معاملات مسکن در پاییز به نصف رسید – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، روند ورود نقدینگی ماهانه به بازار مسکن تهران از سال ۹۵ تا پایان مهرماه امسال را مورد بررسی قرار داد و این روند را با تعدیل تورم مقایسه کرد تا نشان دهد که به صورت سنتی در فروردین و مهر است. هر ساله بازار مسکن با کاهش جریان نقدینگی مواجه است.

به گزارش اختازنانیوز، محاسبات بانک مرکزی نشان می دهد ارزش معاملات مسکن در ابتدای پاییز امسال نسبت به پایان بهار تقریبا به نصف کاهش یافته است. عددی که حکایت از کاهش حجم پول ورودی به بازار املاک دارد. روش دیگر برای مشاهده فشار نقدینگی در بازار مسکن، تعدیل اعداد بر اساس تورم است. در صورت تعدیل ارزش معاملات بر اساس قیمت ۱۴۰۱ در بازار مسکن تهران از فروردین ۹۵؛ میلیارد تومان ۲۷۷۰۰..

این نمودار میانگین جریان نقدی ماهانه و میزان آن را نشان می دهد.

مسکن

در این روش محاسبه، از سال ۱۳۹۴، نقدینگی ورودی به بازار مسکن به طور سنتی در ماه‌های فروردین و مهر با کاهش مواجه بوده است. تنها استثنا به دلیل افزایش سریع پول از سال ۲۰۱۹ است. بازار مسکن در مهر ماه با افزایش قیمت ها در ابتدای سال و در اکثر بازارها بدشانس بود.

با این حساب برخی کارشناسان معتقدند رفتار مهرماه یک رفتار متعارف است و ماه های بعد است که جذابیت بازار مسکن را برای سرمایه گذاران به وضوح نشان می دهد.

در ادامه سال عده ای فکر می کنند که هجوم زیادی به بازارهای رقیب مانند بورس صورت خواهد گرفت، اما اکوایران از یک منبع شنیده است که نسبت دلار در بازار تهران و ارز مرزی وجود دارد. بازار یک معیار است نشانه گرسنگی جریان سرمایه.

اگر این آب تشنه باشد، خانه از اول پاییز وارد پاییز شده است.