سالم خبر – خطر محدودیت های جدید برای آزمایش جنین; سلامت جامعه ایران را تهدید می کند.به گزارش سالم خبر، در ادامه نامه مشترک روسای سازمان های پزشکی به رئیس جمهور در اعتراض به موانع غربالگری جنین آمده است.

آقای رئیسی
جمهوری اسلامی ایران عزیز
با سلام و احترام

توجه داشته باشید که با وجود توصیه های متعدد مجامع علمی.

زمانی که «قانون حمایت از خانواده و جمعیت از جوانان» بررسی و تصویب شد، این قانون با هدف معقول جوان سازی جمعیت کشور بدون در نظر گرفتن ظرایف علمی و پیچیدگی های اجتماعی مشکل و حتی اکنون پس از تصویب به تصویب رسید. بیم آن می رود که این بی توجهی به موازین علمی و پیامدهای اجتماعی آن نه تنها در راستای اهداف قانونگذار باشد، بلکه سلامت خانواده ها و جوامع ایرانی را در سال های آینده تهدید کند.

از نکات مهم این قانون توصیه بهورزان به زنان باردار بر اساس تبصره های ۲ و ۳ ماده ۵۳ قانون می باشد.

درمان برای تشخیص ناهنجاری های جنینی را غیرمجاز اعلام می کند و تنها به درخواست والدین و با تشخیص پزشک متخصص مجاز است.

به این ترتیب قانونگذار حق والدین آگاه برای معاینه سلامت جنین را برای والدین ناآگاه غیرقانونی دانسته و آشکارا با عادلانه بودن بهره مندی از مزایای علم پزشکی و سلامتی منافات دارد.

با این حال، چند درصد از والدین در مورد دانش غربالگری سلامت جنین خودپرسور هستند؟

عجیب است، اگر این قانون مبتنی بر علم و حقیقت باشد

پزشکی که به مادر توصیه می کند سلامت جنین را بررسی کند، مجرم محسوب می شود.

این بدان معناست که پزشک دو راه دارد: قسم بخورد و مرتکب جرم شود. یا با رعایت قانون مذکور حقوق بیمار را تضییع کنند.

از این رو، به رؤسا و نمایندگان مجمع عمومی انجمن نظام پزشکی کشور مکاتبه کردیم که طی نامه های مورخ ۲۱/۱/۱۳۰۰ و ۳۰/۴/۱۳۰۱ نظرات خود را بیان کردند. نظر مجامع علمی کشور ضمن هشدارهای مکرر نسبت به سیاست‌های غلط و غیرکارشناسی در حوزه بهداشت و درمان، اکیداً خواستار تعلیق و اصلاح قانون فوق است.