قیمت یورو امروز شنبه ۸ آگوست ۱۴۰۱


قیمت یورو

دیدارنیوز – سرویس بازرگانی: امروز شنبه ۸ آگوست بر اساس آخرین نتایج تا ساعت ۰۹:۲۰ ۱۴۰۱ قیمت یورو در بازارها به ۳۶۰۰۰ و ۲۸۴ تومان رسید.

قیمت یورو:
یورو ۳۶ هزار و ۲۸۴ تومان

“یورو” واحد پول کشورهای منطقه یورو است که به ۱۰۰ سنت تقسیم می شود. آلمان، یورو فرانسه بلژیکی، اتریش اسپانیا کشور پرتغال یونان ایتالیا ایرلند لوکزامبورگ در ژانویه ۲۰۰۲ به طور رسمی در هلند و فنلاند راه اندازی شد و اکنون به طور رسمی در ۱۹ راه اندازی شده است. ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا .

برخی از بقایای استعماری کشورهای خارج از اروپا، مانند گویان فرانسه. گوادالوپ مارتینیک مایوت، تجدید دیدار جزایر قناری یورو نیز در برخی از کشورهای اروپایی مانند سنت پیر و میکلون رایج است.

هر سکه (سنت) یا (یورو) در هر کشور عضو منطقه یورو شکل و طرح خاص خود را دارد. هلند اسپانیا فنلاند آلمان سکه هایی مانند فرانسه با یکدیگر متفاوت هستند.

قیمت یورو امروز

تاریخچه یورو

ایده ارز واحد برای اولین بار توسط ژاک دلور، وزیر سابق اقتصاد فرانسه که از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۵ کمیسیون اروپا را رهبری می کرد، مطرح شد. هدف تقویت هویت اروپایی در بازارها و تثبیت قیمت هاست. برای دستیابی به رشد اقتصادی و منافع تجاری برای اعضا. در گزارشی که در سال ۱۹۸۹ ارائه کرد؛ دلورس پول رایج را یک هدف پولی مشترک توصیف کرد که بخشی از رهایی کامل از فعالیت های سرمایه داری است. یورو در میان آشفتگی های سیاسی و اقتصادی ایجاد شد و بزرگترین قدرت تجاری جهان را با هدف پیوند کشورهای اروپایی برای اهداف تجاری و سیاسی ایجاد کرد. دیوار برلین در سال ۱۹۸۹ سقوط کرد و آلمانی ها در فکر اتحاد مجدد بودند. کمونیسم در اروپای شرقی برچیده شد و منطقه شاهد فراز و نشیب های بسیاری بود. با وجود تأسیس اتحادیه اروپا پس از جنگ جهانی دوم، اقتصاد منطقه به سمت تحول نسبی حرکت کرده است.

معاهده ماستریخت در ۷ فوریه ۱۹۹۲ در شهر ماستریخت هلند به امضا رسید و از سال ۱۹۹۳ اجرایی شده است. این معاهده ساختار یک پول رایج را طراحی کرد. نماد این ارز جدید از حرف اپسیلون در الفبای یونانی (ε) الهام گرفته شده است و از سال ۲۰۰۱ سکه ها و اسکناس های آن توسط بانک مرکزی اروپا منتشر و به بازار عرضه شده است.

حقایق جالب در مورد یورو

امروزه یورو پس از دلار دومین ارز مهم جهان است. خبرگزاری آلمان دویچه وله حقایق جالبی در مورد یورو گزارش می دهد.

۱- اگرچه یورو در ۱ ژانویه ۱۹۹۹ معرفی شد، از اول ژانویه ۲۰۰۲، اسکناس و سکه یورو برای اولین بار در کشورهای اروپایی وارد گردش شد.

۲- حدود ۳۴۰ میلیون نفر در سراسر جهان از یورو در معاملات روزانه خود استفاده می کنند و یورو را به دومین ارز مهم دنیا تبدیل می کند.

۳- از اکتبر ۲۰۱۸; حدود ۱.۲ تریلیون یورو به صورت اسکناس و ۲۸ میلیارد یورو سکه در گردش ارز جهانی است.

۴- مسئولیت چاپ و ضرب اسکناس یورو در بانک مرکزی اروپا بر عهده بانک های مرکزی کشورهای عضو منطقه یورو می باشد. از این رو، اسکناس ها در منطقه یورو یکسان هستند، اما سکه ها در کشورهای مختلف تصاویر متفاوتی دارند.

۵: بلژیک در منطقه یورو; آلمان استونی ایرلند یونان اسپانیا فرانسه ایتالیا قبرس لتونی لیتوانی لوکزامبورگ مالت، هلند اتریش کشور پرتغال اسلوونی از جمله اسلواکی و فنلاند. همانطور که از واحد پول خود استفاده می کنند.

۶- علاوه بر ۱۹ کشور فوق، آندورا، موناکو، سن مارینو و واتیکان از یورو به عنوان واحد پول خود استفاده می کنند، اما مالک یورو نیستند.

۷: بر اساس گزارش بانک مرکزی اروپا، بین ۲۰ تا ۲۵ درصد یوروهای چاپی خارج از منطقه یورو مبادله می شود.

۸: آلمانی ها بیشتر از شهروندان سایر کشورهای منطقه یورو به پول نقد علاقه دارند: به طور متوسط ​​هر آلمانی ۱۰۹ یورو در کیف پول خود دارد. اتریش با ۸۹ و یونان با ۸۰ یورو در رتبه های بعدی قرار دارند. از سوی دیگر، پرتغالی با ۲۹ یورو کمترین سود نقدی را دارد. فرانسه ۳۲ یورو و هلندی ۴۴ یورو است.

۹- آلمان بانک مرکزی اروپا، که مقر آن در فرانکفورت، ۵; ۱۰، ۲۰ ۵۰ ۱۰۰ اسکناس های ۲۰۰ و ۵۰۰ یورویی چاپ می شود. به دلیل نگرانی های امنیتی و پولشویی، انتشار اسکناس ۵۰۰ یورویی در آوریل امسال متوقف می شود، در حالی که اسکناس های فعلی به عنوان ارز قانونی باقی خواهند ماند.

۱۰-۱ ۲، ۵، ۱۰، در حال حاضر سکه های ۲۰ و ۵۰ سنت و ۱ و ۲ یورو ضرب می شود. هر یورو معادل ۱۰۰ سنت است.

قیمت یورو امروز

طرح یورو

ارزش اسکناس های هفت رنگ یورو از ۵ تا ۵۰۰ یورو متغیر است. برخلاف اکثر ارزهای ملی، این اسکناس ها دارند ادبیات معروف کشورها. طراحی شخصیت های فرهنگی و سیاسی وجود ندارد.

یورو نماد اتحاد اروپاست و طراحی آن توسط رابرت کالینا انجام شده است. روی این اسکناس، کالینا نقشه اروپا است. پرچم اتحادیه اروپا؛ قوس ها او تصویری از پل ها و پنجره های معمولی کشید.

همچنین در حال حاضر هشت سکه یورو با عیار از یک سنت تا دو یورو وجود دارد. طراحی یک روی این سکه ها یکسان است، در حالی که یک روی آنها در هر کشور عضو اتحادیه اروپا طرح متفاوتی دارد.