علائم تحمل لاکتوز و روش های درمان


احتمالاً حداقل یکبار عبارت “عدم تحمل لاکتوز” را شنیده اید. جی! آیا معنی این قسمت را می دانید؟ یا چگونه می توان تشخیص داد که عدم تحمل لاکتوز داریم؟ و واقعا ، درمان آن چیست؟ با ما همراه باشید تا پاسخ همه سوالات خود را بیابید.

عدم تحمل لاکتوز

عدم تحمل لاکتوز چیست؟

عدم تحمل لاکتوز یا عدم تحمل لاکتوز یک بیماری دستگاه گوارش است. افراد مبتلا به این بیماری نمی توانند لاکتوز یا قند شیر را به طور کامل هضم کنند. بنابراین ، پس از مصرف انواع محصولات لبنی ، از عوارض جانبی مانند اسهال ، تورم و درد رنج می برند. این بیماری کاملاً بی ضرر است. یعنی ، سلامت بیمار را تهدید نمی کند. اما گاهی اوقات می تواند بسیار آزاردهنده باشد.

علت عدم تحمل لاکتوز چیست؟

طبق تحقیقات انجام شده ، بدن برای تجزیه قند شیر یا لاکتوز به ماده ای به نام لاکتاز نیاز دارد. این ماده معمولاً در روده کوچک تولید می شود. در نتیجه ، افرادی که روده آنها این ماده را تولید نمی کنند ، در هضم لاکتوز مشکل خواهند داشت. کاهش سطح لاکتاز را می توان کمی جبران کرد. یعنی بدن به هر طریقی سعی می کند لاکتوز را استخراج کند. اما هنگامی که این مقدار به یک حد مشخص برسد ، بدن دیگر قادر به هضم آن نخواهد بود. بنابراین ، یک فرد با استفاده از محصولات لبنی مشکلات زیادی دارد.

جی! علائم این بیماری چیست؟

افرادی که این مشکل را دارند ، پس از 30 تا 120 دقیقه خوردن غذاهای حاوی لاکتوز ، مشکلات زیر را دارند:

  • تورم؛
  • گوز؛
  • سوزش سر دل و سوزش سر دل ؛
  • اسهال ؛
  • تهوع و حتی استفراغ.

چرا درمان این بیماری مهم است؟

وقتی با عدم تحمل لاکتوز مشکل دارید ، ناخودآگاه از محصولات لبنی متنفر هستید. با مصرف هر یک از محصولات لبنی مشکلات زیادی خواهید داشت. به همین دلیل باید از لبنیات و محصولات لبنی خودداری کنید. این می تواند باعث شود بدن شما کلسیم کافی دریافت نکند. بنابراین شما باید این مشکل را حل کنید.

عدم تحمل لاکتوز

چرا به این بیماری مبتلا می شویم؟

همانطور که گفته شد ، وقتی روده کوچک لاکتاز کافی تولید نمی کند ، به این بیماری مبتلا می شویم. بدن با کمک لاکتاز ، قند شیر را به دو قند ساده گالاکتوز و قند تبدیل می کند. این قندها به راحتی توسط روده جذب می شوند. ممکن است روده شما به دلایل مختلف نتواند این آنزیم را در بدو تولد یا در طول زندگی تولید کند. در نتیجه سطوح پایین این آنزیم ، عدم تحمل لاکتوز ایجاد می شود.

جالب است بدانید که سطوح لاکتاز در بدن به طور طبیعی کاهش می یابد. لاکتاز در بدن نوزادان فراوان است. اما بعد از اینکه کودک دیگر از شیر استفاده نمی کند ، سطح ماده معمولاً کاهش می یابد. اما این منجر به عدم تحمل لاکتوز نمی شود. در حقیقت ، بدن شما تولید لاکتاز را به دلیل بیماری کرون ، رشد بیش از حد باکتری ها ، بیماری سلیاک یا عفونت های متعدد کند می کند.

جی! درمان عدم تحمل لاکتوز چیست؟

متأسفانه باید بگوییم که این بیماری درمان خاصی ندارد. این بدان معناست که شما نمی توانید این مشکل را با مصرف دارو یا حتی جراحی حل کنید. با این حال ، نکاتی وجود دارد که می تواند در این زمینه به شما کمک کند:

  • مصرف شیر را تا آنجا که ممکن است کاهش دهید.
  • به تدریج شیر بسیار کمی به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید.
  • از محصولات کم لاکتوز استفاده کنید ؛
  • پودر لاکتوز را به محصولات لبنی اضافه کنید.
  • از محصولات لبنی بدون لاکتوز استفاده کنید.
عدم تحمل لاکتوز

محصولات لبنی بدون لاکتوز چیست؟

همانطور که گفته شد ، وقتی بدن باکتری لاکتاز ندارد ، از هضم و تجزیه لاکتوز قدردانی نمی کند. به این ترتیب مشکلات گوارشی خواهید داشت. به همین دلیل است که بسیاری از تولید کنندگان لبنیات افزودن پودر یا عصاره لاکتاز به محصولات دیگر را در نظر می گیرند. به این ترتیب ، افرادی که مشکلات گوارشی دارند از لاکتاز و همچنین لاکتوز استفاده می کنند. در نتیجه ، آنها دیگر مشکل جویدن را نخواهند داشت. بسیاری از شیرهای بدون لاکتوز در حال حاضر در فروشگاه ها موجود است. در حقیقت ، فراموش نکنید که می توانید عصاره لاکتاز را خودتان به شیر اضافه کنید. اما شیر بدون لاکتوز بافت نرم دارد و عصاره لاکتاز زیر دندان شما نمی رود.

بنابراین دوستان عزیز ، شما؟ آیا شما نیز از عدم تحمل لاکتوز رنج می برید؟ جی! برای حل مشکل خود چه روشی را انتخاب کردید؟ جی! آیا از محصولات لبنی بدون لاکتوز استفاده می کنید؟ نظرات خود را با ما و همکاران خود به اشتراک بگذارید. فراموش نکنید که ما مشتاقانه منتظر دیدن نظرات شما دوستان عزیز هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *