مذاکرات وین مبهم / حل و فصل مذاکرات احیای برجام – نبأ خبر


یکی از نتایج مهم سفر من به ایران، از سرگیری بی ثباتی اخیر و از سرگیری مذاکرات متوقف شده برای احیای برنامه جامع همکاری (برجام) است.

به گزارش نبأخبر، جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر موفقیت آمیز بودن سفر خود به تهران گفت: بی ثباتی ایجاد شده در مذاکرات وین را برطرف کردیم.

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که برای دیدار با مقامات ایرانی به تهران سفر کرده بود، در توییتر خود نوشت که جلوگیری از مذاکرات وین از دستاوردهای مهم این سفر بود.

بورل نوشت: «یکی از نتایج مهم سفر من به ایران این است که اخیراً بحران را حل کرده‌ایم و گفتگوها را برای احیای برنامه جامع همکاری (برجام) از سر گرفته‌ایم.

وی در پیامی دیگر با اشاره به دیدار با علی شمخانی دبیرکل شورای امنیت ملی، گفتگوهای وی را مهم دانست.

بورل افزود که آنها درباره بازگشت برجام به مسیر اصلی خود گفتگو کرده اند.

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز گذشته با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

وی پس از این دیدار در صفحه توئیتر خود نوشت: سفر من به تهران یک هدف بزرگ است. ایجاد انگیزه جدید به مذاکرات و بازگشت به مسیر توافق هسته ای.

بورل درباره دیدار با امیرعبداللهیان تصریح کرد: در دیدار با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، توافق کردیم که مذاکرات ایران و آمریکا در روزهای آینده برای حل و فصل مسائل باقی مانده از سر گرفته شود. مسائل

روابط دوجانبه ما پتانسیل بالایی دارد، اما نمی‌توانیم روابط خود را بدون نتایج مثبت گسترش دهیم.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به مذاکرات خود در ایران گفت: موضوعات مهم دیگری از جمله آزار و اذیت و دستگیری شهروندان اتحادیه اروپا در ایران و آزادی آنها را مطرح کرده ام.

امیرعبداللهیان در نشست خبری مشترک با بورل گفت: امیدواریم مذاکرات وین به زودی از سر گرفته شود و آمریکا بتواند گام‌های عمل‌گرایانه و عادلانه‌ای برای دستیابی به توافق در این روند مذاکرات بردارد. “

وی گفت: جزئیات امروز مذاکرات بسیار مفصل است. ما بحث های مشخص و عمیقی داشتیم.