سلامت نیوز: وضعیت واکسن کرونا از کودکی به کودک دیگر متفاوت است.


اگرچه وضعیت واکسن کرونا در کودکان متفاوت است،

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (سالم خبر)، عوارض جانبی واکسن Pfizer-BionTek در کودکان ۵ تا ۱۱ ساله خفیف است. اینها شامل سردرد پس از واکسیناسیون است. اینها شامل خستگی و درد در دست ها است.

به گزارش سالم خبر، واکسن کرونا در ابتدا برای واکسیناسیون افراد مسن و برخی مبتلایان طراحی شده بود اما بعداً به سایر گروه های سنی و کودکان نیز رسید. در نهایت، با شیوع شیوع آمیکرون در دلتا و تابستان ۲۰۲۱، در نهایت موافقت شد که کودکان کشورهای مشکوک به واکسیناسیون باید واکسینه شوند تا به حالت عادی برگردند.

تا زمستان ۲۰۲۱، ۸۵.۴ درصد از بزرگسالان در اتحادیه اروپا حداقل یک بار به ویروس کرونا مبتلا شده بودند. ۸۲.۷ درصد دوز اولیه واکسن و ۶۱.۳ درصد دوز تقویت کننده دریافت کردند.

آژانس دارویی اروپا واکسن کرونا برای کودکان را تایید کرد

در می ۲۰۲۱، آژانس دارویی اروپا واکسن فایزر را برای کودکان بین ۱۵ تا ۱۵ سال تایید کرد. در نوامبر ۲۰۲۱، این واکسن برای کودکان بین ۵ تا ۱۱ سال تایید شد.

این تاییدیه پس از یک سری آزمایشات بالینی صادر شد. از آنجایی که احتمال ابتلای کودکان به بیماری عروق کرونر با علائم شدیدتر نسبت به بزرگسالان کمتر است، بحث های زیادی در مورد مزایای واکسیناسیون کودکان وجود دارد.

برخی از والدین نگران عوارض جانبی احتمالی از جمله بیماری قلبی در کودکان هستند. تا فوریه ۲۰۲۲، ۱۳۰۷ گزارش از واکسیناسیون کرونا در سنین زیر ۳۰ سال گزارش شده است که از این تعداد ۱۳۰۷ مورد تایید شده است. آنها بهبود نیافته اند.

با این حال، در بیشتر این کشورها، کودکان زیر ۵ تا ۱۱ سال می توانند علیه کرونا واکسینه شوند.

انگلستان

واکسیناسیون کرونا در گروه سنی ۱۸ ساله بریتانیا با شوک شروع شده است. چهار سازمان دولتی دخیل در ایمن سازی رویکردهای متفاوتی دارند و کمیته مشترک واکسن و ایمن سازی توصیه نکرده است که کودکان واکسینه شوند. ۱۵-۱۵ ساله. آنها گفتند که در آن زمان، شواهد کمی برای واکسیناسیون این گروه سنی مورد نیاز بود.

فرانسه اولین کشوری بود که در ۱۵ جولای واکسن کرونا را برای کودکان بالای ۱۲ سال تایید کرد.

با این حال، کمیته راه را برای وزرای دولت باز گذاشت تا رویکرد متفاوتی داشته باشند و تصمیم گرفتند که کودکان بالای ۱۲ سال باید واکسینه شوند. گروه سنی ۱۶ تا ۱۷ سال در ۲۳ آگوست ۲۰۲۱ و ۱۲ تا ۱۵ سال در سپتامبر ۲۰۲۱ در ویروس کرونا واکسینه شدند. حداقل هر ۱۲ تا ۱۵ سال یک بار واکسن بزنید. .

در اسکاتلند حدود ۷۰ درصد از کودکان بین ۱۵ تا ۱۵ سال حداقل یک بار واکسینه می شوند. این رقم در ولز ۵۶ درصد و در ایرلند شمالی ۵۳ درصد است.

ایتالیا

در ایتالیا، ۸۱.۱ درصد از نوجوانان ۱۹-۱۹ ساله در ماه فوریه واکسینه شدند و ۳۷.۳۲ درصد دوز تقویتی خود را دریافت کردند.

واکسیناسیون کودکان بین ۵ تا ۱۱ سال از اول دسامبر آغاز شد و ۳۶.۸۱ درصد در فوریه تکمیل شد.

فرانسه

فرانسه اولین کشوری بود که در ۱۵ جولای واکسن کرونا را برای کودکان بالای ۱۲ سال تایید کرد. در فرانسه، ۸۴.۴ درصد از کودکان بین ۱۲ تا ۱۷ سال حداقل یک دوز کرونا را در ماه فوریه دریافت کردند، ۸۱.۱ درصد دوز کامل و ۱۰.۶ درصد دوز تقویتی دریافت کردند.

آمریکا

واکسیناسیون کودکان ۵ تا ۱۱ ساله در ایالات متحده از اکتبر ۲۰۲۱ آغاز شد. پیش بینی می شود میزان واکسیناسیون کودکان در این گروه سنی در اسفند به ۲۵.۵ درصد و در خرداد به ۳۲ درصد برسد. واکسیناسیون کودکان نرخ ایمن سازی آن را در ایالات متحده بیش از ۷۰ درصد افزایش می دهد.

با این حال، نرخ واکسیناسیون در ایران بین سنین ۵ تا ۱۱ سال کمی متفاوت است. به گفته رئیس مرکز کنترل بیماری‌های وزارت بهداشت، پوشش کرونا در سنین ۵ تا ۱۱ سال غیرقابل قبول است. والدین برای واکسینه کردن کودکان زیر ۱۱ سال مشکل دارند.

از نظر آماری، بیش از ۷۵ درصد از نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ ساله حداقل یک بار واکسینه شده اند. این رقم در نهایت بین ۵ تا ۱۱ سالگی ۱۰ درصد است. به نظر می رسد والدین ایرانی از واکسینه کردن کودکان زیر ۱۱ سال خودداری می کنند تردید در مورد واکسن و ترس از عوارض جانبی آن بر کودکان یکی از دلایلی است که خانواده ها واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال را نمی پذیرند.

عوارض واکسن کرونا در کودکان

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده، عوارض جانبی واکسن Pfizer-BionTech در کودکان بین سنین ۵ تا ۱۱ سال خفیف است. اینها شامل سردرد پس از واکسیناسیون است. اینها شامل خستگی و درد در دست ها است.

برای نوجوانان بین ۱۲ تا ۱۷ سال، این عوارض جانبی شامل خستگی، تهوع و استفراغ است. تب اینها شامل سردرد و حالت تهوع است. عوارض جانبی بوستر مشابه عوارض داروهای اول و دوم است.