فعال کردن کلید کودک؛ آیا «طرح نگهداری» خاموشی آغاز شده است؟


فعال کردن کلید کودک؛  از خاموش کردن چراغ ها

دیدارنیوز- گزارش‌ها حاکی از حالت جستجوی ایمن یا قفل کودک در Google در اپراتورهای اینترنتی است. با این تابع، کاربران در هر سنی فقط می توانند به محتوای مناسب کودک در Google دسترسی داشته باشند. این ویژگی در حالت قفل فعال می شود و این بدان معنی است که نمی توان آن را خاموش کرد.

از روز گذشته کاربران ایرانی متوجه شده اند که اپراتورهای این کشور با فعال کردن قابلیت جستجوی ایمن در گوگل، به طور ناگهانی امکان جستجو با گوگل را محدود کرده اند.

جستجوی ایمن چیست؟
موتورهای جستجو قابلیتی به نام جستجوی ایمن دارند تا از دسترسی کاربران کودک به محتوای نامناسب جلوگیری کنند. با فعال کردن این ویژگی، اگر کودک قصد جستجوی محتوا در گوگل را داشته باشد، نتایج موتور جستجوی گوگل برای او فیلتر می شود و محتوای غیراخلاقی و خشونت آمیز برای او نمایش نمی دهد.

میلاد نوری، کارشناس فناوری اطلاعات درباره محدودیت‌های اپراتورهای اینترنتی در توییتر نوشت: همه مشترکان آنها کودکانه تلقی می‌شوند و عملکرد جستجوی امن گوگل را به صورت قفل شده (با یا بدون دسترسی) فعال کرده‌اند.

بر اساس گزارش ها، این محدودیت برای اینترنت رایتل نیز اعمال می شود. برخی از مشترکان اینترنت ثابت در شبکه های اجتماعی از فعال شدن این محدودیت در اینترنت آنها خبر داده اند. این محدودیت برای موتور جستجوی بینگ نیز اعمال شد.

بر اساس نتایج پیگیری اپراتورها، به نظر می رسد تغییراتی که در تنظیمات جستجوی گوگل رخ داده توسط این شرکت ها انجام نشده است، بلکه توسط لایه های بالاتر صورت گرفته است.

کارشناسان می گویند این مشکل یک مشکل امنیتی برای کاربران نیست، بلکه مشکل اینجاست که کاربران انتخاب خود را برای تغییر حالت جستجوی ایمن در موتورهای جستجو از دست می دهند، به عبارت دیگر، کل کشور در اینترنت به عنوان یک کودک درک می شود.

این در حالی است که وزیر ارتباطات به قابلیت‌های جستجوی ایمن گوگل اشاره کرد و از لزوم ارائه اینترنت امن برای کودکان و نوجوانان ایرانی گفت. به گفته این وزارتخانه، ظرف دو هفته اجرا خواهد شد. زمانی که کودکان و نوجوانان از اینترنت استفاده می کنند، فقط به وب سایت هایی اجازه دسترسی خواهند داشت که طبق دستورالعمل های وزارتخانه در لیست سفید قرار دارند.

چند روز پیش مهدی سالم، مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات در یک نظرسنجی توییتری از مردم خواست نظر خود را در مورد اینترنت امن اعلام کنند. اکثریت کاربران منفی هستند و این نظرسنجی را مقدمه ای برای محدودیت های بیشتر در اینترنت می دانند، اما یکی از مقامات وزارت ارتباطات این سرویس را برای کودکان و نوجوانان فراخوانده و هرگونه دخالت در این برنامه را رد کرده است.

فعال کردن کلید کودک؛  از خاموش کردن چراغ ها

با این حال، کاربران مشکوک هستند که طرح امنیتی به کندی اجرا می شود. در ماه های اخیر، کاربران فضای مجازی بارها از مشکلات دسترسی به اینترنت شکایت کرده اند.

در زمان انتشار این خبر، زمزمه هایی مبنی بر خودداری فیروزآبادی از انتصاب ابوالحسن فیروزآبادی به عنوان دبیر شورای عالی فضای مجازی به دلیل مخالفت با طرح دفاع منتشر شده بود.

فعال کردن کلید کودک؛  از خاموش کردن چراغ ها

او گفت: «این گزارش‌ها کاملاً نادرست است. عاری از باطل است. حق استعفا و اخراج وجود ندارد. من همچنان به عنوان دبیر شورای عالی فضای مجازی مشغول به کار هستم.

وی در بخشی دیگر از بیانیه خود درباره آخرین وضعیت طرح دفاعی گفت: موضع شورای عالی فضای مجازی درباره طرح دفاع اعلام شد و از آن زمان تاکنون تغییری در این روند ایجاد نشده است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به این سوال که برخی از تصویب ۲ طرح دفاعی در اجلاس های فضای مجازی بعد از نوروز ۱۴۰۱ صحبت می کنند، گفت: این خبر صحت ندارد. در خصوص طرح دفاع از فضای مجازی بعد از عید جلسه ای تشکیل نشده و مفاد این طرح به تصویب نرسیده است.

وی در خصوص شورای عالی فضای مجازی که روز سه شنبه برگزار شد، گفت: این جلسه در مورد شبکه ملی اطلاعات بود و وظایف دولت در این زمینه را مورد بحث و بررسی قرار دادیم. آنها اعلام کردند با وجود رشد ۴۲ درصدی تا امروز، شبکه ملی اطلاعات تا پایان سال به ۶۶ درصد خواهد رسید.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به این سوال که آیا در جلسه درباره محدودیت بیشتر فیلترشکن ها بحثی مطرح شده است، گفت: بحثی درباره فیلترشکن ها مطرح نشده است. آنها فقط در مورد مسئولیت های دولت در زمینه اینترنت کشور و زیرساخت های مربوطه صحبت کردند.

منبع: روزیاتو