صادرات کالاهای آذربایجان شرقی به ۹۰ کشور جهان / احیای فرش تبریز به عنوان ارز رایج در بخش صادرات


به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، عابدین خرم ظهر امروز در بیست و ششمین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی که در تالار پتروشیمی تبریز برگزار شد، اظهار داشت: اتاق بازرگانی تبریز می تواند به عنوان مرکز تجاری استان عمل کند. بخش خصوصی؛ بخش دولتی کمک به سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای تکمیل دور ارتباطات تجاری.

آذربایجان شرقی به عنوان قطب تولید و تجارت کشور شناخته می شود و سابقه درخشانی در این زمینه دارد، از این رو تلاش ما بر این است که گذشته این استان را نه تنها در عرصه کسب و کار، به عنوان پیشگام در عرصه، احیا کنیم. معرفی

خرم از تولید و صادرات به عنوان رکن اصلی کشور نام برده است. مسائل جدا از سیاست های اقتصادی کشور، استراتژیک ترین موضوعات هستند. توجه مستمر از سوی مقام معظم رهبری است. یکی بستن چاه های نفت با تکیه بر صادرات و تولید غیرنفتی و دوم تقویت ایران و دولتش.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر احیای بخش کسب و کار در کشور خاطرنشان کرد: حوزه کسب و کار مهمترین شاخص توسعه محسوب می شود و در صورت تقویت این بخش، سایر بخش ها می توانند موجب توسعه و نشاط کشور شوند. به عنوان مکمل..

وی با اشاره به اینکه تحریم ها به اقتصاد کشور لطمه زیادی وارد کرده است، تحریم های خودخواسته و فشارهای دیپلماتیک را در این زمینه موثر دانست و بعد جدیدی به نام «دیپلماسی متوازن» را در دولت سیزدهم اضافه کرد.

خرم توضیح می دهد: در این دیدگاه، نگاه ما به اروپا و دیدگاه اروپا نسبت به ما نباید دیدگاهی باشد که آنها دنبال می کنند. اما باید تلاش بیشتری برای ارتباط با کشورهایی که به مسائل تحریمی اهمیتی نمی دهند، از جمله کشورهای همسایه صورت گیرد. و منطقه

در سال گذشته مقامات کشورهای همسایه استاندار آذربایجان شرقی ۲۲ نشست کاری با نمایندگان بازرگانان برگزار کرده و تقویت روابط چندجانبه صادراتی را ضروری دانسته است.

وی با اعلام اینکه بخش خصوصی مهم ترین و بزرگترین فرصت دولت است، گفت: این بخش باید آموزش دهد. ما متعهد به حمایت از شما به عنوان مدافع و رفع موانع هستیم.

صادرات به ۹۰ کشور

خرم با تاکید بر اینکه در حال حاضر حرکت توسعه در بخش صادرات آغاز شده است، گفت: اگرچه امسال صادرات غیرنفتی نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد رشد داشته است. تلاش ما محدود به این مقدار نیست. با نگاهی به جمعیت ۷۰۰ میلیونی کشور در منطقه، در حال حاضر به ۹۰ کشور جهان صادرات داریم.

با توجه به تکمیل زنجیره تولید و صادرات به عنوان یکی از الزامات لازم برای رشد و توسعه اقتصادی، با این فعالیت، خودروسازی، مواد غذایی در زمینه تولید کیف و کفش؛ صنعت نان ها شکلات و فرش بیایید به گذشته برگردیم.

تلاش می کنیم برند فرش تبریز را به عنوان ارز رایج در صادرات احیا کنیم.

خرم گفت: حوزه صادرات فرش ما در سال های گذشته آسیب زیادی دیده است و تلاش می کنیم برند فرش تبریز را به عنوان ارز رایج در صادرات احیا کنیم.

تولید ۵.۵ میلیون تن محصولات کشاورزی در این ایالت.

آذربایجان شرقی در سال گذشته پنج و ۵۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی تولید کرد که پیش بینی می شود در سال آینده به ۸ میلیون تن برسد.

خرم، تکثیر شرکت های دانش بنیان را یکی از آفت های این حوزه می داند. تلاش می شود با ایجاد شهرهای صنعتی-تجاری در مرزهای مشترک با کشورها و نیروهای همسایه آذربایجان شرقی به عنوان قطب صادرات معرفی شود. افراد فعال در شرکت های دانش بنیان را وارد بازارهای جهانی کنید.

ارزش افزوده دولت در معدن کمتر از ۵ درصد است.

وی با انتقاد از ارزش افزوده دولت در معدن کمتر از ۵ درصد تصریح کرد: این امر در کشوری که بیشترین ذخایر معدنی در کشور را دارد غیرقابل قبول است.

خرم بر سرمایه گذاری ویژه در بخش مس از جمله مس برای استفاده در صنایع پایین دستی و کاتد برای صادرات تاکید کرد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول توصیه کنید.