سوء مصرف داروهای تجویزی: خطرات پنهان

بیشتر و بیشتر مردم تصمیم می گیرند داروهای تجویزی را به صورت تفریحی مصرف کنند. آنها فکر می کنند که از داروهای “خیابانی” ایمن تر هستند زیرا توسط پزشک تجویز می شوند. این داروها به طور قانونی برای کمک به بیماران برای مقابله با مشکلاتی مانند درد مزمن یا شدید، ایجاد تعادل در مشکلات احساسی یا رفتاری و مدیریت اختلالات خواب و چاقی تجویز می‌شوند. در صورت سوءمصرف این داروها، ممکن است وابستگی شدید ایجاد شود. مانند داروهای خیابانی، عواقب طولانی مدت مصرف داروهای تجویزی می تواند برای سلامتی شما بسیار خطرناک باشد.

گیر کن

یکی از دلایل خطرناک بودن داروهای تجویزی این است که وقتی از آنها سوء استفاده می کنید، بدن شما به طور خودکار نسبت به داروها تحمل می کند. این بدان معناست که برای داشتن همان اثر به دوز بالاتری از دارو نیاز خواهید داشت. اینگونه است که اعتیاد به مواد افیونی رخ می دهد. مواد افیونی معمولاً برای درد تجویز می شوند و به مرور زمان مصرف مزمن باعث افزایش تحمل می شود. اعتیاد به مواد افیونی یک اعتیاد فیزیکی است. اگر معتاد شوید و به طور ناگهانی مصرف دارو را قطع کنید، طیف وسیعی از علائم ترک مانند بی خوابی، دردهای اسکلتی عضلانی، عرق سرد، اسهال، استفراغ و لرز غیر ارادی را تجربه خواهید کرد. مصرف بیشتر دارو به دلیل افزایش تحمل نیز احتمال مصرف بیش از حد را افزایش می دهد.

تعقیب و گریز

اعتیاد به داروهای تجویزی مانند داروهای خیابانی بر مغز تأثیر می گذارد. وقتی معتاد می شوید، مواد شیمیایی مغز شما را تغییر می دهند. ترشح هورمون های طبیعی «احساس خوب» مانند دوپامین و اندورفین برای مغز شما دشوار می شود. از آنجایی که مغز شما دیگر این مواد شیمیایی را آزاد نمی کند، به داروها وابسته است. این همان چیزی است که باعث وابستگی فیزیکی می شود.

افراد مسن در معرض خطر بالای اعتیاد هستند

افراد مسن در معرض خطر بالایی برای اعتیاد به داروهای تجویزی هستند زیرا اغلب به داروهای تجویزی وابسته هستند. آنها ممکن است به داروهای خواب تجویز شده توسط پزشک معتاد شوند تا به آنها کمک کند راحت تر بخوابند، یا به داروهای مسکن برای کنترل بیماری های مزمن مانند آرتریت.

عوارض استفاده از داروهای تجویزی

برخی از عوارض جدی وجود دارد که در طول زمان با استفاده از داروهای تجویزی ممکن است رخ دهد. همانطور که قبلا ذکر شد، یک نگرانی شامل نیاز به مصرف بیشتر دارو به دلیل افزایش تحمل است که خطر مصرف بیش از حد را افزایش می دهد. خطر دیگر تداخل دارویی است – ترکیب مواد دیگر با داروهای تجویزی می تواند منجر به عوارض جانبی خطرناکی شود.

گیاهان یک نمونه هستند. محبوبیت داروهای گیاهی افزایش یافته است. مردم ایده یک “درمان طبیعی” را دوست دارند و تصور می کنند که از آنجایی که یک گیاه گیاهی را می توان در فروشگاه مواد غذایی بهداشتی محلی شما کشت یا خریداری کرد، به طور خودکار بی خطر است. حقیقت این است که برخی از گیاهان دارویی می توانند عوارض جانبی جدی ایجاد کنند که با داروهای تجویزی مصرف شوند.

الکل یکی دیگر از موادی است که در صورت ترکیب با داروهای تجویزی، به ویژه آرام بخش ها و مسکن ها، می تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند. برخی از فرمولاسیون ها می توانند بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر بگذارند و باعث ایجاد شرایط جدی مانند تنگی نفس، نارسایی تنفسی و مرگ شوند.

علاوه بر داروهای تجویز شده می توان با خیال راحت در یک برنامه توانبخشی درمان کرد. درمان بستری می تواند به شما در بهبود ایمن از اعتیاد در یک محیط تحت نظارت دقیق کمک کند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر