مراقب “بچه ها” به دلیل گرم شدن بیش از حد ماشین باشید.


دیدارنیوز- در طول تابستان، پزشک اورژانس متوجه شد که دمای ماشین ممکن است به طور چشمگیری افزایش یابد و تنها بودن در ماشین خطرناک است.

به قول امین صابری نیا: بالای ۳۵ تا ۳۸ درجه سانتی گراد باید به مشکل گرمازدگی بیشتر توجه کنیم و با راهکارهای موثر مراقب خود باشیم.

وی گفت: «پیشگیری فراتر از درمان است.

استاد فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: از لباس های سبک و گشاد و الیاف شیمیایی خودداری کنید.

صابری نیا گفت: گرمازدگی بسته به نوع و شدت آن، درمان های مختلفی دارد و گرمازدگی یک اورژانس پزشکی است و در صورت تب باید سریعاً به نزدیکترین مرکز درمانی منتقل شود.

وی با تاکید بر اهمیت کمک های اولیه در درمان گرمازدگی خاطرنشان کرد: تعویض لباس و خنک کردن بدن بیمار قبل از انتقال به مراکز درمانی می تواند با پارچه یا حوله یا اسفنج به بیمار کمک کند تا بدن را خنک کند. فرد را در جای خنک قرار دهید، با یک پارچه مرطوب بپوشانید، بیمار را با هوای خنک بپوشانید، اندام های بیمار را آبیاری کنید، همزمان ماساژ دهید و کرم ضد حریق بزنید.

صابری نیا می گوید: «اگر فکر می کنید هوای گرم باعث تعریق شما می شود و بدنتان نمک زیادی تولید می کند، بهتر است به جای آن از آب تمیز استفاده نکنید.

برای کسانی که بیش از حد گرم شده اند، استفاده از آب نمک سرد توصیه می شود. برای انجام این کار، به عنوان مثال، یک قاشق چایخوری نمک را می توان در یک لیتر آب حل کرد و حدود یک ساعت دم کرد. برای افزایش کالری نوشیدنی می‌توانید یک قاشق چای‌خوری شکر یا آبمیوه هم اضافه کنید، اما اگر کودک یا سالمند است، بهتر است فرد را به بیمارستان بفرستید.

به گفته این کارشناس، بهتر است سالمندان به مدت طولانی در محیط گرم بمانند. مستقیماً با دمنده یا تهویه مطبوع تماس بگیرید.

صابری نیا به والدین هشدار داد: کودکان را در ماشین تنها نگذارید. دمای خودرو در زیر نور خورشید به شدت افزایش می یابد و باعث آسیب های جسمی جدی به کودکان می شود.

به افرادی که به دلیل گرمازدگی بیش از حد هوشیاری خود را از دست داده اند توصیه می شود این افراد را در اسرع وقت به بیمارستان منتقل کنند.

یکی از اعضای گروه فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تب و کاهش هوشیاری ناشی از گرمازدگی را تشریح کرد.

صابری نیا با بیان اینکه گرما به طور مستقیم بر قلب تاثیر نمی گذارد، گفت: ضربان قلب باعث افزایش ضربان قلب می شود تا گرمای بدن کاهش یابد.

او گفت که اسهال و مشکلات گوارشی در تابستان غیر معمول نیست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان گفت: از تخم مرغ و آبلیموی سرد استفاده کنید. هرگز کودکان زیر پنج سال را در معرض گرما قرار ندهید. این افراد در فصل گرما نمی توانند به مناطق استوایی سفر کنند زیرا به هیچ وجه تحمل گرما را ندارند.