شانگهای کنفرانس مطبوعاتی قطب نما شکسته


ترکیه، گروه شانگهای

دیدارنیوز: ترجمه اختصاصی Dodat این مقاله را با این سلب مسئولیت بخوانید که کلیه مطالب مندرج در این مقاله توسط Dodat مجاز نبوده و فقط برای اطلاع خوانندگان منتشر شده است.

نویسنده: طاها آکویل

منبع: روزنامه کرار (ضد حکومت)

تاریخ انتشار: سپتامبر ۲۰۲۲

مترجم: رضا قنبری (خبرنگار امور ترکیه)

روابط با سازمان همکاری شانگهای مهم است، اما اگر این روند با فاصله گرفتن از غرب و تضعیف ارزش‌های دموکراتیک همراه باشد، قطعاً در مسیر اشتباه قرار خواهیم گرفت.

چرخش روسیه و چین به سمت لهستانی ها نه تنها بر خلاف روند تاریخی ترکیه، بلکه بر خلاف علم امروز است. فن آوری سیستم سازمانی؛ پاسخگوی نیازهای راهبردی کشور به قانون و دیپلماسی نیست.

تجربه ۲۰ ساله اخیر این را نشان می دهد: اجرای قانون; با توجه به اقتصاد منطقی و اصلاحات در نظر گرفته شده توسط اتحادیه اروپا، درآمد سرانه این کشور در سال ۲۰۱۲ ۱۲ هزار دلار افزایش یافت. اما با تغییر روش ها و حرکت به سمت اولویت های ایدئولوژیک و استبدادی، نمودار سقوط کرد و در نهایت سیستم مالی به بحران رسید.

محور روسیه و چین

هنگامی که دولت از انتقاد غرب از حقوق بشر ناراحت شد و مسیر خود را تغییر داد، روسیه و چین با خوشحالی اوضاع را تماشا کردند. سرگئی مارکوف، یکی از مشاوران پوتین، موضوع را به شرح زیر توضیح می دهد.

جهان نظاره گر روند خروج ترکیه از سایه ژئوپلیتیک ایالات متحده و اتحادیه اروپا است. ترکیه به متحد استراتژیک روسیه تبدیل خواهد شد و عضو ناتو خواهد ماند. (اسپوتنیک، ۳ آوریل ۲۰۱۹)

این بدترین تصویر برای ترکیه خواهد بود. این کشور شریک استراتژیک روسیه در ناتو و از نظر روسیه کشوری منزوی و دور از اتحادیه اروپا محسوب خواهد شد.

هنگام گفتگو با غرب، ترکیه آینده خود را در اروپا “می بیند” (اردوغان: ۲۱ دسامبر ۲۰۲۱). اما به همین ترتیب، ترکیه در حال «عضویت کامل» در سازمان همکاری شانگهای است.

متحدان شاخص؛ ایده ها و ارزش ها پاک و متنوع می شوند. تصویری «غیر محوری» از سیاست خارجی، که در آن ارتباطات تجاری-سیاسی از طریق استراتژی‌های روزمره انجام می‌شود. به عبارت دیگر «تنهایی». در رابطه با اعراب هم همینطور بود و نتیجه آن انزوا در شرق مدیترانه بود.

شانگهای یک قطب نما شکسته است و ترکیه را بیشتر منزوی خواهد کرد.

ترکیه، تیم شانگهای

سازمان خودکامه

با عدم مشارکت ژاپن و کره جنوبی، بزرگترین غول های اقتصادی و فناوری آسیا در گروه شانگهای و داشتن رهبران مستبد، این سازمان به راحتی مسائلی مانند حقوق بشر و آزادی مطبوعات را نادیده می گیرد. مثلا، اردوغان در هر لحظه غرب را به اسلام هراسی متهم می کند، اما در مورد آزار و اذیت سازمان یافته مسلمانان در هند و چین چیزی نمی گوید.

اما شانگهای یک سازمان اقتصادی-امنیتی است که در مفهوم «حقوق بشر» جایی ندارد. در ششمین ماده از «اعلامیه دوشنبه» منتشر شده در ۱۵ تیر ۱۳۷۹ با عنوان «مداخله در روابط بین‌الملل دولت‌ها به بهانه حمایت از حقوق بشر»، مفهوم حقوق بشر عملاً کنار گذاشته شد و مفاهیم حکومت قانون و تفکیک قوا و غیره هرگز ذکر نشده است.

درست است که ترکیه باید روابط خود را با همه کشورها بهبود بخشد. اما ایجاد رابطه با «عضو» شدن و پیوستن به آن بسیار متفاوت است.

روابط با غرب

ما با غرب مشکل داریم این اختلافات همیشه وجود داشته و متأسفانه ترکیه نتوانسته است ضمن توسعه روابط با غرب و توسعه دوستی با آنها، بر این مشکلات فائق آید. مسلمانان باید رابطه عبدالحمید با آلمان را بررسی کنند و سعی کنند با انگلیس همسو شوند.

نمونه بارز دیپلماسی فعال قبل از جنگ استقلال توسط مصطفی کمال در سال ۱۹۲۲ انجام شد. جلال الدین عارف به روم; ترکیه با فرستادن یوسف کمال و فتحی بیگ به پاریس و لندن مانع از توافق یونان با فرانسه و ایتالیا شد. روابط غرب و یونان همواره نتایج فاجعه باری داشته است و دولت های ترکیه همواره با حفظ تعادل در روابط دیپلماتیک از این امر جلوگیری کرده اند. نیکوس دندیاس، وزیر امور خارجه یونان گفت که توازن در مورد ترکیه برقرار شده است، در حالی که نخست وزیر میتسوتاکیس ترکیه را به چالش کشید و گفت “ما متحدان قوی داریم.” (۳۱ مه ۲۰۲۲)؛

متحدان ما؟ نمایندگان مجلس سنای آمریکا که همیشه از آن دفاع کرده اند کجا هستند؟ نمایندگان در حال برافراشتن پرچم ترکیه در پارلمان اروپا کجا هستند؟

زیر ساخت؛ فن آوری اطلاعات فنی؛ بازار سرمایه گذاری در روابط آموزشی و تسهیلات حقوقی از عوامل بسیار مهم برای توسعه کشور است.

آیا اینها توسط محور چین و روسیه حمایت می شوند؟ ترکیه باید به “محور” اصلی غرب بازگردد.