قیمت مسکن ملی دو برابر شده است.


شورای مسکن ارشد ظرف یک سال؛ قیمت هر متر مربع مسکن دولتی; معروف به “نهضت ملی مسکن”؛ در همان زمان دو برابر این شورا اعلام کرد که زمین برای ۱.۴ میلیون خانه در حال حاضر شناسایی شده و پروژه های کمی برداشته شده است.

به گزارش اعتماد؛ لازم به ذکر است که دولت تنها ۸ ماه فرصت دارد تا به وعده «الگوی ایده آل» خود مبنی بر «دو میلیون واحد مسکونی در دو سال» عمل کند. اما قیمت مسکن کشور در همین مدت دو برابر شده و به دلیل کمبود منابع اعتباری و عدم همکاری شبکه بانکی، کار روی بسیاری از پروژه ها همچنان ادامه دارد. در حالی که وزارت راه و شهرسازی تقریباً بدون وزیر در حال فعالیت است، خبری از رفتن و اسکان و تعیین تکلیف رستم قاسمی نیست.

با توجه به تورم فعلی، احتمال افزایش قیمت ساخت و ساز با افزایش دوره ساخت این املاک بسیار بعید است. اتفاقی که حتما می افتد دقیقاً همان اتفاقات دوران احمدی نژاد است. طولانی بودن پروژه های مسکن مهر، تحقق هدف اولیه دولت برای ساخت خانه های کم درآمد را غیرممکن کرده است.

در حالی که امروز در حال نگارش این گزارش است، قیمت هر متر مسکن مهر در اطراف تهران بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان در نوسان است. یعنی مسکن مهر که روزگاری «خانه ارزان» بود. امروز به ۱.۵ میلیارد تومان در ۱۰۰ متر رسیده است. کافی است به تجربه ساخت مسکن در دولت نگاه کنیم.

در سال ۸۵ دولت نهم در کنار سایر برنامه ها منجر به «توزیع رانت» در پروژه های وابسته به منابع نفتی و قیمت نفت شد. طرح مسکن مهر نیز رونمایی شد. در این طرح دو میلیون واحد مسکونی در مدت ۸ سال با هزینه کم برای متقاضیان احداث می شود.

کارشناسان معتقد بودند مسکن مهر متری ۶۰ هزار تومان ساخته می شود اما دولت اصرار بر آزادسازی مبلغ ۳۰۰ هزار تومان داشت. اما از آنجایی که ساخت این خانه ها بیشتر به طول انجامید، در نهایت دولت آنها را با قیمتی بین ۲.۵ تا ۳ میلیون تومان به مردم تحویل داد. ۱۰ برابر بیشتر از قیمت اصلی از این قیمت ها خبری نیست.

مسکن در پردیس از متری ۱۰ میلیون تومان و در پرند از متری ۸ میلیون تومان شروع می شود. بر اساس این تجربه، دولت رئیس جمهور این بار وعده بزرگتر و عجیب تری داده است و گفته است که ظرف ۴ سال ۴ میلیون واحد مسکونی می سازد.

با وجود تشدید تحریم ها، گزارشی از سقوط نفت گزارش نشده است. از این رو دولت برای تامین مالی این پروژه عمرانی به بانک ها مراجعه کرد. بانک هایی که امروز با نارضایتی گسترده ای مواجه هستند تاکنون هیچ همکاری با دولت صورت نگرفته است. برآورد اولیه دولت برای هر متر مسکن بیش از یک سال دیگر است.

افزایش قیمت اجاره ماشین آلات

بخش بزرگی از افزایش قیمت هر مترمربع مسکن ملی را باید در آمار جهش قیمت نهاده‌های ساختمانی جستجو کرد. با نگاهی به گزارش مرکز آمار درباره اجاره ماشین آلات مورد استفاده در پروژه های عمرانی، کرایه اکثر ماشین آلات در سال گذشته ۱۰۰ درصد افزایش یافته و اکنون بخش خدمات با افزایش قابل توجهی روبرو شده است. او در پروژه های بزرگ خود را بیشتر نشان می دهد.

