عوارض جانبی داروها را بشناسید

شکی نیست که داروها کیفیت زندگی و طول عمر ما را بهبود بخشیده اند. برای بسیاری از افراد، بهبود در سلامت آنقدر قابل توجه است که هرگونه ذکر کلمه “عوارض جانبی” یا “تداخل دارویی” باعث واکنش فوری انکار می شود. عوارض جانبی چه هستند؟ پس از مصرف طولانی مدت دارو، این سردرد نمی تواند توسط دارو ایجاد شود. یا اینکه این احساس عجیب قبلا هرگز اتفاق نیفتاده است، مطمئن نیستم چرا. اگر او ناپدید شود – همه چیز عالی است.

در حالی که این قسمت های کوچک (به عنوان مثال، سردرد، احساسات غیر معمول، احساس فشار، بثورات پوستی، کم آبی، تغییرات ظریف در رفتار، و غیره) همچنین به معنای تمرکز درونی و درک واکنش هر یک از ما به داروها است.

انتظارات همچنین در چگونگی “انتظار” موفقیت یک دارو نقش دارند. تبلیغات دارویی به ما می گوید علائم ما چیست و چگونه آنها را برطرف کنیم. همه به ما می گویند که این دارو مؤثر خواهد بود و همه در جهان می دانند که این دارو مؤثر خواهد بود. دوستان همچنان از ما حمایت می کنند و متوجه تغییرات مثبت در ظاهر یا خلق و خو می شوند. تنها زمانی که به نظر می رسد همه چیز خوب پیش می رود و انتظارات بالاست، نادیده گرفتن یا تحمل عوارض جانبی آسان تر است.

همانطور که با روند پیری روبرو هستیم، داروهایی که تحمل شده اند ممکن است بدترین دشمنان ما شوند. بدن ما گاهی اوقات به داروهای تجویزی زمانی که با داروهای بدون نسخه، مکمل های غذایی یا سایر داروها ترکیب می شود، واکنش متفاوتی نشان می دهد. عوارض جانبی ممکن است در عرض چند روز، دو هفته یا ماه پس از شروع یک داروی جدید ظاهر شود.

احتمالاً چیزی برای نگرانی وجود ندارد، مگر اینکه قسمت ها یا تجربیات اشتباه پیش بروند. با این حال، مانند بسیاری از مردم، ما نیاز به تأیید داریم که این رویدادها خطرناک نیستند. با توجه به مدت زمانی که به استفاده از داروها اختصاص می دهیم، به یک برنامه یا برنامه ساده نیاز است تا به ما اطلاع دهد که آیا باید نگران عوارض جانبی احتمالی دارو باشیم یا خیر. از آنجایی که خطر عوارض جانبی و تداخلات دارویی با افزودن داروهای تجویز شده تشدید می شود، دانستن اینکه کدام دارو باعث ایجاد مشکل می شود نیز مفید خواهد بود.

یکی از ابزارهایی که در حال توسعه است، سیستم رتبه‌بندی «عوارض جانبی» درمانی دارویی (PTRQoL) است که برای غربالگری بیمارانی که درمان دارویی تجویزی دریافت می‌کنند برای علائم شدید یا مداوم طراحی شده است. اثرات جانبی. ۱ در عرض چند دقیقه، بیماران می توانند به یک چک لیست ۵ سوالی پاسخ دهند که تقریباً ۶۰٪ از عوارض جانبی شناخته شده را که احتمالاً از طریق داروها در مناطق درمانی مشابه رخ می دهد، شناسایی می کند.

داروهای موجود در چک لیست را می توان با توجه به مشخصات دارویی و بحث با بیماران، توسط داروسازان از قبل انتخاب کرد. از روی ادبیات، داروسازان می توانند شدت یک عارضه جانبی، فراوانی آن و ناخوشایند بودن عوارض جانبی برای بیماران را تعیین کنند.

در این زمان، برنامه PTRQoL یک پایگاه داده کامل از تعامل را حفظ می کند، اما داده ها را برای مشترکین نگه نمی دارد. با این حال، هنگامی که سیستم به طور کامل توسعه یافت، اطلاعات مناسب برای استفاده در صورتحساب بازپرداخت، اسناد تضمین کیفیت و تجزیه و تحلیل مقایسه ای داروهای مورد استفاده برای درمان شرایط خاص را ارائه می دهد.

در حال حاضر، این سیستم فاقد توانایی سازگاری با خواص فیزیکی و ژن‌های مختلف است. موانع دیگر شامل گنجاندن یافته های آزمایشگاهی و سوابق پزشکی از بستری شدن در بیمارستان و داروهای تجویز شده است که به طور معمول از داروخانه های خارج از شبکه داروخانه یا داروخانه های رقیب تهیه می شوند. اما اینها فقط مسائل فنی هستند و فرصت هایی برای استانداردسازی این اطلاعات در انتظار توسعه بیشتر این ایده است – اما در حال حاضر، توسعه یک ابزار ضروری برای ارزیابی عوارض جانبی نقطه شروع است.

به طور خلاصه، در حالی که واکنش‌های آلرژیک به مراقبت فوری پزشکی نیاز دارند، علائم ظریفی که بیش از دو بار پس از مصرف دارو رخ می‌دهند یا پس از یک روز از بین نمی‌روند، باید توسط داروساز، پرستار یا تجویزکننده شما ارزیابی شوند. در برخی موارد، الگوها ممکن است وجود داشته باشند، اما تشخیص آنها دشوار است، مگر اینکه یک رکورد نگه داشته شود. هنگام ثبت سوابق، به نوع تشنج، زمان تشنج، نوع غذای مصرفی و سایر علائم هنگام مصرف داروهای جدید، تغییر داروها و افزودن داروهای تجویزی یا بدون نسخه به رژیم توجه کنید.

انتقال این اطلاعات به متخصصان مراقبت های بهداشتی می تواند به ردیابی عوارض جانبی دارو پس از عرضه دارو به بازار کمک کند. علاوه بر این، متخصصان سلامت می توانند به اطلاعات به موقع مانند فراخوان دارو، تغییر دوز، و هشدارهای اضافی که می توانند به برچسب داروها و برگه های اطلاعات بیمار اضافه شوند دسترسی داشته باشند. این اطلاعات همچنین ممکن است برای به‌روزرسانی چک لیست سیستم رتبه‌بندی «عوارض جانبی» PTRQoL استفاده شود.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر