سالم خبر: کمبود آنتی بیوتیک به دلیل تجویز اشتباه.


کمبود آنتی بیوتیک به دلیل تجویز اشتباه است.

سالم خبر: رئیس سازمان غذا و دارو به مصرف غیرمنطقی آنتی بیوتیک در کشور اشاره کرد و گفت: نسخه های اشتباهی در حوزه آنتی بیوتیک انجام می شود.

به گفته سید حیدر محمدی، رئیس سازمان غذا و داروی سالم خبر، اولین سمینار برگزار شده در این همایش «تصمیم گیری مبتنی بر شواهد، بررسی چالش های دارویی در اقتصاد سلامت و راهکارهای مقابله با آن» بود. سالن پژوهشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی اهمیت آموزش بهداشت را با دانستن میزان مصرف دارو نشان می دهد.

بسیاری نشان دادند که مصرف نسخه ها و آنتی بیوتیک ها به یک چالش تبدیل شده است، زیرا نمی دانستند آیا نسخه ها درست است یا نه، و برخی به دلیل نداشتن تب و عدم اطلاع از عواقب آن، آنتی بیوتیک مصرف می کردند. می توان ایجاد کرد.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در حوزه آموزش بیلبوردهایی با محوریت مصرف منطقی دارو و تجویز دارو تولید و حمایت کرده ایم. در عین حال دوره های آموزشی در مدارس برگزار می شود. یکی از مشکلات ما این است که قیمت تبلیغات در صدا و سیما بسیار بالاست و این باید اصلاح شود تا آگاهی بهداشتی تسهیل شود.

وی با اشاره به اصلاح الگوی مصرف فرآورده های بهداشتی، در بخش های پزشکی موضوع احتمالی برخی داروها مانند آنتی بیوتیک و آلبومین با همکاری بیمه ها را ادامه داد.

محمدی ادامه داد: یکی از مشکلات ما این است که نه تنها مردم، بلکه پزشکان نیز اطلاعات کافی برای ثبت و گزارش دارو ندارند. اگرچه این عوارض در سامانه TTech قابل ثبت است. در سال ۱۳۸۸، پس از تجمع اعضای خانواده بیماران CF در مقابل سازمان غذا و داروی سازمان غذا و دارو از عوارض جانبی داروهای خود، آن عوارض جانبی را ثبت کرد و تصمیم گرفت که برای رفع عوارض، داروهای آنها را تغییر دهد. پزشکان باید در مورد گزارش عوارض جانبی دارو دقت بیشتری داشته باشند.

بر اساس محاسبات همکاران ما، ۳۶ درصد تغییر در الگوی مصرف دارو در مورد تجویز آنتی بیوتیک ایجاد شده است. این رقم در سال ۲۰۱۰ ۴۵ درصد بود. متاسفانه، نسخه های غلط در زمینه آنتی بیوتیک ها ساخته می شود. مثلا، این دارو برای درمان آنفولانزا تجویز می شود. درست نیست

رئیس سازمان غذا و دارو می گوید: مداخلات همکاران پزشکی ما برای تجویز منطقی آنتی بیوتیک موثر است. در سال ۲۰۱۸، مصرف آلبومین و فاکتور ۸ در یک زمان کاهش یافت. این امر به دلیل رعایت پروتکل های نسخه نویسی توسط پزشکان و نظارت بر شرکت های بیمه است تا نسخه ها به صورت منطقی صادر شود.

محمدی در خصوص افزایش مصرف داروهای قلبی و عروقی و ضد افسردگی تاکید کرد: بخشی از علت افزایش مصرف داروهای روانپزشکی این است که تابوی مصرف این داروها شکسته شده و مردم در حال درمان مشکلات خود هستند. اما در حال حاضر، تقریباً هر خانواده دارای داروهای قلب و عروق است. از سوی دیگر، برخی از افراد از آن برای ذخیره انسولین استفاده می کنند که تا حدی با تغییرات در قیمت انسولین تغییر یافته است. قیمت انسولین رایگان قبلاً حدود ۲۶ تا ۳۰ هزار تومان بود و اکنون به حدود ۱۴۰ هزار تومان رسیده است و همین امر به معکوس شدن مصرف آزاد و رفع قاچاق کمک کرده است. اما قیمت انسولین نسخه ای ۳ هزار تومان است.

وی اصلاح سیاست تبادل دارو را راهکاری برای تجویز منطقی و مصرف دارو دانست و گفت: آثار مثبت دارو در سال آینده به وضوح نمایان خواهد شد. ما اجازه نسخه های گران قیمت را نمی دهیم. اگر فردی بخواهد دارو را از مسیر صحیح طبق دستور پزشک تهیه کند، پرداخت از جیب خود افزایش نمی یابد. اما فردی که خودسرانه مشروب می نوشد نمی تواند این کار را به راحتی انجام دهد. دیگر نه؛ این در حالی است که قیمت داروهای بدون نسخه در ایران همچنان کمتر از سایر کشورها است.

محمدی افزود: تجویز الکترونیکی نیز در کاهش خطاهای دارویی کمک زیادی کرده است. در زمینه داروهای آنزیمی، از معاونت درمان خواستیم که مشکلات تزریق و خارج از زنجیره را برطرف کند تا بیمار دارو را دریافت و تزریق کند.