مثلا، متوسط ​​اجاره ساعتی یک کمپرسی ۱۰ تنی با راننده در نیمه اول سال گذشته حدود ۲۱۵ هزار تومان بوده است. اما بعد از یک سال به بیش از ۴۰۰ هزار تومان رسید. یا، در نیمه اول سال گذشته میانگین اجاره بهای ترنتا ساعتی حدود ۳۱۰ هزار تومان بود و یک سال بعد به حدود ۷۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

قیمت مصالح ساختمانی جهش کرد.

فکر می کنم در نیمه دوم امسال وضعیت بدتر شود. از اواسط سپتامبر، دلار نزدیک به ۲۰ درصد افزایش یافته است و بسیاری از کالاها افزایش قیمت داشته اند. معامله نهایی سیمان در بورس کالا به حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان در هر تن رسید که نسبت به پایان تابستان ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش نشان می دهد. قیمت سنگ و سنگ، مهمترین نهاده ساخت و ساز، در چند وقت اخیر رشدی را به ثبت رسانده است.

دبیر انجمن انبوه سازان همچنین گفت: در دو هفته اخیر بلوک سقفی یا همان یونیت از بازار محو شده و قیمت آن از متری ۱۱۰ هزار تومان به ۴۰۰ هزار تومان رسیده است. تولیدکنندگان تمایل دارند قیمت یک محصول را با “کمیابی مصنوعی” افزایش دهند و به نظر می رسد که در این مورد موفق بوده اند. در شش ماه گذشته قیمت سیمان از ۲۸ هزار تومان در هر کیسه به حدود ۵۰ هزار تومان رسیده است و اکنون انجمن سیمان از بورس کالا خواسته است تا قیمت سیمان را ۳۵ درصد افزایش دهد.

علی اکبر الوندیان در نامه ای به بورس کالا اظهار داشت: با توجه به افزایش بی رویه هزینه های تولید سیمان و درخواست های مکرر شرکت های سیمانی برای منطقی سازی قیمت پایه سیمان در بورس کالا، قیمت های پایه ثابت می ماند. علیرغم درخواست‌ها برای وادار کردن کارخانه‌ها به ورشکستگی در دو سال گذشته، اثرات یخ زدگی بازار و عمیق‌تر شدن رکود با ورود به فصل سرما در نهایت منجر به زیان خواهد شد. گروه کارشناسی دریافتند قیمت پایه سیمان خاکستری ۶۰ درصد افزایش یافته است. در انواع مختلف محصول معقول است و مورد تقاضای صنعت است.

بر این اساس قیمت سیمان فله از ۳۶۰ هزار تومان به ۴۸۶ هزار تومان در هر تن خواهد رسید. آره، این محصول در بازار فعلی با قیمت بالایی خرید و فروش می شود و عرضه و تقاضا از عوامل تعیین کننده بازار است.

سیف الله امیری رییس دفتر صنایع فلزی وزارت دفاع با رد افزایش ۳۵ درصدی قیمت کل سیمان تولیدی گفت: افزایش قیمت پایه سیمان برای جلوگیری از ارزان فروشی تصویب شده است. در بازار، شرکت هایی که به دلیل کمبود تقاضا، سیمان را با نرخ زیر قیمت کف می فروشند، با افزایش قیمت پایه، از رقابت منفی بین بنگاه ها جلوگیری کرده و تعادل بازار را بر هم می زنند.

اما هیچ کس نمی داند که آیا تولیدکنندگان سیمان نمی توانند قیمت ها را افزایش دهند و سپس بخش عرضه را دستکاری کنند و دولت مجبور شود دوباره برای تقاضای محصول هزینه کند. این تعداد زیادی از محصولات است. حتی دارو هم بود. سیمان است.