محصولات تراریخته و تغذیه دکتر رضا اطمینانانی


محصولات تراریخته و تغذیه ای

در جهان امروز ، دسترسی به غذا برای جمعیت رو به رشد ضروری است. این در کشورهای توسعه یافته نگران کننده نیست. زیرا تقریباً همه مردم به غذای کافی و سالم دسترسی دارند. اما در کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته ، معمولاً 70 درصد درآمد صرف غذا می شود که نیاز تمام مواد مغذی را برآورده نمی کند.

در کشورهای در حال توسعه ، گرسنگی پنهان برای کودکان و مادران وجود دارد. این اتفاق زمانی می افتد که غذای مصرفی به اندازه کافی مغذی نیست. به عنوان مثال ، کمبود آهن در کودکان رشد جسمانی و توانایی یادگیری آنها را در سنین مدرسه مختل می کند و توانایی آنها را برای انجام وظایف بدنی در بزرگسالان کاهش می دهد. غذای اصلی در چنین کشورهایی دارای مواد معدنی و ویتامین کمی است و هزینه پرورش مواد غذایی مانند گوشت ، ماهی و سبزیجات بالا است.

از سوی دیگر ، تولید غذا نیاز به زمین کشاورزی دارد. در حالی که میزان زمین های کشاورزی محدود است. در چنین شرایطی ، ظهور بیوتکنولوژی و تولید محصولات تراریخته و محصولات اصلاح شده ژنتیکی یا اصلاح شده ژنتیکی یک راه مهم و موثر برای تولید محصولات کشاورزی است. به دلیل افزایش تقاضا برای غذا و محدودیت زمین های کشاورزی ، گونه هایی با عملکرد بالا و عملکرد بالا مورد نیاز است. اصلاح ژنتیکی پیشرفت جدیدی است که امکان شناسایی ، جداسازی ، برچسب گذاری و درج ژن ها را در سایر گیاهان ممکن ساخته است. ژن ها روزانه از طریق جهش ها تغییر می کنند و گونه های جدید بیولوژیکی ایجاد می شوند. اصلاح ژنتیکی انتقال ژن ها را بین گونه ها تسهیل می کند.

بیوتکنولوژی

بیوتکنولوژی قیمت مواد غذایی را کاهش می دهد و غذا را سالم تر می کند ، راهی جدید و قدرتمند برای بهبود عملکرد و تولید محصول ، کاهش استفاده از سموم دفع آفات ، حفظ سلامت کشاورزان و کاهش هزینه های کشاورزی و در نهایت تغییر روش انتقال ژن است. در دسترس بودن آنها در غذا

یکی دیگر از مزایای این علم افزایش سطح ویتامین ها و مواد معدنی و کاهش ترکیبات آلرژیک طبیعی در غذا است. بهبود مواد مغذی و دسترسی به ویتامین ها و مواد معدنی در غذاهای اصلی از طریق فناوری و غنی سازی در کشورهای در حال توسعه راهی برای کاهش کمبودهای تغذیه ای است.

سه استراتژی اصلی در این زمینه وجود دارد:

1- کاهش سطح ترکیبات ضد تغذیه ای در غذاها که مانع توزیع و جذب مواد مغذی و ویتامین ها می شود.

2- افزایش سطح مواد مغذی و ترکیباتی که باعث جذب پوست و جذب مواد معدنی و ویتامین ها می شوند.

3- افزایش سطح مواد معدنی و ویتامین ها.

کاهش ترکیبات ضد تغذیه: راهکارهایی برای کاهش ترکیبات ضد تغذیه ای مانند اسید فیتیک که به فلزات موجود در دانه متصل شده و مانع جذب آن می شود. فیتین یک شکل اساسی ذخیره فسفر در بسیاری از دانه ها و دانه ها و یک ترکیب مهم برای جوانه زنی و رشد دانه است. به همین دلیل ، حذف این ترکیب از دانه غیرممکن است. بنابراین ، دانشمندان با اصلاح ژنتیکی سطح فسفر را در دانه ها افزایش دادند و اسید فیتیک را کاهش دادند ، در نتیجه اسید فیتیک را کاهش داده و در نتیجه مصرف مواد معدنی را بدون آسیب رساندن به فیزیولوژی گیاه افزایش دادند.

ترکیباتی را که جذب مواد مغذی را در پوست بهبود می بخشد ، اضافه کنید:

اسیدهای آمینه مانند سیستئین جذب آهن و روی را افزایش می دهند. با این حال ، سطح آنها در غذاهای اساسی مانند غلات کمتر از گروه گوشت است و افزایش کمی در میزان آن جذب این مواد معدنی را بهبود می بخشد. از آنجا که این ترکیبات جزء اصلی یک گیاه هستند ، افزایش کمی در سطح آنها بر فیزیولوژی چنین گیاهانی تأثیر نمی گذارد. با دستکاری ژنتیکی ، علاوه بر افزایش سطح آمینو اسیدها و پروتئین ها ، جذب مواد معدنی مانند آهن و روی نیز می تواند افزایش یابد. در این راستا ، تحقیقات زیادی برای افزودن مواد مغذی برنج به این محصول انجام شده است ، که نقطه قوت اصلی بسیاری از مردم در کشورهای در حال توسعه است.

