غذاهای پرخطر متخصص تغذیه اصفهان


سیگار کشیدن غذا ؛ مزه دار اما خطرناک

خطر مصرف 50 گرم سوسیس دودی مانند مصرف یک بسته سیگار یا 4 روز تنفس در هوای آلوده شهر است! در این قسمت از وب سایت دکتر تغذیه اصفهان دکتر رضا اطمینانانی ، قصد داریم اطلاعاتی در مورد غذاهای خطرناک سیگار کشیدن در اختیار شما قرار دهیم.

سیگار کشیدن فرآیندی است که شامل پختن ، چشیدن و نگهداری مواد غذایی به مدت طولانی است. در این فرایند ، غذا در معرض دود قرار می گیرد (معمولاً دود ناشی از سوختن چوب را استنشاق می کند). در سیگار کشیدن ، غذا به مدت چند ساعت در معرض دود قرار می گیرد تا غذای خام مانند گوشت یا ماهی در طی این فرآیند به طور کامل جذب شود. در سیگارهای سرد ، مواد غذایی به مدت طولانی و گاهی تا چند روز در معرض دود قرار می گیرند تا ماندگار یا طعم طولانی تری داشته باشند. این روش معمولاً برای گوشت یا ماهی استفاده می شود ، اما گاهی پنیر ، سبزیجات و میوه های مختلف نیز به این روش دود می شوند. گاهی مواد معطر به چربی مورد استفاده برای استنشاق غذا اضافه می شود.

سیگار کشیدن در نقاط مختلف جهان

در چین ، از مخلوط برنج خام ، شکر و چای برای دم کردن چای استفاده می شود. این مواد را در انتهای تابه قرار می دهند و سپس گوشت یا غذای دیگری را داخل تابه می ریزند و غذا را دودی می کنند. وقتی غذا دود می شود ، عطر مخلوط برنج و چای را جذب می کند.

در اروپا معمولاً از چوب بلوط برای جذب گوشت و ماهی استفاده می شود ، اما امروزه از بلوط به عنوان منبع غذایی استفاده می شود.

در آمریکای شمالی ، علاوه بر بلوط و گردو ، از گردو نیز استفاده می شود. در حقیقت ، گاهی اوقات از چوب درختان میوه مانند گیلاس یا آلو برای سیگار کشیدن نیز استفاده می شود.

در گذشته در مزارع غربی ساختمان خاصی به نام دود خانه وجود داشت. در این قسمت انواع گوشت ها دود می شد و سپس این گوشت ها حفظ می شدند.

امروزه در دو روش مدرن و صنعتی از دود مایع استفاده می شود که از تقطیر ، تصفیه و جمع آوری دود معمولی بدست می آید که تأثیر کمی دارد.

خطر مصرف غذاهای مرتبط با سیگار کشیدن

فرآیند سیگار کشیدن رشد باکتری ها را مهار کرده و تجزیه چربی های موجود در محصول را کند می کند ، اما از سوی دیگر ، تاکنون صدها ترکیب سمی در دود شناسایی شده است که برای سلامتی انسان خطرناک و گاهی عاری از سرطان است.

برخی از مواد موجود در دود شبیه ترکیبات سمی موجود در دود سیگار است. با تحریک دستگاه گوارش ، این ترکیبات می توانند بر سلامت انسان تأثیر سوء داشته باشند و خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان ، مانند سرطان معده و روده بزرگ را افزایش دهند. جالب است بدانید که خطر مصرف 50 گرم سوسیس دودی مانند مصرف یک بسته سیگار یا 4 روز تنفس هوای آلوده در شهر است.

سیگار کشیدن در حالت کنترل نشده باعث ایجاد ترکیبات هیدروکربنی در گردش مانند آنتراسن می شود که برای سرطان سمی هستند و وارد محصول دخانیات می شوند. این مشکل بیشتر در محصولاتی که معمولاً خارج از مدیریت سلامت تولید می شوند شایع است.

