب سایت webinseo.com مراجعه کنید و درخواست مشاوره خود را برای طراحی سایت با توجه به کسب و کار خود (طراحی سایت شرکتی، طراحی سایت فروشگاهی، طراحی سایت آموزشی و سایر طراحی های سایت) ثبت کنید.

جدا از حوزه های آموزشی مانند دوره های آموزشی سئو و دوره های تولید محتوای سئو، می توانید به صورت آنلاین به این دوره های معتبر بپیوندید.

نکاتی برای این مقاله