سردرد یک طرفه (علل و درمان های خانگی)


سردرد می تواند یک رویداد نگران کننده باشد ، به ویژه اگر علت آن ناشناخته باشد. با این حال ، سردرد شایع است و حدود 50 درصد از بزرگسالان را درگیر می کند. دو نوع سردرد وجود دارد: اولیه و ثانویه. علائم این دو نوع سردرد ممکن است متفاوت باشد ، اما گاهی علائم آنها مشابه است و این امر تشخیص آنها را دشوار می کند.

یکی از شایع ترین سردردها سمت چپ سمت چپ است که می تواند ناشی از میگرن ، سردردهای ستونی یا حتی سردردهای تنشی باشد. این نوع سردرد می تواند اولیه یا ثانویه باشد.

چرا سمت چپ سرم درد می کند؟

دلایل و علل سردرد چپ شامل موارد زیر است:

میگرن

بیماریهای جدی و جدی باعث سردرد اولیه نمی شوند. در واقع بسیاری از سردردهای سمت چپ ناشی از میگرن است که علائم ناتوان کننده و تحریک کننده نیز دارد. سردرد میگرن چپ با علائم زیر همراه است:

 • احساس درد شدید در سر چپ (یا راست)
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • درک صدا (واج هراسی)
 • حساسیت به نور (فتوفوبی)
 • فشار دادن ، ضربان دار یا ضربان دار در سر که اغلب با حرکت تشدید می شود
 • دردی که بین 6 تا 72 ساعت یا گاهی بیشتر طول بکشد

گاهی اوقات علائم میگرن به حدی شدید است که بیمار به سادگی می خواهد در یک اتاق تاریک بخوابد و بی حرکت بماند. میگرن معمولاً در اثر صدا ، بو یا غذا ایجاد می شود و گاهی اوقات انواع خاصی از نور مانند چراغ های فلورسنت می تواند باعث سردرد میگرنی شود. استرس و تغییرات هورمونی نیز می توانند باعث ایجاد سردردهای میگرنی شوند.

انواع سردرد (جدید و کمتر شدید) ، علل و گزینه های درمانی ساده

میگرن معمولاً با استراحت در اتاق تاریک یا مصرف داروهای بدون نسخه مانند ایبوپروفن برطرف می شود. در برخی موارد ، پزشک ممکن است دارویی مانند Imitrex را تجویز کند.

نوشتن تعداد دفعاتی که فرد مبتلا به میگرن است می تواند به پایش علائم و شناسایی علل کمک کند. برای درمان سردردهای میگرنی مکرر یا میگرن هایی که به درمان پاسخ نمی دهند ، باید به متخصص مراجعه کنید.

سردرد تنشی

سردردهای تنشی شایع تر از میگرن است و معمولاً زنان را بیشتر از مردان درگیر می کند. این نوع سردردها کل سر و پشت چشم را تحت تاثیر قرار می دهند ، اما همچنین می توانند باعث ایجاد سردرد در سمت چپ شوند.

بسیاری از افرادی که دچار سردرد تنشی می شوند ، آن را احساس فشار یا تنش در سر توصیف می کنند که در طول روز یا عصر بدتر می شود. سردردهای تنشی می توانند با درد گردن و شانه و همچنین حساسیت به تصویر ، تاری دید و حالت تهوع همراه باشند.

علائم سردرد عصبی و 4 درمان فوری خانگی

این نوع سردرد می تواند ناشی از انواع مشکلات عضلانی از جمله آسیب های گردن ، استرس و سفتی عضلات گردن و شانه ، و همچنین وضعیت بد بدن یا خواب ضعیف باشد که باعث گردن درد می شود. درمان سردردهای تنشی شامل از بین بردن علت زمینه ای است. به عنوان مثال ، ایبوپروفن برای درمان تورم عضلات گردن که باعث سردرد می شود ، استفاده می شود.

سردردهای ستونی

سردردهای استعماری ، مانند میگرن ، معمولاً در یک طرف سر ایجاد می شوند و همانطور که از نامش مشخص است ، اغلب یا به صورت گروهی ظاهر می شوند. این نوع سردرد معمولاً درد شدیدی دارد و می تواند روزها تا هفته ها طول بکشد و معمولاً در پشت یک چشم ایجاد می شود.

سردرد استعماری معمولاً باعث بیدار شدن بیمار در حین خواب می شود و می تواند منجر به پارگی ، قرمزی و احتقان چشم آسیب دیده شود. سردرد استعماری همچنین می تواند علائم دیگری مانند قرمزی و تورم در اطراف چشم ، پلک پلک ها یا تنگ شدن مردمک ایجاد کند.

سردرد استعماری بین 15 دقیقه تا 3 ساعت در روز طول می کشد و می تواند 6 تا 12 هفته طول بکشد.بیمار ممکن است شش ماه تا یک سال قبل از بهبود از سردرد رنج ببرد. اغلب برای اطلاع از علت و درمان سردردهای خوشه ای مراجعه به کلینیک های تخصصی سردرد ضروری است. داروهای بدون نسخه نیز می توانند کمک کنند ، اما در بیشتر موارد این نوع سردرد قبل از اثر داروهای مسکن برطرف می شود.

چگونه سردرد سینوزیت را درمان کنیم؟ (و برخلاف میگرن)

سایر علل سردرد چپ

سردرد چپ ممکن است به دلایل دیگری مانند مشکلات زمینه ای ثانویه باشد:

 • التهاب
 • آسیب تروماتیک مغز
 • آرتریت موقت
 • سینوزیت
 • بریدن شریان نخاعی یا شریان کاروتید

سکته مغزی و تومورهای مغزی نیز می توانند باعث سردرد چپ شوند. اما سردردهای ناشی از تومورهای مغزی یا سکته مغزی اغلب با دوبینی ، ضعف در یک طرف بدن ، مشکل در صحبت کردن و سایر علائم عصبی همراه است.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *