سالم خبر – ۸ تا ۱۰ میلیون ایرانی از مواد دخانی استفاده می کنند.


هشت تا 10 میلیون ایرانی از مواد دخانی استفاده می کنند.

سالم خبر – سلامت; وزارت بهداشت و درمان به گفته رئیس جدید اداره پیشگیری و کاهش مصرف الکل و دخانیات، برآورد جدید بین هشت تا ۱۰ میلیون نفر است. سیگار در ایران استفاده می شود.

به گزارش سالم خبر، در سال ۲۰۱۷ بین یک میلیارد تا ۱۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان تنباکو مصرف کرده اند که از این تعداد ۱۰ میلیون نفر بر اثر مصرف مستقیم و غیرمستقیم سیگار جان خود را از دست داده اند. سیگار سالانه ۵۵ تا ۶۰ هزار نفر را در ایران می کشد. یعنی به ازای هر یک میلیون نخ سیگار یک مرگ محاسبه می شود و سالانه بین ۵۵ تا ۶۰ میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می شود که ۵۵ تا ۶۰ هزار نفر از این افراد جان خود را از دست می دهند.

مصرف ۲۰ میلیارد تن تنباکو در روز و ۱۰۰ هزار میلیارد تن تنباکو در سال بزرگترین عامل فشار خون بالا است و سیگار خطر حمله قلبی را دو برابر می کند.

دود دست دوم سالانه جان بیش از ۱.۲ میلیون نفر را می گیرد و سالانه حدود ۶۵۰۰۰ کودک بر اثر دود سیگار جان خود را از دست می دهند. تولید تنباکو که سالانه ۸۴ مگاوات گاز گلخانه ای تولید می کند، تعادل آب و آب و هوای جهان را مختل می کند، منابع را هدر می دهد و به اکوسیستم ها آسیب می رساند.

سلامتی بر اساس گزارش وزارت بهداشت و درمان، سالانه بیش از ۶۰ هزار نفر در ایران بر اثر استعمال دخانیات جان خود را از دست می دهند و در صورت عدم کنترل سیگار طی ۱۰ سال آینده آمار مرگ و میر در ایران افزایش می یابد. به ۲۰۰۰۰۰ نفر در سال می رسد.

بیشترین تعداد سیگاری های مرد در گروه سنی ۴۵ تا ۵۴ سال بود که نزدیک به ۳۰ درصد آنها سیگاری های معمولی بودند.

رئیس اداره پیشگیری و کاهش خطرات مواد مخدر و دخانیات وزارت بهداشت در گفت و گو با ایرنا گفت: بیشترین گروه مصرف کنندگان مواد دخانی از جمله سیگار و قلیان را مردان در هر سنی تشکیل می دهند. تقریباً ۳۰ درصد از افراد ۴۵ تا ۵۴ ساله مصرف‌کنندگان دائمی هستند.

به گفته ابراهیم قدوسی، اکثر افراد سیگاری را زنان ۲۵ تا ۳۴ ساله تشکیل می‌دهند که تقریباً ۶ درصد آن‌ها سیگاری معمولی هستند و نسبت زنان و مردان در روستاها بیشتر از مناطق شهری است.

بیشترین تعداد سیگاری های مرد بین ۴۵ تا ۵۴ سال بوده است که ۲۶ درصد آنها سیگاری معمولی و بیشترین گروه زنان سیگاری بین ۷۵ سال بوده اند. حدود ۱ درصد از افراد مسن این سیگار را به طور منظم می کشند.

به گفته قدوسی، بیشترین میزان مصرف کننده قلیان در بین مردان بین سنین ۳۵ تا ۴۴ سال است که ۶ درصد آن ها مصرف کننده دائمی و بیشترین مصرف کننده قلیان در بین زنان ۳۵ ساله هستند. ۴۴ ساله حدود سه سال و نیم درصد از آنها مصرف کنندگان عادی هستند.

ما در حال اجرای برنامه تشخیصی و مراقبتی برای اختلالات سیگار هستیم و آماده ارائه خدمات به تمامی سنین ۱۸ تا ۶۵ سال در کلیه خدمات جامع سلامت هستیم.

وی با اشاره به برنامه پیشگیری و درمان اختلالات استعمال دخانیات وزارت بهداشت تصریح کرد: طرح تشخیص مصرف دخانیات با پشتوانه بیش از شش سال تجربه در ادارات مربوطه اجرا می شود. افراد ۱۸ تا ۶۵ ساله آماده کار هستند. تمامی مراکز دارای خدمات جامع سلامت هستند.

قدوسی گفت: این برنامه با معاینه بهورز متخصص بهداشت و درمان و روانپزشک و پزشک در مرکز آغاز می شود و علائم و وسوسه های مواد دخانی را با ترکیب مناسب داروها درمان می کند. از کشور

هشت تا ۱۰ میلیون ایرانی از مواد دخانی استفاده می کنند.

وی با بیان اینکه ۱۹۰۰ کارشناس سلامت روان در حال اجرای این طرح هستند، اضافه کرد: به هر دلیلی گروهی از مصرف کنندگان که تمایلی به مراجعه حضوری ندارند یا دسترسی نامحدود دارند می توانند از طریق خط تلفن ۴۰۳۰ از خدمات مشاوره تلفنی برای ترک سیگار استفاده کنند. شماره ۵ مشاوران آموزش دیده از ساعت ۸ صبح تا ۱۶ بعدازظهر در دسترس هستند و از خدمات مندرج در برنامه مکتوب هشتم که شامل حداکثر یک سال بحث مستمر است، بهره مند خواهند شد.

به گفته قدوسی، در سال جاری ارزیابی برنامه انجام شد و نتایج نشان دهنده استقبال عمومی و موفقیت چشمگیر این برنامه بود و آهنگ آموزشی سپاه در سال ۱۴۰۰ بازنگری شد و بازآموزی آن توسط دانشگاه ها انجام شد. علوم پزشکی

افزایش آگاهی و مشارکت سیستماتیک برای جلوگیری از مصرف مواد مخدر بر اساس سیاست های کلی سلامت مورد نیاز است.

محمدرضا مسجدی، دبیرکل انجمن جهانی مبارزه با دخانیات، خواستار اجرای اصل ۱۱۰ قانون اساسی شد. سیاست های کلی «سلامت» شامل محصولات می شود. مالیات بر محصولات و خدماتی که سلامتی را به خطر می اندازند. پیشگیری به جای درمان؛ توسعه دانش؛ مسئولیت؛ ظرفیت و ساختار و مشارکت فعال. سلامتی فرهنگ کشور تحت نظارت وزارت بهداشت و درمان؛ استفاده از ظرفیت سازمان ها و سازمان های آموزشی و رسانه ای، سلامت در خانواده و جامعه؛

بوقلمون وی گفت: بسیاری از کشورهای در حال توسعه از جمله کشورهای همسایه مانند پاکستان و خلیج فارس مالیات بر دخانیات را تا ۸۰ درصد قیمت خرده فروشی افزایش می دهند و مصرف محصولات دخانی را کاهش می دهند و درآمد دولت را افزایش می دهند. این به طور قابل توجهی مرگ و میر و عوارض را کاهش می دهد.

رئیس جامعه مبارزه با دخانیات کشور تاکید کرد: سالانه بیش از سه میلیارد نخ سیگار به ارزش ۶۰ تا ۲۰۰ هزار تن تنباکو به فروش می رسد. به طور متوسط ​​در هر بسته ۲۰ هزار تومان و ۶۰ هزار میلیارد تومان مصرف می شود. سیگار کشیدن باعث سیگار کشیدن می شود. بر اساس برآوردهای بانک جهانی و سازمان بهداشت جهانی، دولت ها دو تا سه برابر بیشتر برای بیماری های مرتبط با دخانیات هزینه می کنند (بیش از ۱۲۰۰۰۰ میلیارد نفر).

به گفته مسجدی، استعمال دخانیات می تواند منجر به بیماری های قلبی عروقی، بیماری های قلبی و سکته شود. فشار خون بالا سکته مغزی (قلب و مغز)؛ بیماری های تنفسی؛ این بیماری با سرطان مرتبط بوده و هزینه های انسانی و اقتصادی قابل توجهی را به همراه داشته است.

«قانون جامع کنترل دخانیات تبلیغات محصولات دخانی را ممنوع کرده است و در صورت وجود چنین تبلیغاتی، مراجع قضایی باید با آن برخورد کنند و رسیدگی به آگهی های اینترنتی بر عهده پلیس فتا است».