سالم خبر – پاشنه آشیل برنامه دروار حمایت و تامین مالی بیمه است.


پاشنه آشیل برنامه دروار حمایت و تامین مالی بیمه است.

سالم خبر – نایب رئیس انجمن داروسازان ایران – دولت نگاه ویژه ای به این برنامه داشته باشد تا مانند برنامه تحول سلامت شکست نخورد.

به گزارش سالم خبر، سید علی فاطمی نایب نایب رئیس انجمن داروسازان ایران درباره وضعیت پرداخت مطالبات داروخانه ها گفت: در حال حاضر بیشتر مطالبات توسط سازمان های بیمه گر پرداخت شده است. لازم به ذکر است سازمان تامین اجتماعی از مهرماه سال گذشته تاکنون مطالبات داروخانه ها را پرداخت نکرده است اما اکنون از مهرماه سال گذشته تا اردیبهشت ماه امسال این مطالبات را پرداخت کرده است. حدود هشت ماه. بدهی بیمه سلامت به پایین ترین حد سه ماه اخیر رسیده است. این سازمان تا پایان تیرماه مطالبات داروخانه ها را پرداخت کرد.

وی افزود: پرداخت مطالبات داروخانه ها بیش از دو ماه طول نمی کشد. بیمه سلامت طبق مدل طرح دارویی بخشی از خسارت را در تیرماه پرداخت کرد اما تامین اجتماعی این سازمان هیچ گونه پرداختی در این زمینه انجام نمی دهد.

وضعیت توزیع و اجرای مواد مخدر به مردم.

فاطمی با بیان اینکه چالش عمده ای در طرح مواد مخدر وجود ندارد، تصریح کرد: در حال حاضر اختلالی در عرضه دارو به مردم وجود ندارد. در هفته اول پروژه، سیستم در نظر گرفته شده برای داروخانه ها مشکلاتی داشت، اما در حال حاضر روند کاملا خوب است و مشکل خاصی برای داروخانه ها وجود ندارد. در عین حال، سیستم بیمه نیز متفاوت است. آره، شرکت‌های خدمات رایانه‌ای که سیستم‌های موجودی و صورت‌حساب داروخانه‌ها را ارائه می‌کنند، با سازمان‌های بیمه‌گر هماهنگی‌هایی دارند، بنابراین داروخانه‌ها مجبور نیستند همه سیستم‌ها را طی کنند. بخش خصوصی هم این کار را می کند. امیدوار بودیم این ادغام در قالب پرونده الکترونیک سلامت اتفاق بیفتد، اما نشد. شرکت‌های نرم‌افزاری اکنون رابط‌های نرم‌افزاری را برای رفع نیاز به گذر از چندین سیستم بیمه ارائه می‌کنند. آره، در ابتدای برنامه دارویی؛ تاییدیه لازم باید از سایت موسسات بیمه ای اخذ شود.

در نسخه الکترونیکی خطایی وجود دارد.

وی در خصوص نسخه اشتباه در قالب نسخه های الکترونیکی افزود: گاهی پزشک نسخه را اشتباه می نویسد اما خود داروساز در داروخانه نسخه را چک می کند. مثلا، یکی از همکاران دندانپزشک داروی اشتباهی را برای ضربان نامنظم قلب انتخاب کرده بود که اگر بیمار آن را مصرف می کرد، مشکلاتی ایجاد می شد. اینجا، خود پزشک متوجه شد که این دارو به هیچ وجه با نسخه دندانپزشک مطابقت ندارد. یا مثلا به جای انتخاب کورتون ۵، ۵۰ را برای کودک انتخاب کرده که دوز بالاتری است. مسئولیت داروساز و داروخانه این است که با توجه به شرایط بیمار و تخصص پزشک، نسخه را از پزشک اندازه گیری کنند و ببینند که آیا اشتباهی در نسخه وجود دارد یا خیر. برای بررسی اینکه آیا وجود ندارد.

منشی های داروساز.

فاطمی ادامه داد: با این حال، این خطر همچنان وجود دارد و برخی از پزشکان ممکن است دارو را اشتباه وارد کنند یا برخی از پزشکان همچنان نسخه ای را به منشی می دهند تا دارو را برای بیمار بنویسد. به منظور کاهش این خطر، اقدامات زیادی باید انجام شود. ابتدا باید نسخه با توجه به تخصص پزشک انجام شود. تا شرکت های نرم افزاری بتوانند داروهای موجود در نرم افزار را با توجه به تخصص پزشک فیلتر کنند. پزشکان باید بر اساس تخصص خود تعیین کنند که چه داروهایی را می توانند تجویز کنند. شرکت های بیمه باید مشکل را حل کنند و پزشک نمی تواند برخی از داروهای تخصصی را انتخاب کند و سیستم هوشمند می شود و زنگ هشدار می دهد تا پزشک متوجه شود که برخی از داروها به تخصص او مربوط نیست. این فیلتر در حال حاضر برای محصولات دارویی فعال است.

اهمیت نظارت بر داروخانه ها

در عین حال، داروخانه ها باید بر نسخه ها نظارت کنند. تجویز الکترونیکی مزایای زیادی دارد، اما معایب زیادی هم دارد، مانند اشتباه در انتخاب دارو. این اشتباه یک بیمار کودک است، می تواند بیماران بیمار و غیره را بکشد. بنابراین پزشکان و داروخانه ها باید مراقب باشند و شرکت های نرم افزاری فیلترهای لازم را بر اساس تخصص پزشک یا سن بیمار در نظر بگیرند تا در صورت اشتباه پزشک هشدار دهند. همزمان، پزشکان نباید نسخه ها را به منشی ها بسپارند، داروخانه ها باید نسخه ها را به طور کامل بررسی کنند و داروسازان باید نظارت کافی بر نسخه ها داشته باشند.

هنوز کمبود دارو وجود دارد.

فاطمی در خصوص وضعیت کمبود دارو گفت: همچنان کمبود دارو وجود دارد و داروخانه ها و بیماران بازگشایی قابل توجهی وجود ندارد، اما وضعیت تثبیت شده و وضعیت بد است، اما کمبودی وجود ندارد. هنوز آنجاست مثلا، با توجه به موج جدید Omicron، برخی از آنتی بیوتیک ها; لوسیون های مورد استفاده برای کودکان؛ برخی از سرم ها و غیره کم است. امیدوارم در دو ماه آینده این وضعیت بهتر شود.

وی گفت: کمبود داروهای داخلی و وارداتی را شاهد بوده ام. داروهای بیماران خاص عمدتاً داروهای خارجی هستند و افزایش قیمتی ندارند. کمبود دارو نیز سابقه ای دارد. برای سایر بیمارانی که داروی ایرانی مصرف می کنند، ناپیوستگی ها باید از شهریور و مهر حذف شود.

فاطمی در خصوص وضعیت افرادی که در قالب طرح دارویی هزینه داروی ایرانی را از جیب خود پرداخت می کنند، گفت: در حال حاضر افراد در صنعت داروسازی ایران و پرداخت آنها در قالب طرح دارویی نه تنها افزایش یافته است. همچنین کاهش قیمت برای برخی از داروهایی که قبلا تحت پوشش بیمه نبودند مانند داروهای فرابورس یا ۳۶۶ قلم و اکنون تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند.