شاخ های یک کانال اجاره ای درباره پتروشیمی مهر


کارشناسان پتروشیمی به خوبی می‌دانند که این گزارش بر اساس مستندات موجود در «نفت ما» از کانال دفاعی استیجاری پتروشیمی مهر منتشر خواهد شد.

به گزارش پرشین خودرو، در گزارش اجاره ای کانال تلگرامی آمده است که «مدیریت بزرگترین تولیدکننده پلی اتیلن تحت مدیریت است». پتروشیمی مهر ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار تن در سال را دارد و به نظر نمی رسد ابتدایی ترین اصول صنعت پتروشیمی را در خود داشته باشد. (البته در سال های اخیر تولید پتروشیمی مهر به دلیل مدیریت اصولی تولید این شرکت به بیش از ۳۶۰ هزار تن افزایش یافته است).
این در حالی است که پتروشیمی آریاساسول ظرفیت تولید سالانه ۷۵۰ هزار تن پلی اتیلن را دارد و ۳۷۵ هزار تن پلی اتیلن آریاساسول که ۵۰ درصد محصول آریاساسول را تشکیل می دهد، سهام هلدینگ خلیج فارس است. پلی اتیلن آریاسول در مقایسه با مهر سه برابر سهام دارد اما اینکه چگونه پتروشیمی مهر به عنوان بزرگترین تولیدکننده پلی اتیلن معرفی شد جای سوال دارد.
پس از دو پالایش و تامین سوخت، رکورد تولید پتروشیمی مهر با عبور از ۴۶ تن در ساعت شکسته شد. در مورد این خط حرف های زیادی برای گفتن وجود دارد. اولین، به نظر می رسد استفاده از واژه اصلاح در دو دوره تولید پتروشیمی مهر که به مدت هشت روز در فروردین ۱۴۰۱ و ۲۰ خرداد ۱۴۰۱ متوقف شد، رسانه ها را تهدید می کند. دلیل اصلی این تعطیلی، سوء مدیریت در تولید است. به واحد اکسترودر فشار آورد و در نتیجه تولید متوقف شد و مدیریت شرکت از عبارت “تعمیر اساسی” برای بر عهده گرفتن مسئولیت آن استفاده کرد. از آنجایی که نوسازی یک فرآیند برنامه ریزی است، بازنگری اخیر پتروشیمی مهر با هدف رفع مشکلات عملیاتی ناشی از سوءمدیریت برنامه ریزی نشده انجام می شود.
این در حالی است که بازنگری نهایی ۱۴۰۰ پتروشیمی مهر در آذرماه ظرف ۱۲ روز انجام شد و سه ماه بعد برای تعمیرات اساسی چندان مفید نبود.
یکی دیگر از موفقیت های دانستن کاتالیزور مورد نیاز برای تولید است. با این حال تامین مواد اولیه از جمله کاتالیست گامی روشن و ضروری برای ادامه روند تولید است. تامین کاتالیست از خارج از کشور به دلیل ماهیتش فرآیندی سخت و زمان بر است، اما کاری است که سال هاست در پتروشیمی مهر انجام می شود و اکنون همه پتروشیمی های کشور به این امر افتخار می کنند. توجه داشته باشید که منابع کاتالیزوری بسیار متفاوت است.
علاوه بر این، این گزارش حاکی از آن است که تولید پتروشیمی مهر از مرز ۴۶ تن در ساعت گذشت و رکورد را شکست. اول اینکه در هر روز در سال ۱۴۰۱، تولید پتروشیمی مهر از ۴۶ تن در ساعت فراتر نمی رفت، اما در خرداد به ۴۳ تن در ساعت در ۳۰ خرداد بازنگری شد. لازم به ذکر است که از سال ۱۳۹۸ تا ۶۱ روز تولید پتروشیمی مهر بالغ بر ۴۶ تن در ساعت و از ۱۱۰ روز تا ۱۳۹۹ روز بیش از ۴۶ تن در ساعت تولید شده است. در نتیجه خیلی اشتباه و آشکارا اشتباه است که بگوییم رکورد تولید نقض شده است.
در نهایت میانگین نرخ تولید پتروشیمی مهر سال ۱۳۹۸ بوده است. در سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰، ۹۹۴ تن در ساعت; به ترتیب ۹۹۸ تن در ساعت و ۹۰۴ تن در ساعت. پروفیل این شرکت به ۸۰۹ تن در ساعت می رسد. به گفته کارشناسان، بسیار بدشانس است.
«نفت ما» در روزهای آینده گزارش های جالب دیگری از مدیرعامل متقلب پتروشیمی مهر منتشر خواهد کرد و سهامداران این شرکت در هلدینگ خلیج فارس متوجه می شوند که مدیریت فعلی آنها کمتر از گذشته کارآمد است.