سالم خبر – هر فرد مبتلا به BA.5 می تواند ۱۸ نفر را مبتلا کند.


هر فرد آلوده به BA.5 می تواند 18 نفر را مبتلا کند.

سالم خبر رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اخیرا با اشاره به گسترش دو سویه آمیکرون از شناسایی شاخه دیگری از سویه BA2 آمیکرون خبر داد. : جدیدترین شاخه آن BA.2.75 است، به نظر می رسد BA.2.75 مسری تر از انواع BA5 است و نرخ فرار بالاتری دارد.

علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به شناسایی پنج سویه آمیکرون، گفت: «در بیش از ۵۵ درصد موارد طی یکی دو ماه گذشته» شناسایی شده است. جهان از نظر ژنتیکی رصد می شود. این دسته بندی BA4 و BA5 است. از آنجایی که این زیرگونه ها بسیار مسری هستند، بنابراین، ضریب عفونت (احتمال ابتلای هر فرد آلوده به ویروس در ووهان) ۳ است. ۵ برای منطقه دلتا؛ آمیکرون BA2 13 است. BA4 و BA5 18 هستند. ۶. این بدان معناست که هر فرد مبتلا به این دو سویه می تواند حدود ۱۸ نفر را مبتلا کند.

سیستم ایمنی بدن بر ایمنی بالای BA4 و BA5 تاکید کرد: طبق برآوردها. حتی افراد آلوده به سویه اولیه آمیکرون نیز پس از ۴ تا ۶ هفته بهبود می یابند. ۱۶٪ احتمال قرارداد آنها BA4 و BA5 هستند.

ناجی همچنین تاکید کرد: با وجود این مشکل. مطالعات نشان داده اند که واکسن علیه سویه های جدید نیست، اما واکسن هنوز موثر است و می تواند از بیماری های جدی جلوگیری کند. مطالعات تاکید می کنند که تا ۷۰ درصد از بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه و مرگ و میر قابل پیشگیری است. مطالعات دیگر نشان داده است که فرزندان BA1 و BA2 در صورت عدم واکسینه شدن ۸ برابر بیشتر در معرض ابتلا به BA4 و BA5 هستند، اما برای کسانی که واکسینه شده اند ۳ برابر بیشتر است.

وی با اشاره به اینکه این واکسن توانایی کاهش شیوع ویروس در جامعه را دارد، خاطرنشان کرد: این واکسن از مرگ و میر و بیماری های جدی جلوگیری می کند.

زیر سویه های آمیکرون می توانند زیرآیند هم داشته باشند، ناجی گفت: زیر سویه BA2 از آن دسته مواردی است که زیرشاخه های زیادی وجود دارد. آخرین شعبه، BA.2.75، از هند است و اکنون بیش از ۱۴ کشور دارد. این زیرمجموعه شناسایی شد. به نظر می رسد BA.2.75 نسبت به انواع BA5 عفونی تر است و نرخ فرار از ایمنی بالاتری دارد.

وی ادامه داد: تا زمانی که ویروس در جوامع در گردش است و کشورها سیاست واکسیناسیون یکسانی ندارند و در برخی کشورها پوشش واکسیناسیون بسیار ضعیف است، باید منتظر شیوع آن باشیم. در این مورد، واکسن ها باید با توجه به سویه های جدید که در حال حاضر در این برنامه در کشورها وجود دارد، به روز شوند. اما این بدان معنا نیست که نباید از واکسن های موجود استفاده کرد و باید از قابلیت های فعلی استفاده کرد. علاوه بر اینها، پوشیدن ماسک رعایت بهداشت در سطح جامعه از جمله رعایت فاصله فیزیکی بسیار مهم است. جامعه توجه بسیار کمی به این واقعیت دارد، زیرا بسیاری از برنامه های تلویزیونی بدون ماسک ضبط می شوند.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به آغاز موج هفتم ویروس کرونا، این موج از حدود ۲۰ روز پیش آغاز شد. اما بستگی به این دارد که وقتی به اوج موج رسیدیم چه کار کنیم. چقدر مردم را به واکسیناسیون تشویق می کنید، با وجود اینکه تهیه واکسن برای مبارزه با ویروس مشکلی ندارد؟ هشدار دادن به مردم برای واکسیناسیون؛ برای پرهیز از گردهمایی ها و مهمانی ها باید ماسک ها را تشویق کرد.

وی در این خصوص ادامه داد: از دوز اول و دوم واکسن کرونا مدت زیادی می گذرد و با وجود تمام توجهات هنوز دوز هشدار دهنده برای واکسیناسیون پایین است و فقط در این مورد است. وقتی هشدارها دوباره شروع می شود، برخی از مردم به فکر واکسینه شدن هستند. واکسیناسیون باید در گذشته در محیطی آرام انجام شود. درصد واکسن و دوز هشدار دهنده بسیار مهم است و باید کمبود را در این زمینه برطرف کنیم.

وی افزود: امیدواریم میانمار دیگر هرگز شاهد مرگ و میر سه رقمی ناشی از کرونا نباشد، اما در صورت افزایش تعداد مبتلایان، این مشکل دور از ذهن نخواهد بود.

ناجی با تاکید بر طول مدت قرنطینه سویه جدید آمیکرون خاطرنشان کرد: طول مدت قرنطینه در هنگام آلوده شدن به سویه جدید آمیکرون نسبت به گذشته تفاوتی ندارد. این یکی ارزون تره – این یکی کم ارزش تره. زیرا وقتی افراد زیادی مبتلا می شوند، نمی توان به همه مرخصی طولانی داد، اما مدت قرنطینه علمی بین ۷ تا ۱۰ روز است.

علامت اصلی آمیکرون گلودرد است، که به این معنی نیست که علائم دیگری مانند تب و بدن درد وجود ندارد، اما گلودرد شایع ترین علامت در میان مبتلایان است.