قطع یارانه برای مصرف کنندگان گاز بالا؟ مهر نیوز اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرنگار مهر، ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گاز طبیعی در جهان است و حتی در بازار نفت بسیار پربازده و پاک منطقه نیز نقش دارد. پارس جنوبی به دلیل مصرف ضعیف داخلی حتی پس از انجام تمامی مراحل نتوانست پاسخگوی تقاضا باشد و ذخایر گاز کشور در حال حاضر منفی و تقاضای کل بیش از عرضه گاز است. .

تجزیه و تحلیل سطوح مصرف و تفاوت ها نشان می دهد که قیمت گاز می تواند به طور قابل توجهی در بودجه ۱۴۰۱ برای ۲٪ از اکثر مصرف کنندگان گاز داخلی افزایش یابد. در ایران، مصرف انرژی همواره موضوع شایعات بسیاری در مورد الگوی مصرف بوده است. به تازگی برای ثبت نام کنندگان پرمصرف و کم مصرف، اشتراک تعرفه به یک اولویت سیاست برای اشتراک تامین انرژی و اصلاح الگوهای مصرف گاز تبدیل شده است.

محمدرضا جولای مدیر در حال ارسال شرکت ملی گاز ایران در بازنگری جزئیات طرح وزارت نفت برای بازنگری در تعرفه نردبان گاز نوشت: «محاسبه تعرفه برای مصرف کنندگان پرمصرف با پول با گاز افزایش دهید گاز خواهد بود این تعرفه به زودی اعلام می شود و افزایش می یابد. گاز لایحه مصرف کنندگان گاز طبیعی که الگوی مصرف را رعایت نمی کنند باید اعمال شود. گاز برای مشترکانی که سقف الگوی مصرف اعلام شده از سوی شرکت ملی گاز ایران را رعایت می کنند. باید به قیمت سال ۲۰۱۹ محاسبه شود.

محسن مظلوم فارسی باف مدیر تحقیقات و فناوری شرکت ملی گاز ایران خواستار تغییر تعرفه گاز شد. در عین حال در ژاپن و اکثر کشورهای اروپایی، دمای راحت حدود ۲۰ درجه سانتیگراد و کمتر از ۲۰ درجه سانتیگراد است. ما برای راحتی ۴-۵ درجه ای که مشخص می کنیم هزینه بالایی می پردازیم. وی با تاکید بر اینکه افزایش تعرفه گاز باید به سبد مشاغل خانوادگی بازگردد، گفت: تا زمانی که کالای آزاد رایگان باشد ارزش آن از بین می رود. بنابراین به جای بدون گاز باید سلول های کمی بهتر تهیه شود. اجازه دهید مشتریان پردرآمد و پرهزینه ما بیشتر برای لوازم خانگی کم هزینه و کم هزینه خرج کنند.

مالیات گاز داخلی جدید برای مصرف کنندگان بزرگ

در نوامبر سال جاری، یک هیئت دولتی تصمیم گرفت تا شش سال بعد تعرفه گاز برای بخش خانگی را تغییر دهد و با تمرکز بر مصرف کنندگان پرمصرف، آن را افزایش دهد. جدول تعرفه های جدید قیمت گاز داخلی را در ماه های سرد سال نشان می دهد. طبق این جدول، مصرف گاز سه مرحله اول بدون تغییر باقی مانده است. از سطح چهارم تا سطح قبلی که شامل مشترکین پرمصرف و پردرآمد می شود نسبت به سطح قبل ۴۰ درصد افزایش داشته است. مالیات گاز نسبت به تعرفه قبلی چهار برابر می شود.

قطع یارانه برای مصرف کنندگان گاز بالا؟

در مرحله آخر، قبض گاز مصرف کنندگان بزرگ چهار برابر می شود، اما قبض گاز از ضرب حجم مصرف هر فاز با افزودن آن به تعرفه محاسبه می شود. مدل تعرفه جدید از دو تا سه است. برابر است

شامل مالیات گاز داخلی جدید برای مصرف کنندگان بزرگ است.

بر اساس آمار و آمار، اصلاح مالیات گاز خانگی در آذرماه امسال تاثیر چندانی در اصلاح عادات مصرفی مصرف کنندگان گران قیمت نداشته است. در ۵ آبان، قبل از تصویب دولت سیزدهم برای تغییر مالیات گاز خانگی، قیمت این تانکر انرژی از سال ۲۰۱۴ تغییری نکرده است. در نتیجه، دولت ممکن است نیاز داشته باشد تعرفه گاز برای مصرف کنندگان پرمصرف (سطوح ۷ تا ۱۲) را چندین بار مورد بازنگری قرار دهد تا بر رفتار مصرف کننده بالاتر تأثیر بگذارد. زیرا برای تأثیرگذاری بر رفتار مصرف کنندگان بالا؛ عادات غذایی آنها تغییر نکرده است. انتظار می رود وزارت نفت “قبض گاز مصرف کنندگان مازاد بر مصرف را دو یا سه برابر کند” و یارانه مخفی پرداختی به آنها را ۹ درصد کاهش دهد. این یک گام به جلو است، اما با وضعیت فعلی فاصله دارد.

شکل زیر میزان مزایای محرمانه دریافتی ثبت نام کنندگان را در هر مرحله از استفاده قبل از اعمال نرخ های جدید مالیاتی و اعمال نرخ های جدید مالیاتی و اعمال نرخ های جدید مالیاتی نشان می دهد. پرداخت ها با رنگ آبی و رسیدها با رنگ قرمز نشان داده شده اند. علاوه بر این، مستطیل های کم رنگ با تعرفه های قدیمی و مستطیل های پررنگ تر با تعرفه های جدید مطابقت دارند. همانطور که در تصویر نشان داده شده است. تشخیص مالیات جدید شرکت گاز تغییر چندانی در معادلات ایجاد نکرد و در گام آخر قبض مصرف مشترکان پرمصرف (آبی پررنگ) را افزایش داد و یارانه آنها را کاهش داد. در نتیجه، به نظر می رسد مالیات گاز خانگی نیاز به بازنگری داشته باشد و تنها بر روی مشترکان پرمصرف (حدود ۵ درصد از مشترکان) تمرکز شود.

قطع یارانه برای مصرف کنندگان گاز بالا؟

آیا جریمه ها بر عملکرد کاربران بیش از حد تأثیر می گذارد؟

اگرچه وزارت نفت اقدامات کمی برای اصلاح مالیات بر گاز مصرف کنندگان گران قیمت انجام داده است. اگرچه جریمه های بالاتری برای کنترل مصرف مصرف کننده مورد نیاز است، این سیاست ممکن است بر رفتار مصرف کننده تأثیر بگذارد. می تواند تا حدودی از مصرف انرژی جلوگیری کند. جواد اوجی وزیر نفت اخیرا تعرفه گاز داخلی را برای تمرکز بر مشتریان پرمصرف بازتعریف کرد. ما قیمت ها را افزایش ندادیم. مصرف گاز بالاست. با مصوبه دولت برای سه مرحله اول که ۷۵ درصد مشترکان و ۵۰ درصد مصرف کنندگان گاز در فاز اول را شامل می شود، افزایش قیمت گاز وجود نخواهد داشت. این بخش ۵۰ درصد مصرف گاز را به خود اختصاص داده و قیمت گاز افزایش یافته است.

وی گفت: در محاسبه مصرف گاز ۱۲ مرحله داریم. با شروع فاز چهارم، قیمت گاز برای مصرف کنندگان پرمصرف در هر فاز ۴۰ درصد افزایش یافت که باعث کاهش ۲۵ میلیون مترمکعبی مصرف روزانه گاز شد. میزان انرژی ذخیره شده مشابه با تولید یک مرحله ای پارس جنوبی است که میزان سرمایه گذاری برای جبران مصرف گاز را کاهش می دهد. قیمت هر متر مکعب گاز در اروپا اکنون حدود ۳۳ سنت در هر دلار است. مصرف کنندگان بیش از حد گاز پارسال مترمکعبی ۴۰۰ تومان می پرداختند اما امروز باید ۲۰۰۰ تومان بپردازند. در مرحله بعد قیمت واقعی بنزین را برای آنها محاسبه خواهیم کرد.”

چه کسی از افزایش قیمت بنزین سود می برد؟

اصلاح رویه های تشخیص مالیات گاز؛ کاهش تدریجی و حذف ثبت نام کنندگان پرمصرف خانوار و یارانه های مخفی آنها فشار اقتصادی بر همه مصرف کنندگان وارد نخواهد کرد. بسیاری از مردم نه تنها از این موضوع ناراضی هستند، ما نیز از اجرای این برنامه استقبال می کنیم. دوم، افزایش قیمت ها می تواند منجر به تغییر عادات مصرفی آنها و کاهش مصرف گاز شود.

همانطور که می دانید، زمستان آینده ایران با کمبود گاز مواجه خواهد شد و استفاده از فشار برای کاهش تلفات انرژی در دست گروه های مصرف کننده بالا می تواند به مدیریت مصرف زمستان کمک کند. اگر قیمت بنزین در حال اجرا باشد اما مصرف کنندگان با تغییر مصرف موافقت نکنند، آنها باید بهای واقعی را بپردازند. از این بودجه می توان برای اجرای پروژه های بهبود مصرف استفاده کرد. علاوه بر اصلاحات مالیاتی، دولت باید سیاست های عمده ای را برای به حداکثر رساندن بهره وری انرژی اتخاذ کند تا بر رفتار مصرف کنندگان تأثیر بگذارد.