لازمه عملکرد صحیح سیاسی و اجتماعی، وجود مجموعه ای منسجم از قوانین مبتنی بر اخلاق است.


آیت الله العظمی جوادی آملی در درس علم قرآن (هجدهم خدا) فرمودند که لا تَبْخَسوا النَّاسَ اشْیَاَهُمْ﴾ یکی از کامل ترین احکام قانون اساسی است، بدون اینکه بر این اساس کوتاه بیاید. حرام و از مصادیق ظلم است.

نبأخبر، آیت الله العظمی جوادی آملی: تأکید اسلام بر فعالیت های صالح سیاسی و اجتماعی، پرهیز از ظلم و ستم است، اما برای این فعالیت ها باید قوانینی مبتنی بر اخلاق وجود داشته باشد. حقوق فردی و حقوق جامعه حقوق نوشته نشده است.
آیت الله جوادی آملی در درس ترجمه علوم قرآن (۲۸ خرداد) اظهار داشت: پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) یکی از جامع ترین احکام قانون اساسی اسلام، مصداق ظلم حتی به کفار است.

اسلام نه تنها بر حقوق بشر بلکه بر حقوق حیوانات و گیاهان نیز تأکید دارد. در روایت، می خوانیم هر که طلحه یا سدره را سیراب کند با ایمان سیراب می کند.[۲]. همانطور که هر که درختی را سیراب کند مؤمنی را سیراب می کند.

بودا ظلم را از بزرگترین گناهان می دانست: قرآن می فرماید گناه ظلم بسیار بزرگ است.[۳]. نه تنها ستمگر به جهنم می رود. او خود چوب جهنم است.

مفسران برجسته قرآن کریم ادامه می دهند: اسلام بر فعالیت های صحیح سیاسی و اجتماعی برای پرهیز از ظلم و ستم تاکید دارد، اما برای این فعالیت ها نیاز به قوانینی مبتنی بر اخلاق است. حقوق فردی و حقوق جامعه حقوق نوشته نشده است.

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در تشریح ویژگی های یک انسان با اخلاق می فرمایند: «اخلاق وقتی در قدرت است، مثل وقتی است که در قدرت نیست. اینکه آدم او را ببیند یا نبیند یکی است. چه از او خبر داشته باشی چه ندانی همین است. این که کسی بتواند انتقام بگیرد یا نه یکسان است. انسان با اخلاق، آدمی نیست که تا زمانی که در قدرت است، هر کاری می خواهد بکند.

وی با اشاره به عنوان قدرت در کتاب سجادیه گفت: ایام سجاد علیه السلام خوب و بد داریم حسن الولایه یعنی مدیر خوب مدیر خوب اصل تکنولوژی را می داند اوست. عالم است و توان برنامه ریزی دارد یعنی عملاً می تواند مدیریت کند و قدرت حکمرانی و تفکر فرهنگی دارد اگر یکی از این دو نباشد مدیر خوبی نیست پیامبر در آن دعا فرمود خدایا ، من مدیر خوبی نیستم، مدیر خوبی نیستم، از مدیریت بد به شما پناه می برم.

معظم له با تاکید بر هماهنگی علم و عمل اذعان داشتند: مفسر قرآنی که بالای منبر آیه ای را تفسیر می کند و برخلاف آنچه در زیر آمده عمل می کند، عالم است اما با عمل بیگانه است. شما می گویید مواد مخدر برای معتاد کارتون مضر است. او می دانست که دچار مشکل شده است. دانش اما بدون تمرین درست.

اگر فلج مار یا عقرب ببیند. او می دانست که حیوان خطرناک نزدیک اوست و می تواند خطرناک باشد. او این چیزها را می داند، اما قدرت فرار ندارد. این افراد عقل عملی خود را از دست داده اند و بداخلاقی ملکه آنها شده است.

[۱]. سوره جن آیه ۱۵.

[۲]. الوصال الشیعه، ج ۱، ص ۱۳۸. ۹، ص. ۴۷۴.

[۳]. سوره جن آیه ۱۵.