یکی از این موارد افزایش آهن در برنج است. فریتین پروتئینی است که آهن را در گیاهان ، حیوانات و باکتری ها ذخیره می کند. مشخص شده است که ژن فریتین در گیاهانی مانند سویا ، آجیل و ذرت ثابت شده است. فریتین در درمان کم خونی مثر است. از سوی دیگر ، افزایش مصرف فریتین 50 درصد از مصرف فریتین حیوانی است. اما فولاد سویا فراهمی زیستی زیادی دارد و به خوبی جذب می شود. به همین دلیل است که دانشمندان توالی پروتئین سویا را در برنج ایجاد کرده اند. بنابراین ، مس ساخته شد که دارای یک پوست فلزی بزرگ بود. آنها همچنین ویتامین A را از طریق انتقال ژن گونه های برنج تولید کردند ، زیرا آندوسپرم برنج معمولاً حاوی این ویتامین نیست. بنابراین ، برنج تولید شد که جذب آهن و ویتامین A بالایی دارد.

جمعیت فقیر

برای فقیرترین جمعیت ، غذاهای اصلی اولین گزینه غذایی هستند و 40 تا 55 درصد از آهن دریافتی را تأمین می کنند. اگر غذای اصلی 50 درصد از آهن مورد نیاز خود را تامین کند (به عنوان مثال ، برنج در بنگلادش) ، دو برابر آهن موجود در برنج باعث افزایش 50 درصدی آهن آنها می شود و افزایش 50 درصدی مصرف آهن از برنج بهبود یافته بیولوژیکی ، کاهش می دهد.

3 درصد از کم خونی ها در زنان رخ می دهد. نشان داده شده است که اثر مکمل آهن در کاهش کم خونی 3 برابر برنج اصلاح شده ژنتیکی است ، اما هزینه آن 100 برابر بیشتر از هزینه برنج اصلاح شده ژنتیکی است. بنابراین ، تولید محصولات تراریخته و تغذیه مقرون به صرفه است و اثر بلندمدت دارد.

مواد مغذی:

ترکیبات زیادی در گیاهان وجود دارد که نقش تغذیه ای دیگری ندارند اما بر سلامت تأثیر مثبت دارند. مانند فیتواسترول ها که کلسترول خون را کاهش می دهند. به همین دلیل ، مقدار آن در دانه های روغنی از طریق ساختار ژنتیکی افزایش یافته است.

سایر مزایای بیوتکنولوژی:

از طریق بیوتکنولوژی ، می توان محصولاتی را از غلات ، میوه ها و سبزیجات تولید کرد که ماندگاری بیشتری نسبت به سایر محصولاتی که تبدیل نشده اند دارند. همچنین می تواند برای بهبود طعم ، بافت و طعم سایر محصولات استفاده شود.

از دیگر مزایای بیوتکنولوژی می توان به کاهش ترکیبات آلرژیک و ضد تغذیه اشاره کرد. آلرژی غذایی اصلی پروتئین است و راه کاهش آلرژی متوقف کردن بیوسنتز این پروتئین ها است. راه دیگر برای تغییر ساختار پروتئین ایجاد اثر منفی ایمنی است. این کار برای کاهش حساسیت به آجیل ، برنج و گوجه فرنگی انجام می شود. ترکیبات سمی مانند سولانین موجود در سیب زمینی نیز با تزریق ذرات اینورتاز مخمر به سیب زمینی کاهش یافته است. نمونه هایی از محصولات تولید شده توسط این فناوری عبارتند از روغن کانولا و روغن پنبه با اسیدیته بالا ، روغن سویا و اسید اولئیک ، برنج غنی از پروتئین و روغن سویا و امگا 3.

محصولات تراریخته و تغذیه ای متخصص تغذیه اصفهان

نتیجه:

با استفاده از فناوری انتقال ژن و بازیافت ، می توان محصولات غذایی خاص ، غنی و مولد ارائه داد که در حل مشکلات تغذیه ای جهان امروز بسیار مهم هستند. فقدان چنین محصولاتی در کشور ما قابل توجه است و تحقیقات در این زمینه راه حل بسیاری از مشکلات تغذیه ای کشور است.

لازم به ذکر است که هنوز تعداد کمی از مردم در جهان نگران تغییرات ژنتیکی این محصولات هستند و معتقدند با وجود همه اثرات مثبت ، ممکن است تغییرات و آثار نامطلوبی در محصولات ایجاد شود که نشان دهنده آثار آنها باشد. بعد.


دکتر رضا اطمینانانی

متخصص تغذیه اصفهان


دکتر. رضا اطمینانانی می تواند با ارائه رویکردهای اساسی تغذیه و تغذیه و عادات غذایی ، نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه اصفهان کلیک کنید.


توصیه شده:

منابع غذایی آنتی اکسیدان ها

رابطه تغذیه و احساسات

مضرات رژیم های بدون کربوهیدرات

روغن مناسب برای حفظ سلامتیدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *