طرح ترافیک در سال جدید چگونه اجرا می شود / زمان بندی طرح در موج هفتم کرونا؟


خبرگزاری فارس گروه شهری: از ۳۱ خرداد تا ۱۲ شهریور، وزارت نیرو پیشنهاد تغییر ساعات اداری از ساعت ۷ صبح به ۱۳:۳۰ بعد از ظهر را داد که البته این موضوع در سراسر کشور تصویب شد. ساعت اجرای طرح ترافیک بدون تغییر باقی مانده است.

در حال حاضر طرح تراکم ترافیک و طرح کنترل آلودگی هوا از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۰۶:۳۰ الی ۱۷:۰۰ و روزهای پنجشنبه فقط در محدوده کنترل آلودگی از ساعت ۰۶:۳۰ الی ۱۳:۰۰ اجرا می شود.

بر اساس طرح ترافیک، ساکنان منطقه یک بار قبل از ساعت ۹ صبح و یک بار بعد از ساعت ۱۶ دسترسی رایگان خواهند داشت. با این حال، اگر ساکن منطقه برنامه نیستید. امکان خروج رایگان یکباره لغو شده است.

وسعت و حدود منطقه کنترل آلودگی با وسعت و محدوده منطقه قبلی یا هر منطقه یکسان است. محدوده این منطقه از شمال تا بزرگراه همت (از سه راهی امام علی (ع)) است. چهارراه شهید چمران); بزرگراه بعث (از تقاطع امام علی (علیه السلام) تا سه راهی شهید نواب) از جنوب؛ تقاطع شهید همت به سه راهی بعث از شرق) و بزرگراه شهید چمران از غرب (چهارراه شهید همت به سه راهی بعث).

۲۰ روز سفر رایگان فقط برای سفر در محدوده کنترل آلایندگی است و در صورتی که رانندگان قصد ورود به محدوده طرح ترافیک را دارند باید با وجه کافی حساب شهروندی خود را شارژ کرده و روز مورد نظر را برای سفر رزرو کنند.

نرخ برنامه ریزی ترافیک نیز به عوامل مختلفی بستگی دارد و می تواند تغییر کند. مدت زمان طرح ترافیک؛ عواملی مانند وضعیت معاینه خودرو و ساعات تردد. می توانند قیمت طرح ترافیک را افزایش یا کاهش دهند.

رانندگان در صورت تمایل به خرید طرح تراکم ترافیکی یک روزه باید ۹۸ هزار تومان به حساب شهر تهران واریز کنند. در این مورد، نوع معاینه فنی؛ با در نظر گرفتن وضعیت برنامه ترافیکی و ساعات تردد مبلغی به حساب فرد بازپرداخت می شود. اگر معاینه فنی منظم داشته باشند باید حدود ۴۴ هزار تومان برای برنامه راهبندان روزانه بپردازند.

در حال برنامه ریزی برای راهبندان در این زمینه هستیم. به مجتبی شفیعی معاون حمل و نقل و حمل و نقل شهرداری تهران رسید. وی در گفتگو با خبرنگار فارس از احتمال تغییرات در طرح ترافیک گفت.، گفت: زمان اجرای طرح تراکم ترافیک با توجه به شرایط کنونی کرونا تغییر نمی کند مگر اینکه در شورای کنترل ترافیک تصمیم گیری شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تصمیم به تغییر تصمیم خود برای اجرای طرح سال آینده گرفته اند، پاسخ مثبت دادند. با این حال، طرح ترافیک فعلی یک گام به طرح ترافیک قدیمی نزدیکتر است. منصفانه است، اما معایب خود را نیز دارد.

معاون شهردار تهران گفت: شورای ترافیک تهران مذاکرات اولیه را انجام داده و تصمیم به تشکیل کمیته ای برای پیشنهاد مدل جدید مدیریت تراکم ترافیکی شده است. اما واضح است که ارقام مصوب عوارض و جریمه فعلی بازدارنده نیست و پلیس به دلیل مسائل قانونی برای مدل جدید ترافیک جریمه نمی کند. باعث شده بسیاری از افراد ترجیح دهند با ماشین شخصی وارد شهر شوند. در مدل جدید در حال طراحی برخی از نقاط ضعف تا حد امکان برطرف خواهد شد.

شفیعی تصریح کرد: مدل محدوده ترافیک باید متناسب با میزان تردد و مدت زمان ورود خودرو به این گره و میزان عوارض باشد. این بدان معناست که با افزایش تراکم ترافیک، عوارض باید بیشتر شود و در عین حال، مردم مدت بیشتری در ترافیک بمانند. برای تشویق مردم به ترک، باید عوارض بیشتری بپردازند.

وی گفت: طرح ترافیک باید انعطاف پذیر باشد و در طول شبانه روز به صورت مستمر بر اساس منطقه تغییر کند.

اجرای طرح تراکم ترافیک باید بازنگری همه جانبه شود.

سید محمد آقامیری، عضو کمیسیون شهرسازی و حمل و نقل شورای شهر تهران در این باره به خبرنگار فارس گفت: موضوع تغییر زمان اجرای برنامه راهبندان باید به طور جامع بررسی و پیشنهادات به طور کامل مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی افزود: تمامی عوامل موثر در ایجاد گره ترافیکی در شهر تهران باید مورد ارزیابی قرار گیرد، نظرات اکثریت مردم احصا شود و ابعاد مختلف آن با مشاوره کارشناسان خودرو و حمل و نقل سنجیده شود.

عضو کمیسیون شهرسازی و حمل و نقل شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: هم مدیریت ترافیک و هم شهروندان باید برای جلوگیری از معضل تراکم ترافیک تصمیم گیری کنند.

آیا موج هفتم کرونا زمان اجرای برنامه را تغییر خواهد داد؟

مدتی است که موج هفتم کرونا آغاز شده و تعداد مبتلایان به این بیماری در حال افزایش است. بنابراین از تاریخ ۱۶ تا ۸ مرداد ماه ۱۴۰۱ بر اساس معیارهای تشخیصی مشخص، ۴۵۰۵ بیمار جدید کووید-۱۹ در کشور شناسایی شد که از این تعداد ۱۰۷۰ نفر در بیمارستان بستری شدند. همچنین ۴۶ بیمار فوت کردند.

مدیران شهری می گویند در حال حاضر تصمیمی برای تغییر طرح تراکم ترافیکی وجود ندارد و براساس اعلام ستاد مجلس شورای ملی باید منتظر ماند تا ببیند این طرح در سال آینده چگونه اجرا می شود. در شورای ترافیک برای مقابله با کرونا تصمیم گیری می شود یا خیر.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول توصیه کنید.