مرحله ۲ از EP7 – ارزیابی شخصی


فعال کردن اصل علیت

اگر «علت» را در فرهنگ لغت جستجو کنید، این یک عبارت نسبتاً ساده است که شما آن را به سادگی به معنای «هر معلولی یک علت دارد» توصیف می‌کنید. اما حقیقت این است که اصل توانمندکننده علیت بسیار پیچیده‌تر از آن چیزی است که ما فکر می‌کنیم، زیرا شناسایی علت اصلی مهم‌ترین بخش اصل علیت است که تعیین می‌کند چگونه محیط خود را توضیح می‌دهی و چرا زندگی را همانطور که انجام می‌دهی انجام می‌دهی.

“اینکه چگونه محیط خود را تفسیر می کنید به باورهای شما بستگی دارد. شما همیشه همان چیزی را که در زندگی و خودتان به آن اعتقاد دارید زندگی می کنید.”گزیده ای از EP7 Workbook مرحله ۲

عکس مارکوس پائولو پرادو در Unsplash

بلافاصله به سندرم نیمه پر و نیمه خالی لیوان فکر کردم که در آن دو نفر از یک محیط، با نگاه کردن به یک لیوان، می توانند آن را به دو روش کاملاً متفاوت تفسیر کنند:

  • با وجود شرایط سختی که در حال حاضر در آن زندگی می کنیم، می توان بسیار سپاسگزار بود که لیوان او هنوز نیمه پر است.
  • دیگری، ناراحت و ناراضی از این واقعیت که هر کاری که می کند، جام ناامیدانه نیمه خالی می ماند، علی رغم همه تلاش ها برای پر کردن آن.

مهارت های انطباقی ما

مغز ما طوری طراحی شده است که ایده ها و باورهای جدید را جدا کرده و اگر به آنها اجازه انجام این کار را بدهیم، آنها را دوباره به هم متصل می کند. اما دلایلی وجود دارد که چرا ما قادر به سازگاری نیستیم، و مهم است که بدانیم آنها چیست. وقتی در حال انکار هستیم، نمی‌توانیم خود را وفق دهیم، احساس می‌کنیم قربانی شده‌ایم، دیگران را سرزنش می‌کنیم و مالکیت خودمان را نمی‌پذیریم. این من را به یاد زمانی انداخت که در تلاش برای بهبودی پس از جراحی ستون فقرات بودم و دوران تاریکی از ترس و افسردگی را سپری کردم، (فصل ۲ “قدرت سلامت روان”) نگران بودم که آیا تصمیم درستی می‌گیرم و آیا می‌روم پس از جراحی به طور کامل بهبود می یابند. وقتی بالاخره توانستم از این فضای منفی خارج شوم، بهبودی من سریع بود، زیرا می‌توانستم قدرت روحی و روانی و تأثیر آن را بر بدنم احساس کنم.

قدرت شما در لحظه ای روشن می شود که متوجه می شوید شما استادی هستید که می توانید نتیجه شرایط خود را تغییر دهید.

ناظر بودن

من توانستم ابتدا با بررسی کتابی از رابین شارما از این فضای منفی خارج شوم، و یک نقل قول تک خطی وجود داشت که هنوز هم در ذهن من وجود دارد:

“بهترین پادزهر ترس، دانش است.”

دانستن اینکه چه چیزی باعث ترس من شده و درک اینکه چگونه بر من تأثیر می گذارد، اولین قدم من به سمت بهبودی بود. به عنوان بخشی از فرآیند درک اینکه چگونه ترس کنترل زندگی من را در دست گرفته است، من نیز شروع به مدیتیشن کردم. همانطور که قبلاً اشاره کردم، مدیتیشن در ابتدا برای من بسیار سخت بود، اما آنچه توانستم از طریق فرآیند مراقبه به دست بیاورم بسیار ارزشمند بود! در حالت آرام و جدایی که مدیتیشن به ارمغان می آورد، توانستم رفتار و حالت ذهنی خود را به شیوه ای آرام و بدون قضاوت «ببینم» و «مشاهده» کنم. من تبدیل به چیزی شدم که در مرحله ۲ EP7 می نامیم، “مشاهده”.

اینکه بتوانم خودم را از نسخه فعلی که بودم جدا کنم، مثل این بود که یک جفت فلاش از چشمانم حذف شود

به وضوح می‌توانستم ببینم عیب‌هایم کجاست، کجا اشتباه کردم و مهم‌تر از همه، دلایل آن را فهمیدم و بدون هیچ قضاوت، ناامیدی و عصبانیت این کار را انجام دادم. فقط قبول کن 

عکس از Franciscos Filbert Mangondap در Unsplash

فرآیند ارزیابی شخصی

تمرین ارزیابی شخصی مرحله ۲ EP7 همه چیز در مورد آن است! این شامل یک رویکرد ساختاریافته برای طی کردن فرآیند یافتن اینکه واقعاً چه کسی هستید، با تمرکز بر شرایط کلیدی در زندگی فعلی شما، و ساختارشکنی آنها برای آشکار کردن باورها و اصولی است که براساس آنها زندگی می کنید، و باعث می شود فکر کنید، احساس کنید، و همانطور که انجام می دهید رفتار کنید حالا این قدرت دانش در عمل است!

نتیجه‌گیری‌هایی که پس از فرآیند ارزیابی ذهنی آشکار می‌شوند وجود دارند تا شما را در درک اینکه چه کسی هستید راهنمایی کنند و کاتالیزور سفر از نسخه قدیمی به نسخه جدید شما هستند. فرآیند ارزیابی ذهنی دو جنبه دارد: فرآیند توانمندسازی که نشان می‌دهد در زمانی که در بهترین حالت خود هستید چه احساسی دارید و فرآیند ناتوانی زمانی که در بدترین حالت خود هستید. وقتی ارزیابی ذهنی را انجام می‌دادم نمی‌توانستم فکر نکنم، اگر ارزیابی ذهنی ناتوانی را در حین بهبودی پس از جراحی ستون فقرات انجام می‌دادم، این ابزار چقدر برای من مفید بود!

تبلیغ پادکست

من به زودی پادکستی را با جورج هلو، موسس آکادمی آموزشی EP7 پخش خواهم کرد. وقتی به مرحله ۲ می رویم و در مورد فرآیند ارزیابی شخصی در پادکست خود صحبت می کنیم، این فضا را تماشا کنید!

عکس از Michal Dzikonsky در Unsplash

برای همه شما آرزوی سلامتی دارم!

پست مرحله ۲ EP7 – رتبه شخصی اولین بار در Health2bfree ظاهر شد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/