علاوه بر این ، مونوکسید کربن از چربی چوب با هموگلوبین و میوگلوبین موجود در خون ترکیب شده و رنگ خاصی از محصولات سیگاری را تشکیل می دهد. مونوکسید کربن سطح میکروارگانیسم های هوازی را در محصول نهایی کاهش می دهد و اکسید چربی را کند می کند. از سوی دیگر ، مونوکسید کربن با تحریک میکروب های تولید کننده هیستامین ، میزان هیستامین موجود در یک محصول را افزایش می دهد و می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا آلرژیک در کاربر شود.


بیشتر بدانید: خطرات قند را بررسی کنید


فرآیند سیگار کشیدن ترکیبات پراکسید روی سطح محصولات گوشتی ایجاد می کند که خطر ابتلا به سرطان محصول را نیز افزایش می دهد. سیگار کشیدن گوشت و ماهی نیز احتمال فعالیت لیستریا مونوسیتوژنز در محصول را افزایش می دهد. این باکتری یکی از علل مسمومیت غذایی است. می تواند علائم شدیدی را در نوزادان ، سالمندان و سایر افراد آسیب پذیر ایجاد کند.

علاوه بر خطرات ذکر شده در اکثر موارد ، مواد اولیه گوشت برای سیگار کشیدن استفاده می شود. حاوی آلاینده ها و ترکیبات اساسی ناشی از فساد مواد غذایی است. با توجه به این واقعیت که در فرآیند سیگار کشیدن ، طعم غذا تغییر می کند ، تشخیص فساد مواد غذایی دشوار می شود و این خدمات زمینه سودآوری و تقلب در غذا را فراهم می کند.

در میان محصولات دودی ، سوسیس و محصولات گوشت سوسیس به دلیل مصرف نادرست در جامعه ، بزرگترین تهدید برای سلامت مصرف کنندگان است. آنچه مسلم است این است که چنین محصولاتی حاوی نیترات بیشتری (که می تواند در بدن به نیتروزامین تبدیل شود) بیشتر از سوسیس های معمولی است. مصرف چنین محصولاتی خطر ابتلا به سرطان معده و روده بزرگ را افزایش می دهد. سرطان معده بیشتر در اروپای شرقی و ایسلند شایع است ، جایی که چنین محصولاتی به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. تحقیقات نشان داده است که خطر ابتلا به انواع بیماری ها از طریق مصرف محصولات سیگاری مشابه خطر بیماری هایی است که در اثر مصرف زیاد چربی اشباع ایجاد می شود.

غذاهای پرخطر متخصص تغذیه اصفهان

توصیه ها

1- اگر از خوردن گوشت دودی یا شور لذت می برید ، به طور مرتب و به مقدار کم از آن استفاده کنید. زیرا این محصولات به آرامی تأثیر مضر بر بدن دارند. تا جایی که ممکن است در یک زمان یا به مدت طولانی از سوزاندن آنها خودداری کنید.

2 – هنگام سیگار کشیدن محصولات مانند ماهی ، گوشت ، سوسیس و کالباس ، نمک زیادی استفاده می شود. بنابراین ، استفاده از این محصولات برای افراد مبتلا به فشار خون بالا توصیه نمی شود.

افراد مبتلا به سردردهای میگرنی نیز باید از خوردن گوشت دودی خودداری کنند. از آنجا که این غذاها حاوی تیرامین هستند ، این نوع سردردها را تشدید می کنند.


دکتر رضا اطمینانانی

متخصص تغذیه اصفهان


دکتر. رضا اطمینانانی با ارائه رویکردهای اساسی تغذیه و تغذیه و عادات غذایی می تواند نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر رضا اطمینانانی ، متخصص تغذیه اصفهان کلیک کنید.


توصیه شده:

مضرات رژیم های بدون کربوهیدرات

روغن مناسب برای حفظ سلامتی

محصولات تراریخته و تغذیه ای

اثرات مواد قندی را بررسی کنیددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *