سالم خبر: کشف ۳۵ تن مواد اولیه تاریخ مصرف گذشته در یک کارخانه آیا با اعتماد مردم بازی می کنید؟


35 تن مواد اولیه منسوخ در کارخانه کشف شد.  آیا با اعتماد مردم بازی می کنید؟

سالمخبر – نایب رئیس انجمن داروسازان ایران – ماه گذشته سازمان غذا و دارو دستور فراخوان و جمع آوری ۲۰ قرص تولیدی داروخانه ها از سه شرکت بزرگ دارویی را صادر کرد. از مواد غیر استاندارد به عنوان مواد فعال استفاده شد.

علی فاطمی ماه گذشته در تحقیقات نظارتی سازمان غذا و دارو گفت که حدود ۳۵ تن اقلام تاریخ گذشته در یک کارخانه کلیدی تولید مکمل های دارویی کشف شد. اساسا، ماه گذشته، ویتامین D3 امگا ۳ بسیاری از قرص های جوشان مولتی ویتامین و ویتامین C با استفاده از مواد نامرغوب در داروخانه ها یا شرکت های داروسازی ساخته می شوند و این ممکن است طبیعی باشد. فروش مکمل های دارویی کم است.

به گفته نایب رئیس انجمن داروسازان ایران، جدیدترین تولیدکنندگان مکمل‌های تقلبی آنهایی هستند که مکمل‌ها را تحت مجوز برند انگلیسی تولید می‌کنند.

به دلیل نام تجاری استفاده شده در محصولات آن، مردم اعتماد زیادی به مکمل های این شرکت پیدا کرده اند، اما در حال حاضر استفاده از مواد استاندارد به جای مواد موثره سازنده کاهش یافته است.

فاطمی تاکید کرد: وزارت بهداشت پس از اینکه متوجه شد برخی شرکت ها مکمل های تقلبی تولید می کنند، نظارت خود را بر وزارت داروهای مکمل تشدید کرده است. فاطمی در یک مرحله تاکید کرد که یک مرحله قبل از تولید و روز بعد قبل از تولید دارو انجام شده است. تولید و نسل سوم. نظارت در دوره تولید شامل مدیران فنی کارخانه ها نیز می شود که از مسئولان وزارت بهداشت هستند.

نایب رئیس انجمن داروسازان ایران گفت: حداقل یکی از یافته های وزارت بهداشت در زمینه تولید مکمل های تقلبی نتوانسته نظارتی بر تولید مکمل ها توسط وزارت بهداشت داشته باشد. این مشکل منجر به تولید داروهای تقلبی و ورود آنها به بازار می شود. ظاهراً مسئول فنی کارخانه از اعضای ستاد ایشان است.

این تخلف به این دلیل است که او یک مدیر است و شرکت در واقع تضاد منافع دارد.

وی گفت: با وجود تخلفات در صنعت مکمل ها در ماه گذشته، مردم نباید اعتماد خود را نسبت به مصرف دارو یا مکمل از دست بدهند. اولاً تولید دارو در کشور ما کاهش نیافته است. دوم، در پی تحولات اخیر، سازمان غذا و دارو (FDA) کنترل خود را بر تولید مکمل های غذایی تشدید کرده است. امیدواریم دیگر چنین تخلفاتی در منطقه تکرار نشود زیرا شرکت های متخلف مکمل های تقلبی به شدت مجازات خواهند شد.

علی فاطمی نایب رئیس انجمن داروسازان ایران گفت: تمامی داروها اعم از قرص، کپسول و شربت از ترکیب مواد موثره و مکمل ها تهیه می شود. آره، ماده موثره کسر بسیار کمی از وزن دارو است و وزن اصلی دارو به نتایج مربوط می شود. این مکمل ها را می توان در فرمولاسیون قرص یا کپسول استفاده کرد. باعث باز شدن معده و جذب دارو در زمان مشخصی می شود.

روده ها به خوبی جا می گیرند.

وی بیان کرد: وزارت بهداشت همواره در فرآیند تولید دارو هوشیار است، بنابراین میزان مواد موثره تعیین شده علمی برای هر دارو کمتر از میزان لازم نیست، بنابراین ممکن است در مصرف مواد موثره کاهش پیدا کند. هیچ داروی متفاوتی در فرآیند تولید وجود ندارد. در این راستا، افراد نباید نگران کاهش اثربخشی داروهای خانگی در روند درمان خود باشند.

این متخصص فارماکولوژی ادامه داد: مکمل‌ها نقش مهمی در تولید دارو دارند، اما اگر فکر می‌کنید که بدون به خطر انداختن اثربخشی دارو مقرون به صرفه‌تر هستند، فرمولاسیون ترکیبی دارو اساساً ناموفق است. بنابراین به طور کلی تولیدکنندگان دارو سعی می کنند با حفظ مقدار کمی از افزودنی ها داروهای خود را بسازند.

فاطمی گفت: کاهش سایز برخی از قرص ها نشانه فروش کم یا تقلب در صنعت دارو نیست.

اگرچه کند است، اما ماده فعال و اثربخشی دارو تغییر نکرده است. در چنین مواردی خواص دارو تغییر نمی کند.

وی گفت: با نظارت دقیق وزارت بهداشت و درمان وزارت صنعت داروسازی در ایران هیچ کاهش یا تقلبی در تولید دارو وجود ندارد. به طور قطع می توان گفت که هیچ گونه تخفیف و تقلبی به خصوص در زمینه مصرف کافی و مناسب دارو وجود ندارد. بنابراین مردم نباید نگران خرید داروهای ساخت داخل و دیدن قرص یا کپسول های کوچکتر باشند، بلکه نباید اعتماد خود را به طب ایرانی از دست بدهند.

فاطمی درباره دلایل شکستن آسان برخی کپسول ها توضیح داد: کپسول هایی مانند کپسول های موجود در کپسول تاریخ انقضا دارند. پس از آن، کپسول ها می توانند بسیار خشک شوند. یک سقوط ساده یا یک فشار. یعنی حتی اگر تاریخ انقضای یک کپسول به تاریخ انقضای کیف نرسد، این مشکل به راحتی می تواند باعث پارگی کیسه شود./ رکنا